Дейността по преследване и задържане на лица, които се намират в движещи си автомобили, не е правно регламентирана в Закона за МВР или друг нормативен акт. Освен това нито един служител в МВР не е обучаван за подобна ситуация. Това заяви в ефира на NOVA адвокат Галентин Грозев по повод случая с починалия Пламен Пенев след гонката с полицията в Стара Загора. 

По думите му никъде не е описано как се действа. След случая на 25 август 2022 г. с двамата бургаски полицаи, които загинаха при препречване на пътя на автобус, са издадени методически указания.

„Тези правила са лаконични, общо 6 страници и касаят всички хипотези. По отношение на преследването на автомобили има само 9 реда, в които се описва за какво става дума, още 3 реда какво се прави при ПТП и още 4 реда при евентуална употреба на оръжие. Това е всичко в методическите указания. Те са спуснати за сведения на служителите. Питайте главния секретар какъв контрол е оказал по тези указания”, заяви адвокат Грозев.

„Тези указания са нещо като книжка за карате. Като я прочете човек, му връчват черен колан и го плащат на световното по карате. И после се чуди човек, защо се е прибрал пребит. Няма практическо обучение в МВР. Нито един служител не е обучен за водач на автомобил. Практически в МВР няма нито един полигон, нито автополигон, нито мотополигон, нито има такива действия, които се извършват в други служби като НСО”, обясни той. „Нито един служител в МВР не е обучаван за преследване и действията, които се случват след това”, заяви още адвокат Грозев.

Според него действията на служителите на МВР в Стара Загора са законосъобразни. „Ясно се вижда, че главата и раменете на лицето не са засегнати при задържането”, обясни адвокат Грозев. И предположи, че задушаването може да е причинено и от катастрофата.

„Не видях отворен еърбег в колата, а е имало поне 3 ПТП-та. Не видях колан. Човек с колан, не може да бъде изваден по този начин. Преди това 20 минути се е движел почти неадекватно из Стара Загора. Вероятно става въпрос за голяма житейска трагедия. Самият човек е бил в състояние, което сам не може да контролира, а полицаите не са знаели, че е в такова състояние”, обясни адвокат Грозев.  

На 3 януари директорът на ОДМВР -Стара Загора - старши комисар Лазар Христов, даде брифинг за случая, на който обяви, че полицейските служители не са проявили каквато и да било агресия. 

Според него Пенев не се подчинил на полицейско разпореждане и е починал в резултат на причинена от него катастрофа с полицейски автомобил. Близките на Пенев обаче твърдят, че е станал жертва на брутално полицейско насилие. При преследването е пострадал и полицай.

„Искам да изкажа съболезнования на близките на загиналия. Защото каквото и да кажем – да загубиш близък при такъв нелеп инцидент, със сигурност е болка, която няма да потушена много дълго време”, подчерта старши комисар Христов.

 Той подчерта, че може да даде факти по случая, които са в „рамките на МВР и нашите действия”. „Конкретика по отношение на разследването, което се провежда от Следствието и Прокуратурата – ще получите от тях”, посочи той.  

Старши комисар Христов обясни, че на спешен телефон 112 е получен сигнал в 20:45 часа, че непълнолетни са заплашвани с нож от мъж на средна възраст. Отзовалите се на място два автопатрула са установили подателя на сигнала, който им посочва спрял наблизо лек автомобил, в който имало водач.

„Когато нашите служители се приближават до колата за извършване на проверка – лицето вътре заключва вратите, затваря прозорците и отказва да се подчини на полицейското разпореждане. Към този момент той тръгва с колата, за да осуети проверката. Нашите служители го последват със служебния автомобил. Искам да кажа, че нашите служители не са проявили каквато и да било агресия спрямо лицето или автомобила”, категоричен е директорът на ОДМВР -Стара Загора.

И допълни: „Преследването започва, когато лицето се опитва да прегази наш колега при тръгване. Служителят отстъпва назад, а автомобилът продължава в южна посока”.

Той блъска патрулка, която му препречила пътя, но успява да се измъкне. След преследването по улиците на града водачът „реализира ПТП”. “След като става ясно, че в следствие на катастрофата автомобилът няма възможност да продължи преследването – колегите започват действия по изваждане на лицето от колата. За съдействие пристига и екип на „Пътна полиция”. Непосредствено след поставяне на белезници – задържаният получава конвулсии. След оказване на спешна медицинска помощ е констатирано, че мъжът е починал. Пострадалите служители от Първо районно управление, които препречват пътя на нарушителя са прегледани в болница, а единият е хоспитализиран с травми на главата и фрактура на ръката”, обясни старши комисар Христов.

Ден по-рано Окръжната прокуратура в Стара Загора излезе с информация за разследването по досъдебното производство за смъртта на 58-годишния Пламен Пенев.

Съдебномедицинската експертиза за смъртта му е възложена на медици от Пловдив. Установено е, че той е починал след принудителното му изваждане от автомобила от полицейските служители.

Работата по изясняване на случая продължава, събират се голям обем от доказателства за евентуално извършено престъпление – за причиняване на смърт при професионална непредпазливост от страна на полицейските служители.