Цар Футбол е любима игра на милиони по целия свят. Той е спорт номер едно и за феновете в България. И трябва да обединява хората, а не да ги разделя. Точно тази идея стои зад стартиралата наскоро инициатива на Българския футболен съюз - Scarf of Respect (Шал на уважението). Партньор на футболната централа е маркетинговата агенция Next-DC. Кампанията цели да покаже на феновете в България и по целия свят, че футболът е игра, равна за всички, независимо от тяхната раса, пол или религия.

 Българските фенове имат да се отсрамват

 

пред света заради расистките прояви на мача с Англия на 14-ти октомври. Няма значение, че само част от публиката беше нетолерантна към англичаните. Срамът е за цялата държава. И то двоен - не само заради грозните скандирания, а и заради загубата от англичаните с 6:0.

Точно месец след злополучния мач Българският футболен съюз реагира на тези събития, като стартира Scarf of Respect. Обикновено футболните шалове показват принадлежност към клуб или държава. Този използва цветовете от българския национален флаг и има обединяваща роля с едно универсално послание, че във футбола няма място за дискриминация и расизъм. Шалът на уважението е

проектиран в София, но произведен в Германия

с помощта на един от партньорите на националния отбор по футбол, който обикновено произвежда всички аксесоари за феновете. Артикулът бе представен чрез специална фотосесия с известни родни футболисти. Сред тях са бившият вече капитан на националния ни отбор по футбол Ивелин Попов, бразилският плеймейкър с българско гражданство Марселиньо, полузащитникът Божидар Краев, вратарят на женския ни футболен тим Виктория Димова, както и играчи от младежкия отбор. Агенция Next-DC, която е партньор в кампанията Scarf of Respect, е една от най-бързо прогресиращите на пазара в България и Европа. Нейни креативни и иновативни проекти са награждавани както в България, така и на международно ниво. „Шалът на уважението е вдъхновен от традиционната футболна естетика, но е уникален с посланието си за толерантност и всеобхватност в спорта. Очевидно той не може да премахне расизма извън футбола и обществото. Но може да помогне

за поддържането на разговора ни

 

и да помогне на повече хора да осъзнаят, че дискриминацията няма място в съвременното общество“, казват от агенцията

Next-DC работи и с компанията за спортни чорапи Stincy Socks, за която ви разказахме в BG VOICE, когато скейтбордистът Део Катунга, обуван от Stinky Socks, направи скок, показан от спортния канал ЕSPN. Кампанията Scarf of Respect е доказателство, че БФС е отговорна институция, която се стреми спортният имидж на страната ни да бъде възможно най-добър. Средствата от кампанията ще отидат за организация, бореща се срещу дискриминацията във футбола. Инициативата вече събра позитивни отзиви в някои английски медии. Остава само феновете да отворят сърцата си и да покажат, че не сме това, което някои показаха по трибуните на мача с Англия.


Coca-Cola създаде „Отбор на толерантността“

Друга кампания за борба срещу расизма във футбола дойде от Coca-Cola. Kомпанията показа послания по темата от различни фенове. Това стана по време на мача България-Чехия в неделя, който се игра на празен стадион след наложената санкция от УЕФА за расистки прояви на мача с Англия. Участниците в инициативата на Coca-Cola сформираха своеобразен отбор на толерантността, който да присъства на празните трибуни и да окуражи феновете да споделят своето послание, за да бъдат част от призива „Има как да бъдеш на стадиона“.