Сърбия се въоръжава, а президентът ѝ хвали търпението на Азербайджан по отношение на Нагорни Карабах, написа Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Вестникът разглежда шансовете на Сърбия да окупира северната част на Косово.
Когато през януари беше потвърдено, че САЩ ще доставят 246 противотанкови ракети „Джавелин“ на Косово , сръбският президент Александър Вучич обеща рекордни инвестиции във военната сфера. Обявено беше закупуването на гаубици, противовъздушна отбрана срещу дронове, хеликоптери, а още тази година беше обещано на армията хиляда дронове.
"Когато влюбеният в статистиката сръбски президент започне да жонглира с цифри, е разумно да посрещнем изявленията му с повишено внимание, защото реалността не винаги следва съобщенията", пише за FAZ журналистът Михаел Мартенс.
Но, както допълва той, Вучич не говори напразно за военната индустрия - закупени са китайски системи FK-3 и други оръжия. По данни на стокхолмския институт SIPRI през миналата година Сърбия е инвестирала в армията повече пари, отколкото останалите пет държави от Западните Балкани, взети заедно.
Вестникът припомни възхищението на Вучич, когато Азербайджан си върна контрола над Нагорни Карабах с блиц-акция, за който от десетилетия спореше с Армения.
Какво означава това за Косово
Вучич обясни как Азербайджан е правил всичко правилно - години наред е укрепвал икономиката, армията, особено специалните сили, и търпеливо е чакал геополитическите обстоятелства да се променят.
"За аудиторията му беше ясно какво всъщност има предвид." Националистите отдавна говорят открито за това. Когато политическата ситуация в света се промени в полза на Сърбия - например с разгрома на Украйна или изборната победа на Доналд Тръмп - може да дойде моментът да си върнат северната част на Косово, която е населена със сърби, чрез военни действия", заяви Мартенс.
Той цитира Катарина Джокич, военен експерт от института SIPRI, която казва, че няма голяма опасност от конвенционален конфликт между Белград и Прищина, докато в Косово са разположени войски на НАТО. Освен това тя казва, че Сърбия е икономически зависима от ЕС, така че не може да си позволи санкции.
По-нататък тя разказа за огромните проблеми на Сърбия, свързани с личния състав на армията, напускането на хора, лошото състояние на танковите части.
„Нахлуването с танкове би било потенциално катастрофално начинание за Сърбия, ако Косово получи навреме ракети „Джавелин", които, както беше показано в Украйна, ефективно унищожават танковете“, каза Джокич.
Американски източник на FAZ каза, че Прищина може да чака с години за тези противотанкови ракети, защото в момента Украйна е приоритет за САЩ.
Напомня се и за противопоставянето на американските републиканци на доставката на ракети за Косово, поради което се предполага, че Тръмп в случай на победа може да предотврати тази доставка.
Атака от страна на специалните сили?
Експертите и "западните военни аташета" така или иначе не вярват в танкова инвазия на Балканите.
"В Прищина вероятно смятат, че атаките на паравоенни или нелегални структури, подкрепяни от Белград, са по-вероятна и реалистична заплаха. Това наистина го видяхме през 2023 г.", каза Катарина Джокич, визирайки нападението в Банска.
Джокич заяви също, че трябва да се вземат предвид настроенията на сърбите в северната част на Косово - ако те смятат, че албанците са заплаха за тях, тогава е възможна и съпротивата на местното население. В такъв случай сръбските специални части със сигурност биха имали подкрепата на жителите в северната част на Косово.
Въпросът за войната и мира на Балканите е силно зависим от Съединените щати, които договориха всички предишни мирни споразумения след конфликтите в Босна, Косово и Македония.
Сърбия масово въоръжава Украйна
Според FAZ, Вучич е успял да спечели благоволението на Вашингтон чрез всеобхватна доставка на боеприпаси, които достигат до Украйна.
Разбира се, Вучич публично отрича това, наред с другото и заради проруските настроения в Сърбия, които медийният му апарат систематично засилва от години. Но зад кулисите всички знаят каква е истината.
Особено внимание заслужава 122-милиметровата ракета, произведена от сръбската компания Едепро, която има обсег от около 40 километра - два пъти повече от повечето ракети от този калибър. Тя е особено подходяща за украинците, тъй като ракетата може да се изстрелва от пусковата установка тип Grad, с която те разполагат.
"Това е обсегът, с който Украйна преодолява врага. Това ѝ дава огромни предимства", заяви неназован военен експерт за FAZ.
Добре осведомен източник в Белград също така с гордост твърди, че сръбските артилерийски боеприпаси са по-точни от българските, които също се доставят на Украйна.
Сръбските боеприпаси все още се използват по бойните полета на Украйна срещу Русия, а не на Балканите. Дали това ще остане така, днес е по-малко сигурно, отколкото само преди няколко години.
Михаел Мартенс, Frankfurter Allgemeine Zeitung