Призовавам всички жени при откриване на злокачествено образование на гърдата да не се отказват, защото има надежда, защото много се промени терапията, която се провежда.
Това заяви в интервю за БГНЕС доктор Миряна Сечанова, хирург-мамолог в болница „Софиямед“.
Месец октомври е месецът за борба с рака на гърдата. Българките все още не обръщат достатъчно внимание на своето здраве и забравят колко важна е профилактиката. В същото време има много жени, които са стриктни и се грижат за здравословното си състояние, което е добре както за самите тях, така и за техните близки.
Д-р Миряна Сечанова разказва, че в тези дни нейният кабинет е пълен с пациентки от сутрин до късния следобед. „В момента, в който приключат всички кампании, всичко утихва до следващия октомври“, споделя медикът.
През последните години информираността за рака на гърдата е по-голяма. Д-р Сечанова забелязва една опасна тенденция на подмладяване на възрастта и за увеличаване на честотата на това заболяване: „В България със сигурност има над 4000 диагностицирани случая годишно“.
Най-честият симптом, при който незабавно трябва да отидете да се прегледате е, ако откриете бучка в гърдата си. „Повтарям на всичките си пациенти, че трябва да си правим самопрегледи. Много от жените казват, че не знаят как до го направят“, заяви д-р Сечанова и призова дамите да опознаят тялото си и ако открият бучка веднага да потърся помощта на специалист.
В момента има много модерни методи за изследване и лечение. „След като проведа преглед насочвам пациентките към образно изследване. Прави се ехомамография – ултразвуково изследване на млечните жлези. Прави се при по-млади пациентки под 40-годишна възраст. Следващото изследване е мамографията – рентгенова снимка, която се смята за златен стандарт за диагностициране на болести на гърдата. Напоследък доста често насочвам пациентките за изследване с ядрено-магнитен резонанс. Това също е доста добър диагностичен метод“, каза медикът.
Нейният съвет е да живеем малко по-спокойно, защото стресът оказва голямо влияние.
„Част от пациентките ми в един момент стават мои приятелки или познати. Нещата не приключват, когато напуснат моя кабинет. Когато говорят за личния си живот, много от тях споделят за стресови ситуации. По възможност да намалим стреса“, призова тя.
Естествено трябва да се намали прекомерната консумация на алкохол, кафе, шоколад. Враг е затлъстяването и приемането на хормонални препарати.
„Всичко това е относително и строго индивидуално. Жените не могат да се откажат да живеят, да изпият една чаша вино или кафе, да хапнат шоколад. Няма проблем, когато всичко е в умерени количества. Трябва да живеем по-спокойно и да си даваме сметка, че животът е прекрасен и да си обръщаме внимание“, препоръча д-р Сечанова.
Тя призова жените да бъдат смели и да не се предават. „Призовавам всички жени при откриване на злокачествено образование на гърдата да не се отказват, защото има надежда, защото много се промени терапията, която се провежда. Да не се отказват, защото ракът на гърдата е лечимо заболяване“, категорична е д-р Сечанова.
От този месец Университетска болница „Софиямед“ разкри център за профилактика, диагностика, лечение на заболяванията на млечните жлези, в който работи мултидисциплинарен екип. В него влизат д-р Миряна Сечанова- хирург-мамолог, д-р Ралица Вучкова и д-р Симона Попова – образни диагностици, извършващи ехография, мамография и ЯМР на млечни жлези, д-р Елица Енева- хирург, д-р Диляна Василева- началник на Отделението по нуклеарна медицина, в което се осъществява изследване с ПЕТ скенер, ако се установи злокачествено образувание на гърдата, д-р Даниела Джаджева – онколог и д-р Иван Георгиев-началник на Отделението по лъчелечение и радиохирургия.
„Хубавото на този център е, че всичко се извършва на място и пациентките не трябва да се лутат по други болници, което им причинява дискомфорт. При нас всички дейности свързани с профилактиката, диагностиката и лечението са на едно място, получава се затворен кръг. Обещаваме на нашите пациенти, че ще се грижим за тях от приема до следващите пет години, докато не се водят напълно излекувани“, подчерта д-р Сечанова.