"ЦИК няма притеснения по отношение на изборния процес. Този орган е създаден със задължението да организира избори според това как и кога са насрочени. Могат да бъдат организирани избори 2 в 1", каза председателят на ЦИК Росица Матева пред БНТ. 

Тя припомни, че през 2011 г. са проведени едновременно местни и президентски избори. 

Матева увери, че машините като технологии позволяват да се гласува в повече от един вид избори.

ЦИК е имала готовност да приеме хронограмата и изборните книжа за работата за президентските избори още в деня, в който датата е била насрочена. В същия ден обаче се разбра, че няма да бъде изпълнен третият мандат и се отива към нови предсрочни избори, затова от комисията изчакват, за да се прецени дали ще има избори 2 в 1.

"За да улесним избирателите и цялата изборна администрация, преценката на ЦИК е да не вървят успоредно две хронограми и различни изборни книжа, при положение, че част от тях ще бъдат идентични на практика. Затова още не сме приели никакви решения по организацията на президентските избори", заяви Матева.

По думите й нищо не може да се направи за парламентарните избори, тъй като още няма насрочени такива. 

Тя добави, че ЦИК ще изчака до 14 септември, за да се види дали ще бъдат насрочени избори 2 в 1, в противен случай трябва да започнем вече да взимаме нашите решения за насрочените президентския вот. 

Матева смята, че много трудно ще бъде избран президент на първи тур, а ЦИК ще има много кратко време, след като бъде установено кои президентски двойки отиват на балотаж.

"Обикновено в понеделник вечерта късно става ясно кои кандидати отиват на балотаж, тогава даваме информация на печатницата на БНБ да бъдат отпечатани бюлетини, съответно и трябва да бъде инсталирана и създадена електронната бюлетина за машините, след което на всяка една от повече от 12 000 машини трябва да бъде инсталиран софтуерът за гласуване едновременно на балотаж и на парламентарни избори", обясни Матева.

Председателят на ЦИК увери, че всички детайли ще бъдат обяснени на президента, от когото комисията очаква покана за разговори.

Все още не е изпълнен договорът със "Сиела Норма" относно софтуера за машините.

"Все още не е предаден изцяло софтуерът за гласуване с машини, така както е записано в първия договор за изборите на 4 април, по който са закупени първите устройства. В договора са се уговорили ЦИК и "Сиела", че ще бъде предаден софтуерът, така че българската държава да може чрез ЦИК да модифицира този софтуер и да организира сама всички видове избори", обясни Матева.

Тя уточни, че парите към "Сиела" не са напълно изплатени, тъй като първо договорът трябва да бъде изпълнен изцяло.