Добринка Димова
Койчо Коев е доктор по биология, експерт по биоразнообразие, раздел медицински и билкови растения към МОСВ, преподавател по ботаника и фитотерапия в Биологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски". Практикуващ фитотерапевт и диетолог. Автор и съавтор на повече от 50 научни статии и публикации в редица чужди и български научни издания. Изследовател на националните и източните традиции в лечението на онкологични заболявания и функционални отклонения в човешкия организъм.
Д-р Коев, казвате, че чрез хранене и физическа активност можем да се предпазим от онкологични заболявания. Как да се храним, за да сме здрави?
- Нещата не опират само до храната. Основното е стресът. И това е първият фактор, който трябва да елиминираме. Ние сме на второ място в Европа след Сърбия по онкологични заболявания. Под стрес нямам предвид толкова напрежението, а непремерените амбиции, прекаления егоизъм, завистта. Живеейки с тези негативни емоции, сами си причиняваме стрес. Трябва да бъдем в хармония със себе си. Да, живеем трудно. Но има много по-бедни народи от нас, които са по-щастливи и по-уравновесени. И почти не боледуват в сравнение с нас. В Индия например, където преживяват с по 10 долара на месец, онкологичните заболявания са до 1.3% от населението. В България вече са 20%. Това е нещо страшно. Границата слиза толкова надолу, че родилки на по 23-24 години са с рак на гърда или яйчник. За мен причината за това е стресът, за който говорим, лошата среда, в която живеем, като въздух, вода, радиационен фон. И на следващото място храната и обездвижването. От тази гледна точка всички тези неща трябва да се обединят като една писта с няколко коридора и едновременно да тичаме по всички, за да можем да се предпазим, доколкото можем. Това е профилактиката.
Относно храната, надали всеки човек може да си позволи да си купува т. нар. биохрани. Но пък сега набира инерция идеята за храна от фермата. Дребни производители, които наистина произвеждат чисти продукти, както баба и дядо преди сто години на село. Който е в състояние да си отглежда нещо, също е вариант. От храната, която я има на пазара, можем да подберем някои неща като профилактика. Това са определени типове храни, хранителни добавки, напитки, които задължително трябва да се съчетават. Няма да изпадам в крайности за веганско хранене, тъй като нашият народ си има някакви традиции, доказали се във вековете. Просто сега е нарушено равновесието. Никога преди българинът не е употребявал такива огромни количества меса. Никога не е употребявал колбаси поради простата причина, че те не са били известни.
Кои храни трябва да избягваме?
- Консумацията на прясно мляко, след като сме навършили 14-15 години, трябва да се избягва. Както у всички бозайници, и у нас, човеците, изчезва ферментът, който разгражда казеина. И това създава предпоставки за проблеми в цялата храносмилателна система. Киселото мляко обаче е съвсем друг продукт, по една кофичка на ден е съвсем приемливо количество. Захарта трябва да се отстрани от менюто ни. Достатъчно е съдържанието на фруктози и глюкози в плодовете, зеленчуците и меда. Вредна е също прекалената консумация на месо. Смятам, че не е лошо да се консумира месо, но да не е тлъсто. Ние заедно с немците сме на водещо място в Европа по консумация на свинско, а то трябва да се слага на трапезата само по изключение. Ако яденето на месо се сведе до три пъти седмично, това е в рамките на нормата. В нормата е също да изяждаме до 50 грама бяло саламурено сирене дневно.
Задължително консумирането на месо и сирене да става с голямо количество свежи зеленчуци. С кашкавала и жълтите сирена много трябва да се внимава и да се консумират по изключение. Те са мазни, тежки храни, които натоварват храносмилателната система. Картофите и оризът в никакъв случай да не се комбинират с месо и млечни произведения.
Ако приемем, че изяждаме 1 килограм храна на ден, поне 600 грама трябва да е прясна, свежа във вид на салати, плодове, фрешове или смутита. 200 грама да са растителни продукти, термично приготвени. И едва 200 грама животински - яйца, сирена, хубаво месо.
Дайте едно примерно дневно меню.
- Първо, не е необходимо да закусваме, за да дадем възможност на организма да се самоизчисти от това, което сме яли предходния ден. Най-добре е около 9 ч. да се изяде някакъв плод според сезона. 2 часа по-късно е добре да се изпие един фреш. Обядът не трябва да бъде тежък. Той може да включва салата плюс постна супа или вегетариански сандвич. Следобед е хубаво да се изпие още един фреш. Ако сутринта е бил плодов, следобедният задължително да е зеленчуков. Вечерта започваме със салата и тогава вече може да включим месото - варено или печено. В никакъв случай да не се вечеря след 19 часа, за да има време храната да се смели и да слезе надолу в червата.
Ако трябва да вкараме въглехидрати, то трябва да е предобед. 40-50 грама шоколад с какаово съдържание над 60-70% е добре. Пълнозърнест, типов, хляб със зародиши, с достатъчно трици - няма нищо лошо в него. Лошото е маята. Това са живи дрожди, които продължават ферментативни процеси в стомаха. Променят киселинността, променят микрофлората в червата и това води до стомашно-чревни страдания. За съжаление и до рак на стомаха и дебелото черво, които са много напред в общия процент от онкологичните заболявания.
Трябва да се пие достатъчно вода. Нужното количество за деня се получава, като се умножат килограмите по 0.3. Тоест един 60-килограмов човек трябва да изпива по 1800 г вода дневно. Трябва също да си създадем навик да пием зелен чай. Както и билкови чайове. Според мен трябва да изпиваме четири чаши за деня - и през зимата, и през лятото. От които две чаши да са зелен чай и другите две чаши да са от наши билкови растения. Имаме прекрасен набор от антиракови видове - котешка стъпка, троскот, репей, кръвен здравец, салвия. Можем да въведем в храненето си куркумата. Тя обаче не трябва да се добавя в кипящи храни, а чак след като ястието е сервирано. Най-добре е да се поръси върху салатата. Зехтинът също е невероятна профилактика. Във връзка с храненето нещото, което считам за задължително като здравословна форма на живот, е периодичното гладуване. Изключително добра формула в това отношение е гладуването по един ден в седмицата. В този ден пием само вода, евентуално един фреш и един чай.
Алкохол може ли да се пийва?
- Червеното вино е дар Божи. До 150-200 грама е лекарство. Дори поради високото съдържание на антоциани си е направо противораков продукт. Така че всяка вечер по една чаша червено вино е задължителна. Допустимото количество е и до 50 грама качествен концентрат 1-2 пъти в седмицата. Бирата е най-вредната напитка за човешкия организъм от здравословна гледна точка поради съдържанието на много излишни въглехидрати и белтъчини в нея. Още по-лошият вариант е, че бирата обикновено се консумира с тежки мезета, което стресира организма.
Какъв тип спорт препоръчвате?
- Всеки сам трябва да си избере онзи спорт, който му доставя удоволствие. И освен ефекта на обогатяване с кислород и изгаряне на излишни мазнини и въглехидрати да ни успокоява. Да има медитативен ефект. Дали ще е бягане, плуване, фитнес, колоездене, важно е да носи удоволствие, да смъква нервното напрежение. И да постигнем баланс между духовното и физическото. От тази гледна точка всички практики на йога са великолепни. Медитацията е нещо много хубаво. Целият начин на живот и практики на източните народи доказват, че това е правилно. Смъкне ли се нервното напрежение, постигне ли се баланс на енергийните центрове в нашето тяло, то започва да се самолекува. Ние имаме над 4,000 онкоболни пациенти, от които сме загубили по-малко от сто. Останалите или ги държим в добро равновесие вече много години, или напълно са излекувани. И ги лекувам предимно с правилно хранене, билколечение, спорт, йога и най-вече с вяра, че могат да го постигнат. Това е истината. Няма лечител или лекарство, което може да те излекува. Тялото се лекува само, ние само помагаме. Аз не отричам и постиженията на съвременната медицина, на хирургията.
Химиотерапията не се различава принципно от фитотерапията, тъй като голяма част от медикаментите са на растителна основа. Когато обаче човек тръгне с негативна настройка към каквато и да е форма на лечение, обикновено тя не му помага. Трябва да си уверен, че ти искаш да се спасиш и че твоят организъм може да се избави. За мен ракът е абсолютно лечим, и то във всичките му форми, когато бъде хванат навреме и когато човек не се остави страхът да го мачка.