Празна зала посрещна Яне Янев в Чикаго

Има един депутат, чиято поява винаги буди любопитни погледи и лека насмешка, но никога не знаеш кога от него няма да изскочи някоя тиктакаща бомба, която по-късно да се окаже просто новогодишна пиратка. Той е човекът, чиято партия обещаваше от огромни билбордове да уволни Бойко Борисов, но само месец след това му стана един от най-верните съюзници и момче за черната работа. От време на време, за да подържа напрежението, а и привидната си опозиционност, този депутат прави по някое друго изказване срещу премиера и управляващи, но градивната му критика напомня тази на „Работническо дело".

Този депутат се казва Яне Янев и по неведоми пътища миналия уикенд се появи в Чикаго. Това е второто му посещение тук, но появата му този път събра едва 15-ина души, които се фокусираха основно на антикомунистическа вълна и в над двучасова дискусия заклеймиха опасността от продължаващото господство на режима, който уж отхвърлихме през 1989-а.

Междувременно обаче Янев успя да хвърли бомбата, която може да се окаже пиратка. Разбира се, след като първо лично се увери, че има представители на медиите. „Един много отговорен фактор във Вашингтон, който е експерт по глобалните проблеми на енергетиката, ме попита в прав текст защо е прекратено досъдебното производство, което засяга Красимир Георгиев (т.нар. Фронтиер), Румен Овчаров, Корнелия Нинова, Кириенко и Шматко по отношение на строежа на „Белене", както и по отношение на дългосрочни договори между Република България „Газпром", тайни договори." След което Яне се възмути, че в България за това разследване не се говори, но за него знаят дори в американския Конгрес.

Твърденията на Янев са всъщност доста сериозни. Посочените от него имена не са случайни. Румен Овчаров от години е считан за сивия кардинал в енергетиката и човека на руските интереси у нас. Корнелия Нинова е друг депутат от БСП, която винаги е наблизо, когато стане въпрос за енергетика, а Красимир Георгиев е един от тримата, посочени в тайна грама на американското посолство, пусната в Wikileaks, босове на т.нар. енергийна мафия (другите двама са Богомил Манчев от „Риск инженеринг", който тази седмица също влезе в новините, и Румен Ковачки). Още по-интересни са

руските имена, изброени от Яне - все хора на Кремъл

които от години заемат високи позиции в руската власт и бизнес.

Сергей Кириенко е шефът на руската атомна фирма „Росатом", бивш министър-председател на Руската федерация от времето на Елцин. Сергей Шматко пък беше министър на енергетиката до месец май т.г. Той заемаше поста от 2008 г. като част от  кабинета на тогавашния президент Дмитрий Медведев. Преди това е бил президент на „Атомстройекспорт", а по-рано директор в „Росенергоатом".

Във всяка нормална държава, когато един депутат навърже такъв списък от хора в прекратено под натиск дело, което предполага предаването на държавните интереси, биха последвали разследвания, арести, специални комисии и още куп други последствия. В България обаче няма такова нещо. Всъщност Янев от известно време говори, че иска парламентарна комисия, която да разследва предполагаеми тайни договори между България и „Газпром", от които огромни комисиони отивали в джобовете на български политици. Това обаче не се случва. Пред BG VOICE червеният депутат Румен Овчаров категорично отхвърли обвиненията и заяви, че няма такова разследване. „Лъжецът си е лъжец където и да отиде. Само в главата на Яне може да се навърже такъв списък с хора", каза по телефона Овчаров.

Според Янев в разследването са били използвани сересета, а то е било прекратено някъде през 2010-а под натиска на сериозни интереси върху български прокурори и дори съдии. От прокуратурата все още не са отговорили на нашия имейл за въпросното досъдебно производство и вероятно няма да го направят.

Твърденията на Янев идват в много интересен момент. През последната седмица в България се появи изненадващ нов потенциален инвеститор за строежа на втората атомна електроцентрала „Белене". „Глобъл пауър консорциум" беше представен лично от енергийния министър Делян Добрев. Партньор на консорциума в България се оказа шефът на „Риск инженеринг" Богомил Манчев (от тайната американска грама). Всички в един глас обясниха как зад фонда стоят американски инвестиции, но бърза проверка из интернет не показа нито сайт, нито каквато и да било информация за този консорциум. Освен че техният наскоро регистриран домейн води към сайта на „Куантум груп". Техният пък изглежда като набързо скалъпен от 10-годишно дете през 90-те, а на посочения там телефон в Ню Йорк не отговаря никой. Междувременно енергийни експерти като Алекси Алексиев, който от години живее в САЩ, обявиха, че зад фонда всъщност стоят руски интереси и капитали, а Бойко Борисов замрази преговорите с митичния нов инвеститор, докато не се проведе референдум за съдбата на „Белене".

И ако премиерът търси поне една добра новина - Яне Янев вече му поднесе такава в Чикаго - бил готов за коалиция с ГЕРБ и заедно трябвало да съберат 125 депутати в следващото Народно събрание. Но първо щял да опита сам, но ако не - с партията на Бойко става. И това само минута след като определи позицията на правителството за атентата в Сарафово като „пасивна и изчаквателна". Добре дошли в чудния свят на Яне.