Цар Футбол е любима игра на милиони по целия свят. Той е спорт номер едно и за феновете в България. И трябва да обединява хората, а не да ги разделя. Точно тази идея стои зад стартиралата наскоро инициатива на Българския футболен съюз - Scarf of Respect (Шал на уважението). Партньор на футболната централа е маркетинговата агенция Next-DC. Кампанията цели да покаже на феновете в България и по целия свят, че футболът е игра, равна за всички, независимо от тяхната раса, пол или религия.
Българските фенове имат да се отсрамват
пред света заради расистките прояви на мача с Англия на 14-ти октомври. Няма значение, че само част от публиката беше нетолерантна към англичаните. Срамът е за цялата държава. И то двоен - не само заради грозните скандирания, а и заради загубата от англичаните с 6:0.
проектиран в София, но произведен в Германия
с помощта на един от партньорите на националния отбор по футбол, който обикновено произвежда всички аксесоари за феновете. Артикулът бе представен чрез специална фотосесия с известни родни футболисти. Сред тях са бившият вече капитан на националния ни отбор по футбол Ивелин Попов, бразилският плеймейкър с българско гражданство Марселиньо, полузащитникът Божидар Краев, вратарят на женския ни футболен тим Виктория Димова, както и играчи от младежкия отбор. Агенция Next-DC, която е партньор в кампанията Scarf of Respect, е една от най-бързо прогресиращите на пазара в България и Европа. Нейни креативни и иновативни проекти са награждавани както в България, така и на международно ниво. „Шалът на уважението е вдъхновен от традиционната футболна естетика, но е уникален с посланието си за толерантност и всеобхватност в спорта. Очевидно той не може да премахне расизма извън футбола и обществото. Но може да помогне
за поддържането на разговора ни
и да помогне на повече хора да осъзнаят, че дискриминацията няма място в съвременното общество“, казват от агенцията
Coca-Cola създаде „Отбор на толерантността“
Друга кампания за борба срещу расизма във футбола дойде от Coca-Cola. Kомпанията показа послания по темата от различни фенове. Това стана по време на мача България-Чехия в неделя, който се игра на празен стадион след наложената санкция от УЕФА за расистки прояви на мача с Англия. Участниците в инициативата на Coca-Cola сформираха своеобразен отбор на толерантността, който да присъства на празните трибуни и да окуражи феновете да споделят своето послание, за да бъдат част от призива „Има как да бъдеш на стадиона“.