Всички магазини имат своя маркетингов трик, за да привлекат клиенти. Някои - стилни манекени, други - сложни витрини, плакати, които показват за всякакви отстъпки и промоции.  

Но някои са далеч по-находчиви.

Толкова находчиви, че има вероятност да не се усетим защо влизаме в тях. Ако се загледаме в някой от местните магазин за хранителни стоки. Какво виждаме, преди да влезем за първи път? Най-вероятно цветя. Големи, ярки букети цветя посрещат купувачите в почти всеки голям магазин за хранителни стоки, от Whole Foods, през Kroger до безброй магазини в Ню Йорк, пише CNN.

Цветята пред магазините не са съвпадение, а маркетингов трик.

„Много е просто“, казва Пако Ъндърхил, основател и главен изпълнителен директор на компания за поведенчески изследвания Envirosell. „Така можете да накарате нечии сетива да работят. Цветята разпалват сетивата и ви подготвят да харчите. Носът долавя аромата им, който казва на мозъка „това място е страхотно“, допълва той. „С цветята показвате свежест, нешо естествено“, каза Ашвани Монга, професор по маркетинг в Rutgers Business School. „Ако аз съм собственик на магазин за хранителни стоки,  така искам да го виждате, да си помислите - ако този човек може да поддържа свежи цветя, той няма да продава остаряла храна.“

Това е само един от начините, по който магазините косвено влияят на поведението на клиентите и ги насърчават да се разделят по-лесно с парите си. Празничната музика е друг ефективен метод. Вие сте в добро настроение и сте готови да дадете пари за празничния сезон, без да осъзнавате напълно, че това се дължи на музиката и мигащите светлини. Бизнес идеята с цветята в магазините за хранителни стоки се развива вече  30 години, казва Беки Робъртс, директор в IFPA. Хранителните магазини се превърнаха в място за много услуги, с банкови клонове, кафенета, пощенски станции и, разбира се, цветарски магазини. COVID пандемията пък увеличи доходите в индустрията на продажба на цветя. „Хората трябваше да идват в супермаркетите като едно от малкото места, където наистина можеха да дойдат и да пазаруват“, допълва Робъртс. "Те искаха неща, които могат да им донесат малко радост, малко забавление, малко щастие."