По Великден българските производители на агнешко и яйца прибягват към изпитани “трикове-примамки”, с които пробват да спечелят потребителите и те да изберат родната продукция. Заради повторяемостта на тези маркетингови прийоми в последните години те вече се превръщат в своеобразни митове и легенди за печелене на купувачи.
И този Великден едва ли има българин, който да не е чул от ефира на българските телевизии или радио "тревожната новина", че в страната ни има внос на дълбоко замразено агнешко от далечна Нова Зеландия и опасенията на родните фермери, че търговци ще го размразят и ще бъде представено на витрините като свежо месо, на което дори ще пише, че е произведено в България!
"Вече над 350 тона агнешко месо от Нова Зеландия са внесени у нас – дълбоко замразено, с неясна дата на замразяване. На етикетите често стои дата на "производство", която всъщност е датата на пакетиране в България, а не денят, в който животното е заклано в държава на 17 000 км от България. Възможно е това месо да е било замразено преди 7-8 години. Затова от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация сме сезирали 4 институции, сред които КЗП и БАБХ", написаха в свой пост още на 10 април от асоциацията.
В предишни години преди Великден и Гергьовден производителите периодично алармираха за агнешко от Северна Македония или Румъния, като винаги изказваха съмнения за качеството му.
"Търсете синия печат върху охладеното месо – той трябва да гарантира, че месото е българско. Избирайте прясно агнешко от малки ферми – с автентичен вкус, високо качество и ясен произход. А най-добре – купувайте директно от фермата. Ще получите не само първокласен продукт, но и истинско човешко отношение и внимание…, а може и домашен козунак", добавят още тази година от асоциацията.
Безспорно, агне от фермата е най-сигурната гаранция за прясно месо, но това директно не означава, че останалото, предлагано на пазара от внос, е некачествено. Фермери от района на Кърджали, с които Mediapool разговаря посочиха, че най-силното предимство на българското агнешко е именно, че е прясно добито непосредствено преди празника. Това гарантирало, че то е с далеч по-добро качество от замразеното месо. Именно затова те смятат, че не може да се говори за пазарен трик, когато се сравнява прясното агнешко месо от България с дълбоко замразено месо от "другия край на света", просто се откроявало пазарното предимство на българската продукция. А именно свежо месо, което може да се предлага охладено.
"Забравихте ли примерите, че в една от веригите пишеше смилянски боб, а на самия пакет бе посочено, че е произведен в Китай"?, попита един от тях. Подобни примери според тях им давали основание да се съмняват как ще бъде реализиран вноса от Нова Зеландия на пазара ни.
И ако с месото от Нова Зеландия може да се изкара довод, че дълбоко замразено месо отстъпва на прясно добитото, то за агнешкото от съседна Северна Македония или Гърция той е трудно приложим. През годините обаче българските животновъди намериха други слаби страни на тези свои конкуренти. Те масово твърдяха, че гръцкото агнешко е "жилаво" заради по-топлия и сушав климат в страната, а агнетата в Северна Македония били хранени с фуражи, някои от които са забранени в ЕС.
Историята започва да прилича на народната мъдрост, че винаги могат да се изкарат от 1000 кладенци вода, когато "ден година храни", каквито са Гергьовден и Великден за българските овцевъди. А това отново започва да хвърля съмнения дали наред с качеството си, българско агнешко не се продава и с трикове и легенди.
Агенцията по храните: Твърденията са подвеждащи и неоснователни
За разлика от предходните години този път на твърденията за новозеландското агнешко, което ще се представя за българско, реагира Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). Ведомството ги определи като "подвеждане на потребителите", което било "неоснователно".
"Твърденията, че вносното агнешко месо, включително от Нова Зеландия, може да бъде "пробутано" като българско, са абсолютно неверни и се базират на спекулации, за които не се предоставят конкретни факти или доказателства. Подобни предположения подвеждат българските потребители и уронват авторитета на Агенцията като отговорен държавен орган", посочиха от ведомството.
Оттам добавят още, че "до момента не са постъпвали доказателства, че новозеландско месо се предлага като българско". БАБХ потвърди пред Mediapool, че действително има внос на 350 тона агнешко от Нова Зеландия, но той се е случил във времето от януари до края на март тази година, а не месец преди Великден. Всички партиди от тях били замразени в края на 2024 година, така че не може да се твърди, че месото е старо, добавиха оттам.
От агенцията обясняват още, че агнешко месо може да се предлага размразено и то е безопасно за консумиране, но си има процедура за уведомяване на потребителите. Веднъж размразено месо, трябва да бъде обозначено като такова. Именно затова на търговците били връчени предписания размразеното месо да се предлага само в потребителска опаковка и да бъде етикетирано съгласно изискванията на действащото законодателство. На етикета наименованието на месото трябва да бъде придружено от обозначението “РАЗМРАЗЕНО”, задължително да е посочена страната на произход, както и срокът на годност, определен от оператора, извършил размразяването.
"Не е нарушение в търговските обекти да се предлага както българско, така и вносно агнешко месо, при условие че стриктно се спазват нормативните изисквания за етикетиране и проследимост, с цел осигуряване на прозрачност и информираност за потребителите. Призоваваме гражданите да не се подвеждат от подобни необосновани, недоказани и хипотетични твърдения, които въвеждат в заблуждение обществото и уронват авторитета на контролните органи", добавят от агенцията.
Статистиката: Българското агнешко преобладава над вносното
В България годишно се произвеждат над 6000 тона агнешко, показват официалните данни на Министерство на земеделието и храните. Традиционно към тях се добавя внос, който варира между 1700 и 2000 тона. Вносните количества традиционно идват у нас от Северна Македония, Гърция и Италия.
Така, само ако се облегнем на данните на официалната статистика излиза, че около 25% от агнешкото на пазара е вносно, а останалото е българско. Вглеждането в числата подсказва как на празника ще се консумира предимно българско месо, което по принцип е недостатъчно и затова се внасят още количества.
Проверка на Mediapool показа, че в търговските вериги в столицата най-често четвъртина плешка струва 19.99 лв./кг., задна четвъртина за 21.99 лв./кг. Най-евтино се предлага прясно агнешко месо с кост за 17.99 лв. за килограм. За сметка на това агнешко живо тегло е около 12 лева за килограм.
Митът за крехките бели яйца
Традиционно преди Великден в публичното пространство се върти и друго послание. Яйцата с бели черупки, които на пазара у нас традиционно са от Полша, се чупят по-лесно. Така се прокарва посланието, че българските яйца, които предимно са с кафяви черупки, са по-здрави и затова ще счупят със сигурност черупките на "белите яйца". А традицията на празника е, че победител е този, чието яйце счупи черупките на останалите.
Очаквано, няма категорични научни доказателства кои яйца са по-здрави. Проверка на Mediapool в търговски вериги в столицата показа, че опаковка от 30 яйца, размер М се предлагаше за празника за 8.99 лв., а ден преди Разпети петък цената на същата разфасовка в някои вериги бе намалена на 6.99 лв. Белите яйца се предлаха с около 2 лева по-скъпо.
Любопитна информация как да разпознаваме какви яйца точно консумираме предостави преди празника Съюзът на птицевъдите в България.
Върху всяко яйце е поместен стандартизиран ЕС код, който дава пълна информация за произхода и начина на отглеждане!
Първата цифра показва как са отглеждани кокошките:
- 0 - Биологично
- 1 - Свободно отглеждани
- 2 - Подово отглеждани
- 3 - Клетъчно отглеждани
Следва код на страната - търсете BG за България. После идва кодът на областта и регистрационният номер на фермата.
Що се отнася до символа на празника - козунакът, то доказана през годините истина е, че предпочитаният е "на конци".
Козунакът в големите вериги стартираше от скромните 99 стотинки, сладкият хляб със стафиди се предлагаше между 3.49 и 3.99 лв., а за италиански козунаци бяха на промоция по 19.49 лв.
Великден вече тече, а добрата новина е, че на пазара се предлагат достатъчно продукти на цени в широк диапазон.
Анализ на Драгомир Николов/Mediapool.