"В големи населени места като София и Бургас е възможно да има много малко, а на места и да няма мобилни секции". Това заяви говорителят на Централната избирателна комисия проф. Димитър Димитров пред bTV.
Димитров коментира и мобилните секции за избиратели под карантина или в изолация.
"Много малко хора желаят да участват в тези секции. Тепърва ще се изчислява недостигът, но е възможно на места да няма мобилни секции", допълни говорителят на ЦИК.
Около час и половина отнема попълването на изряден изборен протокол, добави той.
Димитров уточни, че документът е 20 страници - формат А3.
"На страницата на ЦИК днес ще бъде качен такъв протокол и всеки може да се упражни. Предполагам, че около час и половина след преброяването на бюлетините ще бъде необходим за попълването на един безупречен протокол, без грешки", каза още Димитров.
По думите му документът е съобразен с Изборния кодекс и членовете на комисията са се постарали да опростят максимално протокола.
Според него са премахнати всякакви видове не действителности.
"Хубаво е да се сравни протоколът за страната с този за чужбина, който е в най-елементарен вариант – само партии и гласове. Тогава може да видите откъде идва проблемът – трябва да има отчетени преференции и тези преференции са наистина много – в големите райони партиите могат да регистрират над 30 кандидати", посочи говорителят на ЦИК.
Той добави, че ще се направи всичко възможно, за да се създадат условия членовете на СИК и "Информационно обслужване" да обработят изборните данни в рамките на 48 ч.
Той призна, че от "Информационно обслужване" ще трябва да обработят над 10 млн. числа.
"Това означава и малко повече грешки, но има процедура, при която грешките могат да бъдат коригирани. Има два варианта на запис, от флашка и хартиен протокол, ако има грешки – те се коригират на място. Проблемът е, когато източникът на грешката не може да бъде уточнен", коментира още той.
По думите на Димитров винаги технологията на отчитане на машинното гласуване, е минавала през описване на резултатите в хартиен протокол.
"Машините не произвеждат протоколи, те произвеждат една голяма разпечатка и числата от нея трябва да се пренесат в протокола", добави той.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.