Петима български граждани, обвинени от британската прокуратура в шпионаж в полза на Русия, са подготвяли и отвличания. Във вторник те се явиха пред лондонски съд по видеовръзка от затворите, в които се намират, и бяха обвинени в конспирация за шпионаж, наблюдение на хора и обекти, посочени от Русия, както и в подготвянето на отвличания.
Според британското обвинение те са получавали задачи от Ян Марсалек, който стои зад една от най-големите финансови измами в Германия, и избяга в Русия.
Дейността им е осъществявана в периода между 30 август 2020 г. и 8 февруари 2023 г.
Задържаните ще останат в затвора без възможност да бъдат пуснати под гаранция, защото
представляват потенциална опасност
и има вероятност да избягат, съобщиха информационните агенции.
Прокурор Катрин Селби обясни пред съда в Уестминстър, че заподозрените са обвинени в участие в организирана мрежа, която е извършвала в полза на Русия наблюдение на посочени им цели.
Целта на наблюдението е била да се помогне на Москва да извършва операции, с които да навреди на тези цели, включително потенциални отвличания, отбелязва BBC.
45-годишният Орлин Русев, 41-годишният Бисер Джамбазов, 31-годишната Катрин Иванова, 31-годишният Иван Стоянов и 29-годишната Ваня Габерова – български граждани, живеещи в Лондон и Норфолк, бяха арестувани през февруари тази година.
За лидер на организацията им се смята Русев.
Кой е Ян Марсалек
Петимата българи са обвинени, че са участвали в заговор с „лице, известно като Ян Марсалек“.
Той не е обвиняем по делото, но е заподозрян, че именно той им е възлагал задачите.
Марсалек е издирван след срива на компанията за безконтактни плащания Wirecard през 2020 година, която е в центъра на схема, чрез която са откраднати близо 2 милиарда долара.
Марсалек бяга с частен самолет и каца в Минск. Смята се, че оттам е отведен от руското външно разузнаване в Москва.
Според независимия център за разследвания Dossier Center Орлин Русев, който е смятан за „мозъка“ на шпионската група, е предоставил на Марсалек телефон със
специална защита от следене
и възможност да събира лични данни.
Разследването на центъра показва, че Русев и Марсалек са поддържали връзка още от 2015 г., съобщи БНР.
Русев е регистрирал и две фирми на Острова – NEGENTECH LTD и MYTOTAT TV LTD, като и двете вече са закрити.
С компаниите си и дейността си Орлин Русев е помагал не само на официални лица, но и на престъпници, какъвто е Ян Марсалек, посочва Dossier Center.
Марсалек е издирван след срива на компанията за безконтактни плащания Wirecard през 2020 година, която е в центъра на схема, чрез която са откраднати близо 2 милиарда долара.
Марсалек бяга с частен самолет и каца в Минск. Смята се, че оттам е отведен от руското външно разузнаване в Москва.
Орлин Русев на 45 години, Бисер Джамбазов (41) и Катрин Иванова (31) са били задържани още през февруари, но случаят стана публично известен едва тази седмица, след като Би Би Си разпространи информация за него.
Как се организират българските избори зад граница
След обявяването на случая от британските власти стана ясно, че Катрин Иванова и Бисер Джамбазов са участвали в организацията на български избори в Лондон в периода 2015 – април 2021 г.
Те са били членове на секционни избирателни комисии (СИК) в Лондон на поредица от вотове.
Ваня Габерова пък е имала салон за красота в Лондон. По време на ковид-ограниченията тя е получила 20 хил. паунда от държавата.
Великобритания се стреми да предприеме по-строги действия срещу заплахите за външната сигурност и потенциалните шпиони и през юли прие закон за националната сигурност, целящ да преразгледа средствата за възпиране на шпионажа и чуждестранната намеса.
Тогава Лондон определи Русия като „най-сериозната заплаха“ за своята сигурност.
Засега няма коментар от руското посолство по повдигнатите срещу българите обвинения, отбелязва „Ройтерс“.
Българка в Лондон: „Всички ги харесваха“
Встрани от политическите пристрастия и агитация, но с активна работа за подпомагане на българската общност в Лондон. Така описва част от дейността на задържаните наша сънародничка, която е била част от приятелския им кръг. Известна козметичка и любител на фитнеса се оказват двама от замесените в шпионския скандал, за които се знае малко.
Бисер Джамбазов, Катрин Иванова и Ваня Габерова са били добре познати на общността в Лондон, разказва пред БНТ тяхна близка, пожелала анонимност заради сигурността си.
"Харесвани са, правят за общността, това се харесва на българите, но не мисля, че е било по някакъв начин да се възползват", каза жената, която все още не може да повярва, че те може да бъдат шпиони.
Сънародничката ни е общувала с Бисер Джамбазов и Катрин Иванова близо две години. Двамата добиват популярност като активни доброволци в изборите зад граница, както и като основатели на безплатно училище за английски език.
„Понякога плащаха от университета дори пътните на хората, след предоставяне на касови бележки. В началото даваха малки таблетчета, за да може да се подпомогне обучението на хората", посочи жената.
Тя заяви, че не знае кой е финансирал този център, но че според нея са програми, които пускат университетите. Покрай организацията на изборите се появила и Ваня Габерова, която по-късно също е задържана. Най-активни като председатели на секционни комисии обаче били Бисер и Катрин.
За Иван Стоянов се знае най-малко. Българи, които го познават, го описват като тих и спокоен, отдаден на дълги тренировки във фитнес залата. Младият мъж е работел заедно с Бисер Джамбазов. Карали линейка, която се изпращала само при нужда от кръв.
Като двойка Бисер и Катрин са пътували сравнително често, а на приятели казвали, че са на почивка. Сънародничката ни знаела, че разполагат с финанси и че работят много. Според нея не са подпитвали за хора.
Явочната квартира – къща за гости
Българите, обвинени в шпионаж във Великобритания, са събирали информация за обекти и хора, конкретно посочени от Русия. Това съобщи пред БНТ кореспондентът на БНР Веселин Паунов.
Бисер Джамбазов, Катрин Иванова и Орлин Русев бяха обвинени още през февруари, когато са били арестувани за притежание на фалшиви документи за самоличност.
„Така че сегашното обвинение официално е срещу цялата група от пет души, която е смятана от обвинението за шпионска клетка, действала в полза на Русия. Орлин Русев се смята за мозъка на групата“, каза журналистът.
За щаб-квартира се смята къща за гости в града, където е пребивавал Русев. Към момента къщата е затворена.
„Говори се, че петимата са събирали информация и са наблюдавали обекти и хора, конкретно посочени от Русия, споменава се и възможност за отвличане на хора – всичко това е казано с много условности и няма нищо конкретно към този момент“, обясни Паунов.
Той заяви, че по принцип такива случаи се решават чрез екстрадиране на заподозрените в шпионаж чуждестранни граждани, но този път обаче е заведено съдебно дело. Експертите обясняват това именно с факта, че отношенията между Русия и Великобритания рязко са се влошили след започването на войната в Украйна, което се е отразило и на съдебните процедури.