Протестите и шествията срещу правителството на Пламен Орешарски набраха нова сила около годишнината от падането на Тодор Живков от власт и събарянето на комунистическата система. В неделя многохиляден митинг поиска оставката на премиера, студентите окупираха нацяло Софийския университет, с което блокираха напълно работата му, в понеделник бе блокиран и парламентът. Това обаче по никакъв начин не оказа влияние върху управляващите.
Няколко хиляди души шестваха повече от четири часа по централните софийски улици в неделя с искане за оставка, разпускане на парламента и нови избори. Протестът под наслов „Поход на справедливостта" съвпадна с 24-тата годишнина от началото на демократичните промени в България. Демонстрацията започна от 11 часа пред Ректората на Софийския университет. Първите групи активисти започнаха да пристигат малко преди 11 часа, имаше и представители на университети от страната - Пловдив, Велико Търново, Благоевград. Шествието мина през Народното събрание, Министерския съвет, след което бе блокирана част от ул. „Раковски", а после отново кръстовищата при Ректората и Орлов мост. Блокирано бе движението и по "Цариградско шосе", алея „Яворов", бул. „Никола Вапцаров" и дори кръстовището с бул. „Ситняково".
Хиляди присъстващи развяваха български знамена, надуваха свирки, вувузели, биеха тъпани.
Протестиращ се качи на билборд покрай "Цариградско шосе", който рекламира партийната телевизия на „Атака" „Алфа", и го скъса. Чуваха се скандирания: „Извини се, бе!" Младежи запалиха скъсания билборд. Полицаи се опитваха да го изгасят. Хората мятаха камъни по рекламите на „Алфа", които са на всеки стълб. Във Facebook страницата си депутатът от ,,Атака" Десислав Чуколов коментира протестиращите така: ,,Малките изродчета на сикаджията Бойко в действие. Полицията на льохмана Йовчев им се радва."
Демонстрантите хвърлиха през загражденията пред парламента огромната топка - символ на мнимия преход. С викове „Довиждане" младежи хвърляха сакове зад загражденията на НС. „Вие си отивате, ние оставаме, няма да емигрираме", викаха те. На жълтите павета зад загражденията беше хвърлен и букет цветя. Имаше опити за премахване оградата около Народното събрание, чуваха се и призиви за узурпиране на сградата на парламента. Полицаите изблъскаха демонстрантите, на което бе отвърнато с викове „Еничери", „Пазите престъпници". От редиците на протестиращите към загражденията летяха водни бомби - балони, пълни с вода.
Пред Министерския съвет ,,Ранобудните студенти" обявиха, че Пламен Орешарски е окупиран и трябва да подпише своята оставка. Секунди след това имаше и пърформанс: окован във вериги премиер подписва оставката си на голям плакат, а България (момиче, облечено в цветовете на националния флаг) е освободена от оковите. По-късно пред Ректората протестиращите запалиха плаката със снимката на премиера. Звуча песен „Когато па, когато па, когато падне БСП..."
Малко след 16.15 ч. част от протестното шествие, което се движеше по "Цариградско шосе", се отклони по ул. „Жолио Кюри" и достигна до парк-хотел „Москва". Причината - лидерът на БСП трябваше да е гост в предаването „Всяка неделя" по Нова тв, чието студио се намира в сградата на хотела. Идеята бе да го блокират и да не го допуснат вътре. Когато Станишев пристигна, полицията направи плътен кордон, за да може той да мине и да влезе в сградата. Протестиращите мощно освиркваха соцлидера, скандирайки „Станишев е мишка, щом минава през задния вход", „Вие сте позор - оставка и затвор".
В 17 ч. започна концерт до храм-паметника „Св. Александър Невски". Той бе открит от актьорите Камен Воденичаров и Христо Мутафчиев. „Преди 24 г. бях тук и се чувствах по същия начин. Както пише Данте Алигери в „Ад": „Най-страшното място в ада е отредено за тези, които по време на морална криза стоят отстрани безучастни. Затова призовавам всички, кои бяха апатични, да дойдат тук и да променим България", провикна се към събралите се Мутафчиев.
Протестите продължиха масово и във вторник, когато Народното събрание трябваше да избере заместник на неясно къде укрилия се Христо Бисеров. Идеята беше парламентът да се окупира и да не се позволи на депутатите да влязат вътре. Тя обаче така и не се осъществи. Голяма част от протестиращите студенти от Софийския университет ,,Св. Климент Охридски" напуснаха сградата на Ректората и отидоха пред Народното събрание. Към тях се присъединиха и студенти от страната. Около 10 часа цялото пространство около парламента бе препълнено с хора. Вътре обаче депутатите все пак заседаваха. Без да е имало каквито и да е дебати БСП и ДПС, подпомогнати от услужливите гласове на ,,Атака", успяха да прокарат точката за избиране на заместник-председател на мястото на Бисеров - Алиосман Имамов. ,,За" бяха 114, ,,против" - 103-ма, шестима се въздържаха. Изборът стана, след като по точката нямаше очакваните дебати. ,,Изразяваме отново безпокойство, че ПГ на ДПС се крие и не дава отговори на въпроси, които вълнуват българското общество, от това, че лидерите на БСП и ДПС не реагираха на най-големия срам - зам.-председател на българския парламент и на партия да бъде разследван" - така Десислава Атанасова от ГЕРБ обясни отрицателния си вот. Парламентът избра Четин Казак за другия пост на Бисеров - председател на парламентарната комисия по правни въпроси. В следобедните часове и особено вечерта протестът ескалира. Демонстрантите разкъсаха загражденията около парламента и бяха изблъскани от полицията. МВР съобщи за оперативна информация, че се готви подпалването на Народното събрание.