Целината е вълшебно растение - тя е обичана и от богини, и от простосмъртни. В гробницата си египетският фараон Тутанкамон е покрит със саван от ленено платно, украсено с гирлянди от листа на целина и маслина и цветове на лотос и метличина. В „Илиада“ пък Омир пише, че конете на мирмидоните - митичното ахейско племе от остров Егина - пасели из поля с метличина и целина. Тя била любимата храна и на богинята Афродита. В Древна Гърция победителят в организираните от аргонавтите празненства, известни като Немейски игри, бил окичван с венец от целина. Бащата на медицината Хипократ смята целината за средство, което успокоява нервите. В Древен Рим пък към това се добавя и качеството на целината като афродизиак. Днес учените са наясно, че растението съдържа андростерон - феромон, отделян след консумирането й от потните жлези на мъжете и привличащ жените. Нещо повече, в Средновековна Европа именно заради това „греховно“ възбуждащо действие
целината е забранена от Църквата
чак до края на XVI век. В залетия от лава Помпей след векове е открита рецепта за десерт с целина - накълцана, запечена и поднесена с мед и млян пипер. Традиционната медицина отдавна познава лечебните свойства на всичките 20 вида целина. Съвременните диетолози пък са убедени, че по количество на лечебни вещества тя влиза в първата десетка на най-полезните подправки. Целината има много малко калории, без мазнини изобщо, но е с огромно количество важни хранителни вещества, които стимулират тялото за загуба на излишни килограми. Тя е от най-нискокалоричните зеленчуци - 100 г целина съдържа само 16 калории, затова перфектно се вписва във всяка диета. Редовната консумация на този зеленчук има положителен ефект върху метаболитните процеси. Не на последно място, следва да се отбележи, че консумацията на целина има благоприятно въздействие върху кожата и косата и подобрява зрението.
Как да си направим чай за отслабване?
Този чай е чудесна освежаваща напитка, която може да се пие гореща или студена. Необходими са 3 стръка целина, 1 л вода, 1 лимон, 1/2 чаена лъжичка джинджифил по желание. Трябва да се измие обилно с вода зеленчукът. След като водата заври, добавете нарязаната на ситно целина. Намалете огъня и варете в продължение на 5-10 мин. Ако искате, сложете джинджифил. След като се охлади, се добавя лимоновият сок. Най-добре е да се пие чаша от този чай сутрин на празен стомах. Останалата част може да се пие през деня, преди хранене или между тях. Приема се 15 последователни дни, а след това се прави почивка 15 дни. Освен че е много вкусен, този чай е също толкова полезен за намаляване на кръвното налягане. Друга важна съставка към целината е хинапът – китайската фурма. Тя съдържа калий, който служи за намаляване влиянието на натрий в кръвта и по този
облекчава проблемите с хипертонията
Необходими са 2 л вода, 50 г хинап, 200 г целина. Почистете хинапа и целината. Нарежете ги и ги изсипете в тенджера. Покрийте ги с необходимото количество вода. Оставете течността да къкри на слаб огън в продължение на 30 мин. След това прецедете напитката и я изсипете в съд с херметическо затваряне. Приема се като чая за отслабване. И не на последно място, целината намалява и нивата на кръвна захар при диабетици.
Против стрес
Нарязваме на ситно стръкове целина, две супени лъжици с връх слагаме в половин литър вода да кипнат за 30 секунди и махаме от котлона. След 5 мин. прецеждаме, разделяме на три течността и я пием 15 мин. преди хранене три пъти на ден.
Но... внимание
Честата консумация на целина води понякога до стомашно-чревни проблеми. Поради високото съдържание на фибри прекалената консумация на зеленчука може не да помогне, а да навреди на стомаха. Прекаляването води до подуване, газове, диария или коремни спазми. Затова препоръчителният дневен прием на фибри е 28 г на всеки 2000 калории.