„Господ е българин“. Едва ли има фен на футбола в България, който да не е чувал легендарната реплика на покойния коментатор Николай Колев-Мичмана, изречена в екстаз на 17 ноември 1993 г. Точно на тази дата Емил Костадинов смълчава трибуните на „Парк де Пренс“ с победен гол в последните секунди и класира страната ни за Световното първенство в САЩ. България прави немислимото и побеждава пълната със звезди селекция на Франция с 2:1 насред Париж, за да продължи до най-великия си успех – бронзовите медали от „Мондиал '94“.
30 години по-късно Господ вече не е българин
На 17 ноември 2023 г. водещо заглавие в спортните издания, а и не само, не е годишнината от Франция – България, а погромът, направен след протест срещу БФС. Същият БФС, оглавяван от трима от героите от Париж – Борислав Михайлов, Йордан Лечков и именно Емил Костадинов. 30 години по-късно няма и помен от величието на националния отбор през 90-те години. Вместо за успехи, се говори за корупция, черно тото, конфликти на интереси. И на 17 ноември сутринта вместо да си спомняме за една от най-великите български победи, разчиствахме улиците в центъра на София от стъкла и боклуци и брояхме хората по болниците, пострадали от безредиците предишния ден.
А погромите в София са пълното олицетворение на българския футбол.
Пребити младежи от полицията, подпален полицейски бус, ранени полицаи, полицейски произвол. От всичко по много.
В навечерието на големия юбилей за 17 ноември София беше окървавена, а хиляди фенове скандираха: „Оставка“ срещу Борислав Михайлов, Йордан Лечков и компания.
Героят от онази нощ Емил Костадинов пък беше уловен от камери да показва среден пръст срещу журналистите – нещо, което той отрича.
Цялото неадекватно поведение на самозабравилите се „величия“ в Изпълкома на БФС е тежка обида и разочарование за всеки човек, който някога повярва, че Господ е българин.
Оставки няма. Виновни явно също няма...
„Точно затова УЕФА каза да няма публика. Вина не чувствам“, обяви президентът на БФС Борислав Михайлов.
„Това за мен не е нормална обстановка, не сме я предизвикали ние. В момента играе националният отбор, а не Лечков или Михайлов“, допълни вицепрезидентът Йордан Лечков.
„Няма нищо лошо хората да протестират и да си изказват мнението. Но този ад не стана заради БФС, а заради тези, които го сътвориха. Ела, протестирай мирно, няма проблем. Сега даваме ли си всички сметка, че ако беше позволено да има фенове на трибуните, какво щеше да стане. Можеше да има смъртни случаи. Щяхме да видим нахлуване на терена, прекъсване на мача, което означаваше край на българския футбол. УЕФА щеше да ни затрие от картата си. Тръпки ме побиват. А някои хора настояваха да бъдат допуснати зрители на стадиона, писаха молби. Сега убеждавате ли се, че не са били прави. Ама никак.
Така че – огромното напрежение не беше създадено от нас, а от други“, оправда се и членът на Изпълкома Емил Костадинов.
Кандидатът за президент на БФС и основен противник на Михайлов пък посочи, че президентът на БФС е направил немислимото – обединил е феновете на враждуващите отбори.
„Видях безпрецедентно обединение на феновете – ЦСКА, „Левски“, „Локо“, „Ботев“, „Черно море“, „Берое“, всички бяха там, за да протестират за това, което се случва и не им беше позволено да влязат на стадиона, за да подкрепят националния отбор. Нямаше да се случат подобни неща, ако стадионът бе отворен. Феновете щяха да напълнят стадиона и да викат „Оставка“, но те са насочени срещу ръководството на БФС, които вероятно тогава нямаше да бъдат на стадиона, защото не искат да слушат тези викове. Те нямаше да протестират срещу отбора, а срещу ръководителите“, каза Бербатов.
„Всеки осъжда агресията под всякаква форма, призовах за мирен протест, защото агресията ражда агресия. Кой постави началото – трябва да попитате в СДВР. Бой между фенове вътре в самия протест нямаше. Исках да се позиционирам и да виждам какво се случва. През цялото време следяхме какво се случва по медиите. Нямало е бой между феновете“, допълни той.
„Никой не си е представял подобно нещо. След 18 години на некомпетентност и на довеждане на футбола на това ниво, всички сме реалисти, когато футболът е репресиран, в един момент, ще се стигне до ситуация, при която емоциите ще вземат връх. Всички много добре знаем къде е коренът на проблема. Това са управленците на българския футбол. След мача го показаха. Даже с един жест, ако може да го обобщим цялото нещо. Един среден пръст от страна на вицепрезидента на БФС. Това обобщава цялото управление и мнение за това, което се случва“, заяви още Бербатов.
Последното класиране на националите за мондиал беше през 1998. България не е участвала на европейско първенство от 19 години и ще пропусне още един цикъл.
30 години след великата победа над Франция
футболът в България е в будна кома,
а надеждата на всички протестиращи е той отново да се събуди от нея.
А къде е Франция 30 години след историческата загуба, лишила едно от най-силните й поколения от участие на световно първенство?
За този период „петлите“ станаха двукратни световни шампиони, един път стъпиха на европейския връх, играха още и два финала на мондиал и един път финал на европейско първенство. Същата тази Франция в момента има играчи за няколко национални отбора, като само преди броени дни разбиха „Гибралтар“ с 14:0 за да подобрят рекорда си за най-изразителна победа.
Само за сравнение, България и Гибралтар завършиха 1:1 лятото на 2022 г…