Промяната в здравеопазването невинаги зависи само от бюджета.
Изисква и промяна на начина на мислене. Няма област, която да се нуждае толкова от постоянни корекции, колкото здравеопазването.
Това заяви д-р Александър Симидчиев, кандидат за народен представител от „Продължаваме промяната - Демократична България”, в предаването „Денят на живо“ по NovaNews.
Водачът на листата в София-област сподели още, че очаква да има бюджет, който да отдели адекватна сума за здравеопазване – да има пари за профилактика, за да се избегне натоварването на здравната система.
Според него за това е нужна промяна на мисленето на управляващите, но и на пациентите.
Друга важна промяна той посочи и нагласата на хората за здравословен живот, като допълни, че образованието играе ключова роля.
„Голяма част от болестите идват от употреба на тютюн, наркотици, алкохол и прехранване. Това не изисква кой знае какви големи инвестиции”, категоричен е известният пулмолог, който беше народен представител в последните няколко парламента.
Д-р Симидчиев коментира и програмата на ПП-ДБ като подчерта, че в сектор “Здравеопазване” обединението има три приоритета - превенция и профилактика, достъп до качествено здравеопазване със съответните подраздели и разрешаване на кадровия проблем.
“Един от компонентите на по-качествено здравеопазване е спешната помощ.
Наблягаме и на развитието на хеликоптерните линейки и хеликоптерното спасяване, защото това са няколко различни раздела свързани с т. нар. HEMS. Ефективното функциониране няма да приключи със закупуване на хеликоптер за спешна помощ. Нужни са промени в законодателството, защото сега има противоречия”, каза още той.
Александър Симидчиев коментира още и кадровия проблем в здравеопазването като припомни, че в 48-ото Народно събрание “Демократична България” е работила за осигуряването на колективен трудов договор със значимо покачване на заплати на всички медицински лица с цел задържане на персонала.
„Около 60% от проблемите с недостиг на лекари и медицински сестри не са по финансови причини.
Един от ключовите проблеми е трябва да имаме ясно разпределение на хората по територията на базата на нуждите на клиентите, на базата на нуждите на българските граждани.
И това тепърва предстои да се направи”, заяви той.
“Още чакаме здравната карта от Министерство на здравеопазването.
Така всяка община ще получи нужните средства, за да може да осигурява тези дейности, които подпомагат здравеопазването”, обясни Александър Симидчиев, като допълни, че вече е успял да
обиколи част от болниците в София-област, където се сблъсква със значителна част от посочените проблеми.