На 82-годишна възраст ни напусна един изключителен лекар и човек, светилото в медицината, кардиологът проф. Александър Чирков. Няма българин, който да не знае за световноизвестния признат специалист, създател на модерната школа по кардиохирургия в България, присадил за първи път сърце в Родината в далечната 1986 г. В операционната кардиохирургът е спасил хиляди българи, завърнали се здрави при своите близки. Проф. Чирков ще бъде запомнен с благодарност не само от тях, но и от цялото българско общество, за неговия достойно извървян житейски и професионален път, за съчувствието му към пациентите към тяхното страдание и силното му желание да бъдат трайно излекувани и да се върнат при семействата си.
сърдечна хирургия за бебета и малки деца в САЩ
След завръщането си в Германия поставя началото на детската сърдечна хирургия в университетската клиника, където работи.

В Чирковата фамилия има много лекари и затова медицината се оказва фамилната професия в рода му. Братът на баща му е учил медицина в Хайделберг, Германия, през 1943 г., и затова след завършването на образованието си Чирков специализира при него. Бабата на дядо му, Василиса Чиркова, която е от гръцки произход, е била професор по медицина, живеела е в Москва и е била личен лекар на семейството на автора на “Война и мир” Лев Толстой.
с мъките и страданията им
когато вече не са здрави. Но пък винаги съм искал, докато сме на земята, да сме радостни, здрави и щастливи. Искам знаещият повече доктор да предаде всичките си умения на обучаващите се. Мечтая за по-добри взаимоотношения между хората, между нас, българите“, сподели преди време проф. Чирков. Ето какво още ни завеща лечителят на сърцата ни. „България има необходимост от изграждане на институция, която да се грижи за достойния живот на възрастните хора. Има много самотни българи, които живеят в бедност и несрета. Никой не ги поглежда, не разговаря с тях, дори ги отбягваме. А точно тези българи са изградили като характер младите хора, които сега се смятат за българското цивилизовано общество“, смяташе лекарят. „Искам българите да живеят разумно! Да намерят сили да прощават, а не да отмъщават. Ако сме добри към другите, ние сме добри и към себе си. А не обратното. А когато сте добър към другите, ставате щастлив, разумен човек“, сподели още сърдечният лечител. „Най-често лошите мисли, които ние в България наричаме стрес, разболяват сърцето ни. Тези мисли ни разболяват като характери, след това идват болестите. Силата е в спокойствието“, казваше кардиохирургът.

„Българите се разболяват заради храната, пушенето, хигиената. В храната се влагат всякакви неща, много от които са токсични и
вредят на кръвоносната система
Тя, обхождайки всеки орган в тялото ни, тотално го разболява. Трябва да имаме институции, които непрекъснато да контролират всяка стока, която се произвежда. Фермерите например не са виновни за лошата храна, но може би не знаят какво съдържа фуражът, който използват. Трябва ни работещ закон за хранителните продукти.“ „Българите, ако си променят мисловната култура, ще видите, че ще има по-малко болни. Но докато има избухливост, нетърпимост, желание да отмъщение, омраза, клюкарство – всичко това изтощава мозъка. А той изпраща сигнали към съответните гени, които от своя страна изпращат съответните ензими, и се започва – високо кръвно налягане, атеросклероза, ракови заболявания и др. Като прибавим и това, че се тровим с лоша храна и с цигари, можете да си представите какво е положението.“ „Най-лошото е, че в България хората само в устата си имат не милиарди, а трилиони бактерии. 10 пъти повече са бактериите в човешкото тяло, отколкото всички клетки в организма. Като се вземе това предвид, трябва всеки да си наложи да поддържа една добра хигиена – да знае как да поддържа добра хигиена на устата, да знае как да си измива зъбите, винаги да си мие ръцете преди хранене и след ползване на тоалетна. Докато това не стане навик при всеки, болестите ще побеждават. Ходенето е най-добрият начин за възстановяване, то спомага за оросяването на цялото тяло, включително на мозъка“, категоричен беше проф. Чирков.