Доброволците, подсигуряващи работата на секционните избирателни комисии зад граница, са изправени пред сериозна дилема дали да участват в предстоящия вот, а причината за това са сложната организация и хаотичните неуредици около изборите. От Мрежата на изборните доброволци само три седмици преди вота все още очакват ясни правила за работата им, както и платформа за комуникация между тях и отговорните институции в България. Българите, живеещи извън страната, сега за трети път са в режим на организиране на избори след предишния редовен и предсрочен вот за Народно събрание. Очаква се обаче и сериозен спад в ентусиазма на доброволците заради липсата на диалог между институциите. Заради умората и отлива, сънародниците ни зад граница търсят нови доброволци за изборите. „Сега проблемът е, че търсим хора под дърво и камък и много от тях трудно се съгласяват да се включат в комисиите“, каза Атанас Цветански, който от години се занимава с организиране на избори. Пред „Свободна Европа“ той съобщи, че 60 на сто от комисиите за Великобритания са окомплектовани.
Какво правят доброволците
Те са тези, които търсят помещения и често пъти дори поемат част от разходите по наемането им. В 80% от случаите те участват в секционните избирателни комисии и поемат най-различни отговорности, които на практика сбъдват изборите в чужбина. На места след изборния ден на 11 юли обаче имаше доброволци, които трябваше да останат с часове, докато чакат отговор от външното ни министерство или ЦИК. Доброволците настояват за двупосочна комуникация, защото досега, когато са имали проблем, е трябвало да звънят по телефона на ЦИК или да пишат имейли. „Получават устни указания, които невинаги са верни, за които обаче те поемат отговорност, пишем мейли, които не винаги се докладват навреме. Връзките минават и през посолствата, и през Външно министерство, и така се губи информация или пристига късно. За миналите избори имаше закъснения до 36 часа за потвърждаване на протоколите - масово, по цял свят“, заявиха от Мрежата на изборните доброволци.
Проблеми пред евентуалния балотаж
Ако има втори тур на изборите за президент заради краткия срок за изпращане на бюлетините, може да има проблеми с провеждането на вота. Обмисля се и вариант да се изпратят допълнителни устройства, за да се избегнат проблеми със сложния софтуер на машините. От Външно министерство трябва да получат бюлетините и машините до 16 ноември, което е вторник, сутринта, защото в противен случай на места вотът няма да може да се проведе.