Министерството на иновациите и растежа и Министерството на икономиката и индустрията могат да ангажират консулите да презентират български предприятия, особено с държавно участие, и да търсят техни партньори в чужбина, където има акредитирани дипломати, заяви Генералният консул на Република България в Чикаго Светослав Станков по време на на онлайн връзка със студенти, преподаватели и експерти oт Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Той смята, че България трябва да избистри икономическите си приоритети в чужбина и да използва потенциала и връзките на консулските си служби, които да работят за бизнес контактите и за развитие на стокообмена между държавите, в които има акредитирани дипломати
„Консулите могат да бъдат полезни на страната, ако има централизиран подход в подкрепа на родни компании по света. Според мен е добре да се предостави икономическо портфолио на България, съобразено с държавата, за която се изпраща, за да сме още по-ефективни за стокообмена“, посочи Станков.
Когато има подготвени икономически портфолиа за компании, които имат интерес за внос или износ, мисиите на българските представителства по света биха донесли повече растеж за бизнес контактите между държавите.
"Това много ще осмисли моят и на колегите ми дневен ред, като ще насърчаваме икономическия диалог между компаниите със сходни интереси, а и ще се увеличат стокооборотите на страната ни, ще сме полезни" - каза Генералният консул в Чикаго.
По думите му, от миналата година той самият е съдействал за развитието и бизнес контактите на много български компании от различни сфери на икономиката, които са търсили партньори в САЩ и реализация на продукцията си. Становището на Станков бе подкрепено и от почетния консул на Чехия в Пловдив доц. Иван Соколов, според когото трябва да бъде използван капацитетът на българските консули от държавата, защото те подпомагат изключително много диалога между бизнеса и страните.
"Чехия има 285 почетни консули по света, а България едва 85. Това са представители, които работят без държавен бюджет и са изключително полезни", посочи доц. Соколов.
"Повод за поканата на Генералния консул на Република България в Чикаго бе неговото обръщение в Конгреса на щата Илинойс. В него той представи историята на страната, като подчерта значението на българската култура и език и призова конгресмените на Илинойс за съдействие спрямо нашата общност, която да бъде достойно представена в обществения живот", разясни организаторът на дискусията и ръководител на кръжока по "Международноправни науки" към Юридическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски" доц. д-р Гергана Гозанска.
Тя подчерта, че работата на Светослав Станков в Постоянното представителство на страната ни в ООН в Ню Йорк по бюджетните и административни въпроси на организацията, както и за мироопазването, също дава възможност студентите да се запознаят с представител на българската дипломация.
В онлайн срещата се включиха вицепрезидентът на Експертната група за борба с трафика на хора /ГРЕТА/ Антоанета Василева, членът на Комитета по правата на детето в ООН доц. Велина Тодорова, както и проф. д-р Ирена Илиева – ръководител на магистърска програма «Международни отношения». В сбирката на кръжока по "Международноправни науки" на тема: "Дейности и специфики на работата на Генералното консулство на Република България в Чикаго" активно участие взеха студенти по право от Пловдивския университет, както и специализанти.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.