Тайна онлайн мрежа, изградена от българин, свързва шпиони от Великобритания до Балтика. Те работят в полза на Русия. Това стана ясно след ареста на българина Орлин Русев, който е обвинен в шпионаж в полза на Русия. Според разследването, той е част изграждането на тайна онлайн мрежа, която свързва ледена Балтика със сърцето на Великобритания. По тези канали са били разменяни тайни сведения за оръжия, наблюдавани хора, както и такива кой е достатъчно надежден, за да може да служи на Русия и кой може да е ненадежден, за
да се вземат „мерки срещу него“
Неотдавнашното задържане на българския оперативен агент Орлин Русев привлече вниманието към мрежа от предполагаеми незаконни комуникационни кабели, свързващи Русия и Латвия. Разплитането на тази мрежа от интриги разкрива сложен разказ за тайни операции и международни отношения.
Русев основава компания на име CloudTelecom в Латвия, заедно с руския гражданин Антон Гришаев. Същевременно се съобщава, че са правени опити за установяване на незаконни комуникационни кабели през латвийско-руската граница. Финансирането за операциите на CloudTelecom идва от компания, която преди това е установила връзка между Латвия и остров Готланд в Швеция. Тя се е осъществявала през специално трасе с кабели.
Връзката вече е под 24-часово наблюдение, оборудвано със сензори за откриване на
всеки опит за манипулиране
Арестът на Русев добавя още един слой към преобладаващото напрежение, пресичащо политически и технологични пейзажи. В Полша беше конфискувана сграда близо до посолството в Москва, предназначена за деца на дипломати, действие, заклеймено като незаконно от руския пратеник. Тя също е имала връзка с CloudTelecom.
Един от най-издирваните престъпници в света ползвал мрежата
Арестуваният по подозрения в руски шпионаж българин Орлин Русев е предоставил оборудване за наблюдение на един от най-издирваните престъпници в света – Ян Марсалек, бивш директор на германската платежна система Wirecard, обвинен в измама за 2 млрд. евро. От 2020 г. австрийският бизнесмен се укрива в района на Москва. Успял да стигне дотам именно с помощта на Русев. Това стана ясно от разследване на руския сайт „Досье“, собственост на един от най-големите критици на Владимир Путин – Михаил Ходорковски.
Марсалек отговаряше за пазара на Wirecard в Азия. През 2020 г. компанията изпадна в неплатежоспособност и се срина. Тогава стана ясно, че активи на стойност 2 млрд. евро, с които платформата за разплащания е трябвало да разполага, всъщност не съществували. Заради скандала целият борд на директорите е уволнен. Последното място, на което се е знаело, че е Марсалек, било Мюнхен. После изчезва безследно.
Изчисляват местоположението на всеки абонат
Русев, който е тартор на обвинените в шпионаж петима българи, предоставил на Марсалек оборудване, способно да изчислява местоположението и връзките на абонатите на телефонна мрежа. В схемата бил замесен и руски гражданин - Антон Гришаев. Руснакът и българинът имат солидни познания в сферата на телекомуникациите, като и двамата са притежавали фирми с подобна дейност. Използван е шпионски софтуер, подобен на „Пегасус“.
Схемата позволила на Марсалек да изпраща есемеси до абонати, които го интересуват, и да намира данни за тяхното местоположение. При свързване със специална програма той можел да получава информация за обажданията, IP адресите, с които са се свързали други SIM карти, както и да установява пълен контрол върху чуждото мобилно устройство.
Предполага се, че Марсалек е сътрудничил на руските служби, преди да достигне до Москва, където се укрива от германските власти. Марсалек и Русев започнали да се срещат още през 2015 г.
Британски медии разкриха, че Бисер Джамбазов – другият българин, обвинен в шпионаж, се хвалел, че работи за Интерпол. Пред „Дейли Телеграф“ един от съседите на българската двойка Джамбазов и Иванова разказва, че имал спомени как сателитната чиния в апартамента им била монтирана на друга страна, за разлика от останалите.