BMW i3

Йоан Запрянов

Човечеството отново откри електричеството. Или поне с такова впечатление бихте останали, ако следите новините около автомобилния бранш. Все повече производители на коли се фокусират върху това да имат по-широко портфолио от електромобили, да бъдат по-зелени и, разбира се, да споменават все по-рядко думите дизел и бензин - с особена тежест това важи за дизела. Вземете цялата тази приповдигната реторика, добавете най-новите технологии в бранша и ще получите автоизложението във Франкфурт, където гигантите в индустрията представиха визията си за следващите поне десет години.

Най-големият иноватор в сектора - Tesla, не присъства на форума, но това не попречи духът на Илън Мъск да се усеща навсякъде по време на представянията. Tesla започна масовата електрическа революция на колите, но едва ли тя ще е тази, която ще я завърши. Досега фирмата беше основният играч в сектора, но всичко се променя с много бързи темпове. Volkswagen, най-големият автомобилен производител в света за 2016 г., както и една от основните причини за анатемосването на думата дизел, ще добави към портфолиото си 50 изцяло електрически модела до 2025 г. Общо 250 коли на компанията ще бъдат хибридни или изцяло електрически до 2030 г., което ще й струва 70 млрд. долара.

Daimler, компанията - майка на Mercedes, очаква цялото си портфолио да бъде електрифицирано до 2022 г. Подбрандът Smart ще последва бързо тази съдба - до 2020 г. BMW също вече включи на високи скорости, а планове за масово производство на електрически коли на практика има всеки един играч на пистата.

Цялото това преминаване към електричество обаче няма да бъде безболезнено. Производителите може да искат веднага да предлагат само електромобили, но притесненията им са налице - ще трябва да жертват част от печалбите си, за да докарат революцията до успешен край. Daimler вече предупреди акционерите си, че маржът ще спадне с 2% още през 2019 г. заради огромните разходи около производството на батерии за електрически коли. Групата от Щутгарт има и допълнителен план за намаляване на разходи за 4 млрд. евро.

Изпълнителният директор на Honda Такахиро Хачиго коментира пред FT, че маржовете ще се възстановят на предишните си нива, но чак когато този процес е изцяло завършен. „Докато не стигнем определени обеми, печалбата няма да бъде голяма", смята мениджърът. Honda също има планове за бързо електрифициране на портфолиото си - според Хачиго две трети от продажбите на фирмата ще включват електрически двигател до 2030 г. на глобално ниво и 2025 г. на ниво Европа. Някои от производителите обаче са оптимисти дори за по-близкото бъдеще. Според тях новата ера на електрическите коли ще доведе до по-големи маржове на печалбата, а не по-малки. Кевин Кларк, изпълнителен директор на производителя на софтуер и авточасти Delphi, смята, че по-големият брой електромобили ще стимулира бързия растеж на приходите. „Чувството в индустрията е, че темпото ще продължи да нараства."

Във Франкфурт се чуха гласове и по друга наболяла тема - не бъдещето, а миналото в лицето на дизела. Великобритания и Франция обявиха по-рано през годината, че продажбата на дизелови автомобили ще бъде забранена след 2040 г., а подобен ход се очаква и от други европейски страни. Естествено тези планове могат да претърпят промени в бъдеще, но за момента се приемат като променящи играта.

„Искам да бъда много ясен в изказването си: преминаваме от технологично неутрална ера към електрическа. Ако имаме министри в Европа, които казват, че двигателите с вътрешно горене не трябва да се ползват, ние ще спазим правилата. Ще се трансформираме, ще преквалифицираме хората си. Но ако електрическото бъдеще не е печелившо, тогава всички имаме проблем", коментира пред журналисти Карлос Таварес, изпълнителен директор на групата PSA, която държи Peugeot, Citroen и Opel-Vauxhall.

Правителствата отдавна настояват за автомобили с по-малко вредни емисии. Досега беше достатъчно компаниите в сектора да правят по-ефективни двигатели, но вече целта е далеч по-радикална - електрифициране на цялата индустрия. Автомобилното изложение във Франкфурт показа, че големите играчи са наясно с предизвикателствата и тенденциите. Както неведнъж е ставало обаче, бъдещето рядко е толкова бляскаво, колкото настоящето, представено ни на тези шоута.

Кой какво обеща

Изпълнителният директор на Volkswagen Матиас Мюлер обеща, че компанията ще разполага с 50 чисто електрически модела до 2025 г., а допълнително ще има и още 30 хибридни предложения. Това е огромна промяна спрямо две години по-рано, когато Мюлер, по това време изпълнителен директор на Porsche, обяви само един електрически модел. По-големите планове на компанията са групата да има 300 електрически модела до 2030 г., което ще струва на фирмата 70 млрд. долара. „Това е най-голямата инициатива за електрифициране в историята на автомобилната индустрия", коментира Мюлер на шоуто.

Производителят на Mercedes показа няколко интересни концепции наред с реалистични планове. Според изпълнителния директор на групата Дитер Цече цялото портфолио на Daimler ще бъде електрическо до 2022 г. При бранда за икономични коли Smart този процес ще приключи още през 2020 г., като това ще бъде първата марка на пазара, която напълно ще изостави двигателя с вътрешно горене.

BMW представи една от най-интересните коли на шоуто - изцяло електрическия седан i Vision Dynamics (най-вероятно масовото му име ще бъде i5), който някои анализатори нарекоха „убиеца на Tesla Model S". Изпълнителният директор на BMW Харалд Крюгер обяви, че "най-големият приоритет за компанията в момента е електрическата мобилност". Плановете на фирмата са тя да има 25 нови модела до 2020 г. - 13 хибрида и 12 изцяло електрически.