Платформа в помощ на доброволците, които организират вота зад граница, най-вероятно няма да има на 14 ноември, но Централната избирателна комисия обмисля вариант за ускоряване на приема на документи след края на изборния ден. Това обяви говорителят на ЦИК Цветозар Томов пред BG VOICE. „Позицията на ЦИК е, че такава платформа е хубаво да има, но тя трябва да бъде организирана от Външно министерство. Не смятам, че платформата може да стане за изборите 2 в 1 на 14 ноември“, подчерта той. При парламентарния вот на 11 юли бяха отчетени редица организационни проблеми. Това доведе дори и до заплаха от страна на доброволците в различните държави, че няма да участват в правенето на следващия вот. В някои секции доброволците бяха принудени да чакат с часове след края на изборния ден, за да предадат документите си. „Организацията на самите избори винаги създава проблеми и притеснения. Вотът 2 в 1 също усложнява допълнително нещата. Има логистични проблеми за настройването на машините за евентуалния втори тур на президентските избори“, каза още Томов. Според него, за да спадне напрежението между ЦИК и доброволците, трябва и от двете страни да има добра воля. „Все още комисията не е взела окончателно решение, но се обсъждат възможности за ускоряването на приемането на документите, макар че в момента ще има двойно повече работа“, заяви Томов.
Близо 18 000 по-малко
са подадените заявления за вота 2 в 1 спрямо 11 юли два дни преди крайния срок.
Българите зад граница са подали общо 48 534 заявления за разкриване на секции до последния възможен ден за това - 19 октомври. Три месеца по-рано на изборите за парламент на 11 юли заявленията бяха 66 435. В САЩ за вота 2 в 1 до този момент са подадени 2574 заявление, в сравнение с предходните избори, когато те бяха 2638. 803-ма са българите в Канада, които са подали заявления за изборите на 14 ноември, като три месеца по-рано те бяха 1126. За разкриването на една секция са необходими поне 40 заявления. На база на адресите от изборите на 11 юли в чужбина, за 14 ноември вече са определени 671 секции в 67 държави, но вероятно техният брой ще се увеличи.
Гласуваме дори с изтекла лична карта
Българите зад граница ще могат да гласуват за президент и вицепрезидент и за депутати на 14 ноември. Избирателен район „Чужбина“ обаче няма и затова сънародниците ни в чужбина могат да гласуват за партия и коалиция, но не и за кандидат от листата. В големите секции извън страната с над 300 заявления или избиратели отново ще се гласува само с машини. На вота 2 в 1 сънародниците ни зад граница ще могат да дадат своя глас и с изтекъл документ за самоличност. В секциите в чужбина може да гласува всеки българин, който има право на глас, дори и да не е подал заявление преди това. Ако българин, живеещ в чужбина и подаде заявление за гласуване там, се върне в България, той може да гласува по постоянен адрес. Гласуваме
с една карта и за президент, и за парламент
но получаваме две разписки. На 14 ноември избирателят ще гласува с една карта и на една машина, но тъй като вотът е 2 в 1, на екрана на устройството първо избирателят ще може да избере дали да гласува и в двата вота. След поставянето на картата в машината ще има три възможности за избор - гласуване само за президент и вицепрезидент, гласуване само за парламент или гласуване и за държавен глава, и за народни представители. Ако се посочи, че ще се гласува и за президент, и за парламент, първо се появява бюлетината за президентските избори. След като избора за държавен глава се изписва „Към избори за НС“, се визуализира бюлетината с кандидатите за депутати. С кликване „Гласуване“ се финализира вотът, а с кликване върху опцията „Преглед“ може да се прегледа гласуването. Има и възможност за коригиране на вота с опцията „Промени избор". След приключването с гласуването машината трябва да разпечата две разписки. Те се пускат в две отделни кутии.