Бърни Сандърс, независимият сенатор от Върмонт, който два пъти се кандидатира за президентската номинация на Демократическата партия, внесе законопроект за въвеждане на четиридневна работна седмица в САЩ.

Проучванията и пилотните програми показват, че четиридневната работна седмица може да увеличи производителността и да повиши щастието. Предвид контрола на републиканците върху Камарата на представителите, въпреки превъзходството на демократите в Сената, който е разделен на 51-49 гласа, шансът за успех на закона е малък.

"Преминаването към 32-часова работна седмица без загуба на заплата не е радикална идея", каза Сандърс в четвъртък, цитиран от "Гардиън", "Днес американските работници са с над 400% по-продуктивни, отколкото през 40-те години на миналия век. И все пак милиони американци работят повече часове за по-ниско заплащане, отколкото преди десетилетия. Това трябва да се промени. Финансовите печалби от големия напредък в областта на изкуствения интелект, автоматизацията и новите технологии трябва да бъдат от полза за работническата класа, а не само за корпоративните ръководители и богатите акционери на Уолстрийт. Време е да намалим нивото на стрес в нашата страна и да позволим на американците да се радват на по-добро качество на живот. Време е за 32-часова работна седмица без загуба на заплащане."

Съавтори на закона са Лафонза Бътлър, сенатор от Демократическата партия от Калифорния, и Марк Такано, демократ от Камарата на представителите от същия щат. Бътлър коментира, че ако законът бъде приет, ще гарантира на хората повече време със семействата им, запазвайки заплащането им. Според Такано такъв закон "ще бъде победа едновременно за работниците и за работните места".

Офисът на Сандърс приветства подкрепата на профсъюзите и предизборните групи и цитира прогнози за по-кратка работна седмица от бизнес гиганти, сред които Бил Гейтс, основател на Microsoft, и Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JP Morgan Chase.

"Този законопроект подчертава ескалиращата тенденция към намаляване на работното време", коментира д-р Дейл Уелехан, главен изпълнителен директор на "4 Day Week Global", групата за натиск по проблема, "Все повече доказателства категорично потвърждават, че намаляването на работното време води до благоприятни резултати за бизнеса, хората и по-широката общност... Ние сме развълнувани да подкрепим това начинание... отбелязвайки по-нататъшен напредък към бъдещето на работата, което дава приоритет на устойчивото човешко представяне и благосъстояние."

Самият Сандърс подчерта, че "един от проблемите, за които трябва да говорим, е стресът в тази страна, фактът, че толкова много хора ходят на работа физически и психически изтощени".

"...Не сме променили Закона за справедливите трудови стандарти - това беше през 1940 г. - измислихме 40-часовата работна седмица през 1940 г. Кой ще отрече, че икономиката се е... променила фундаментално и радикално през този период от време?" - каза той.