ЦИК разработва платформа, която да подобри комуникацията в изборната нощ с изборните доброволци в чужбина и да съкрати времето за приемане да документи от секционните комисии. Това обяви говорителят на комисията Цветозар Томов. При провеждането на изборите за депутати на 11 юли бяха отчетени организационни проблеми, заради които много от доброволците в различните държави заплашиха, че няма да участват в правенето на следващия вот. „Въпросът с платформата още не е финализиран, затова не мога да говоря по-конкретно публично, но продължаваме да търсим решения на тези проблеми, които не са никак прости“, каза Томов пред „Дневник“. Той припомни, че един от най-големите проблеми е този, че хората са принудени да чакат часове, след като е приключил изборният ден. Според него това донякъде е свързано с обстоятелството, че в изборното законодателство е предвидено създаването на 32-ри район „Чужбина“, където има повече секции от който и да е район в България, но няма Районна избирателна комисия (РИК), а ролята на РИК трябва да изпълнява ЦИК. Томов направи уговорката, че все още няма яснота дали това, което се обсъжда в момента като начин за решаване на проблема, ще бъде готово за изборите. „Отнасяме се с огромна сериозност и към този проблем, и към
ролята на изборните доброволци
за организирането на изборите в чужбина. Без тяхното съдействие и подкрепа изборите в чужбина биха срещнали много повече проблеми“, каза още говорителят на ЦИК. Томов съобщи, че секциите, в които ще има машинно гласуване извън страната, ще са по-малко от 200. Според проучванията за момента в не повече от една трета от тях ще има нужда от втора машина. „За точните бройки ще трябва да изчакате решението за разкриване на автоматичните секции в чужбина и тогава ще се оформи картината“, каза още той.
Говорителят на ЦИК разказа, че в комисията е обсъждано по две устройства да бъдат поставени в секциите, които са били по-натоварени по време на изборите на 11 юли. „Тогава имаше по две машини в секциите с над 450 избиратели, а сега това число ще бъде намалено, затова ни трябват и повече устройства. Вероятно във всички секции, в които има 300 или повече избиратели, ще може да поставим второ устройство за гласуване“, каза още той.