Стотици български шофьори в „жълти жилетки“, превърнали се в символ на недоволството, протестираха в Брюксел. Те поискаха Европейският парламент да не приема промените в пакета „Мобилност“, станал известен като плана „Макрон“. Българите бяха подкрепени от колегите си от още няколко държави в Източна Европа. Според българските превозвачи новите изисквания ще съсипят бизнеса им, като ги направят неконкурентоспособни. С колегите си от Румъния шофьорите настояваха за отмяна на поне две от точките в пакета „Макрон” – връщането на камионите в страната, в която са регистрирани на всеки две седмици и задължителната
45-часова почивка на седмица
която трябва да се извършва извън кабината на превозното средство. Протестът бе подкрепен и от българския транспортен министър Росен Желязков, който бе сред шофьорите.
Малко по-късно стана ясно, че шофьорите са извоювали частична победа. Транспортната комисия на Европейския парламент отхвърли 2/3 от пакета „Мобилност-1“. Те решиха, че транспортното средство трябва да се връща в отправната точка на всеки четири седмици, но отхвърлиха текстовете, свързани с командироването и забраната да се използва седмичната почивка в кабината. Решението е безпрецедентно, защото текстовете трябваше
да се гласуват в пакет
Те вече бяха осъждани два пъти в Комисията по транспорта на Европарламента и предстои гласуването им от евродепутатите. Сред основните искания на протестиращите е и шофьорите да бъдат извадени от Общата наредба за командироване на работници в чужбина, тъй като техният труд е различен от този на всички останали командировани работници.
Изправени сме пред абсурд
„Изправени сме пред абсурд. Съветът отменя връщането на камиона, а комисията предлага на Европейския парламент връщането на камиона“, коментира транспортният министър Росен Желязков. Той обясни, че в разговори с представители на Европейската комисия те са го уверили, че дори ако в Европейския парламент това предложение бъде прието, Комисията няма да го подкрепи.
Частичният успех от гласуването бе приет от протеста като победа. И последва Дунавско хоро в центъра на Брюксел. „Положението в ЕС е: Сит на гладен вяра няма”, коментира и евродепутатът Петър Курумбашев. Според транспортния министър пък се е създала правна несигурност. „Когато две от три предложения не са приети, това означава, че няма предмет за гледане в пленарната зала. Това наложи координаторите да се събират на извънредна среща, на която не са постигнали съгласие как да се процедира", добави той.
Всички партии зад превозвачите
Проблемът на българските шофьори обедини зад себе си всички партии в парламента, както и президента. Държавният глава проведе среща с превозвачите преди протеста в Брюксел и им декларира пълната си подкрепа. Той обясни, че сега не е
време за анализ кой какво е свършил. Преди него лидерката на социалистите Корнелия Нинова също застана зад исканията на шофьорите и ги нарече справедливи. Тя обаче призова премиерът Бойко Борисов да постави остро въпроса пред канцлера на Германия Ангела Меркел и президента на Франция Еманюел Макрон. Зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов обясни, че партията му от самото начало е зад превозвачите и че нейни евродепутати са сред инициаторите за промяната на пакета. Ангел Джамбазки от ВМРО е сред най-активните в Европейския парламент в искането си за справедливост за шофьорите.