Сотир Цацаров може да продължи да има охрана от държавата, въпреки че вече не заема пост, за който законът го изисква. Преди дни той бе освободен предсрочно като главен прокурор, за да заеме поста на председател на Комисията за борба с корупцията и конфликта на интереси (КПКОНПИ). Така той вече няма право на охрана от НСО и тя трябва да му бъде свалена. Това обаче може и да не се случи, тъй като междуведомствената комисия, която решава кой да бъде пазен, може да се събере, и без да дава отчет на обществото, да разшири кръга от лица, за които смята, че имат нужда от защита, пише „Свободна Европа“. Според източници на медията това е твърде вероятно да се случи преди края на годината. Потърсени за коментар, от пресцентъра на НСО не отговориха дали звеното ще се събере, за да „продължи“ защитата на Сотир Цацаров. „Междуведомствената комисия се събира по целесъобразност, а не заседава по график“, отговориха от пресцентъра на службата. В нейния състав, според специалния закон, уреждащ дейността на службата, освен шефа на НСО, влизат председателят на ДАНС, главният секретар на МВР. А при необходимост и ръководителите на Служба „Военна информация“ и на Държавна агенция „Разузнаване“. Заради факта, че повечето представители в звеното са свързани с изпълнителната власт, е твърде вероятно бившият главен прокурор да се договори и охраната му
изобщо да не бъде сваляна
твърди друг източник на Свободна Европа. Подобно тихо „разширяване“ на кръга от пазени лица всъщност стои в основата на непрестанното нарастване на бюджета на НСО. В тази посока бяха и думите на бившия шеф на НСО ген. Димитър Владимиров, казани пред Нова телевизия. Според него кръгът лица, които охранява Националната служба за охрана, е нараснал неимоверно. А бюджетът на службата от 2004 година досега се е увеличил драстично. Той подчерта, че преди 15 години разходите на НСО са били 13 млн. лв., а сега са достигнали рекордните 40 млн. лева.
„Не би следвало да се харчи държавен ресурс за охраната например на почетния председател на Движението за права и свободи (ДПС) Ахмед Доган, депутата от Движението Делян Пеевски, който ходи много рядко в парламента, както и за председателя на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, който „не е ниво за НСО“, коментира Владимиров.