Българите намаляват, но поршетата, бентлитата и фераритата им се увеличават. Ако при представянето на последните данни на броя на населението от националната статистика съобщиха, че жителите на България вече са под 7 милиона, то най-новите данни на МВР показват сериозен ръст на баровските автомобили в страната. Поршетата с български регистрационни номера почти са удвоили бройката си през последните пет години. В средата на 2014 г. броят на луксозните автомобили на германската марка е бил 1958. Сега, почти 5 години по-късно, баровските коли на концерна са 3616. Само от началото на годината са били регистрирани 175 коли, като 22 от тях са нови. Явно за да плащат нисък данък, собствениците на шест от тях са ги регистрирали като лекотоварни. От началото на 2019 г. са регистрирани и 12 бентлита, като едно от тях е с категория микробус. Вероятно става дума за
луксозна лимузина с повече от 8 места
за сядане. Общо 195 коли с тази марка се подвизават в България, като през тази година са внесени 12, а 2 от тях са чисто нови. За 5 години фераритата в страната пък са се увеличили от 72 на 85. 21 от тях са до 5 години. През първите 4 месеца на годината в България са регистрирани 5 броя спортни коли от марката, всичките употребявани. Продажбите на луксозни автомобили в страната продължават да са около 10% от всички, като сред тях има екзотични и скъпи модели на "Бугати", "Макларън", "Ламборгини", "Астън Мартин", "Ролс-Ройс" и други.
Официалните данни в сайта на МВР показват, че в България преди пет години в статистиката не са фигурирали луксозни марки като “Ламборгини”, защото не са надвишавали бройката от 40 автомобила. Сега вече 60 се движат по българските улици, а най-много бройки от мощните коли е имало през 2016 г. – 74. В регистрите от началото на годината са влезли 5 ламборгинита. Иначе български номера в КАТ са сложени на един "Ролс-Ройс", като от марката в страната вече има 54 коли. "Мазерати" също не са много – общо 217, като 32 от тях са на възраст до 5 години. И все пак за половин десетилетие хората с възможности, които харесват марката, почти са се удвоили. По-достъпните, но
луксозни коли от марката „Ягуар“
вече са 2465 в България, като 231 от тях са на възраст от 0 до 5 години. Луксозните всъдеходи на „Ленд Роувър“ са предпочетени от 15 897 българи, като през първите 6 месеца на годината са купени чисто нови 163 бройки и 432 употребявани. Огромните американски джипове с марка “Хамър” за пет години са се увеличили с 31 до 220, като нито един от тях не е до 5-годишен. През 2018-а за първа регистрация в страната е минало едно чисто ново "Бугати", а друго от началото на тази година няма. Към момента единственият актуален модел на марката е "Широн" с цена около 5 млн. лв. От данните на Пътна полиция не става известно колко автомобила от марката има към момента в страната. От други популярни премиум брандове няма регистрации от началото на годината, но през изминалата година два нови "Астън Мартин" и пет втора ръка са регистрирани в България, като общият им брой е 26. Новите макларъни също са два, но няма данни колко са като цяло за страната. Мощна инвазия на мотоциклети от култовата американска марка “Харли Дейвидсън” може да се види в България – от 357 мотоциклета през 2014 до 681, като 150 са на възраст до 5 г. Статистика от края на миналата година на Столичната община показва, че повечето от скъпите коли не са регистрирани в София.
Богаташите в България стават все по-богати
Тенденцията в България показва, че богатите стават все по-богати, а бедните обедняват още повече. 79 нови депозити над 1 милион лева са открити в банките през 2018 г. С 9,5% се е увеличил броят на влоговете със седемцифрена сума спрямо предходната година. Ако през 2017 г. те са били 833 броя, то към края на миналата година вече са 912. Като стойност пък са нараснали с 10,4%, до 2,241 милиарда лева. Големите депозити се увеличават, докато малките се топят. Това сочат предварителните данни на БНБ към края на декември 2018 г. в сравнение със същия период на предходната година. Най-сериозно увеличение и като брой, и като стойност имат спестяванията над 500 хиляди до 1 милион лева. На годишна база те са нараснали с 20,3% до 1668 броя и с 20,8% като стойност до общо 1,030 милиарда лева. Това показва, че парите не се инвестират като капитал в бизнес, а се държат в банките. В същото време има намаление на влоговете до 1000 лева, над 1000 до 2500 лева и над 2500 до 5000 лева.
Тези суми обикновено се заделят за покриване на неотложни нужни или ремонти, а дори и на различни задължения, за които заплатата не стига. Или пък за покупка на нови мебели, телевизори, телефони и др., за които е трябвало да се спестяват пари. Като цяло депозитите на домакинствата към края на 2018 година намаляват като брой, но се увеличават като стойност. През четвъртото тримесечие те са общо 9,750 милиона броя и възлизат на над 51,5 милиарда лева. Като брой намаляват спрямо 2017 година с 2,6%, или с 264 хиляди, но като стойност са с 3,7 милиарда лева повече. Данните сочат, че към края на миналата година кредитите до 1000 лева са с 13,7% повече като брой – до над 1,561 милиона, а като стойност са над 535 хиляди лева. Тези над 1000 и до 2500 лева растат с 12,3% като брой до 411 хиляди броя или до повече от 668 хиляди лева. В същото време с 22,6 на сто като брой и с 24,8% като стойност са спаднали заемите над 500 до 1 милион лева.
Най-богатите в САЩ – 7 пъти по-богати от България
Haй-бoгaтитe xopa в CAЩ пpитeжaвaт oбщo бoгaтcтвo oт впeчaтлявaщитe 415,4 милиapдa дoлapa. И вcичĸи тe, c изĸлючeниe нa eдин, ca ycпeли дa нaтpyпaт cъcтoяниeтo cи чpeз бизнec в тexнoлoгичния ceĸтop. С други думи, тяxнoтo ĸoмбиниpaнo бoгaтcтвo e 7 пъти пo-гoлямo oт БВП продукт на България (56,83 милиapдa дoлapa ĸъм 2017 гoдинa). Глaвният изпълнитeлeн диpeĸтop нa oнлaйн гигaнтa Аmаzоn Джeф Бeзoc e нa пъpвo мяcтo c oбщo 135 милиapдa дoлapa. Toй ycпя дa изпpeвapи пo бoгaтcтвo Бил Гeйтc пpeз минaлaтa гoдинa. Ceгa ocнoвaтeлят нa Місrоѕоft e нa втopa пoзиция c 92 милиapдa дoлapa. Ha тpeтo мяcтo e инвecтитopът Уopън Бъфeт, ĸoйтo e eдинcтвeният в тoп 5, ĸoйтo e зaбoгaтял oт бизнec извън тexнoлoгичнaтa cфepa. Toй paзпoлaгa c 92 милиapдa дoлapa. Чeтвъpти и пeти ca cъoтвeтнo ocнoвнитe имeнa зaд интepнeт лидepитe Fасеbооk и Gооglе – Mapĸ Зyĸъpбъpг и Лapи Πeйдж. Πъpвият paзпoлaгa c 54,7 милиapдa дoлapa, a втopият – c 52,7 милиapдa дoлapa, пoĸaзвaт дaннитe в Вlооmbеrg Віllіоnаіrеѕ Іndех. И въпpeĸи чe тeзи пeтимa милиapдepи ca нaй-бoгaтитe в Щaтитe, нe ca и нaй-бoгaтитe в cвeтa. Πo-бoгaти oт Зyĸъpбъpг и Πeйдж ca фpeнcĸият бизнecмeн Бepнap Apнo и иcпaнcĸият мaгнaт Aмaнcиo Opтeгa. Te имaт cъcтoяниe cъoтвeтнo 69 милиapдa дoлapa и 60,1 милиapдa дoлapa. Cлeд тяx e oщe мeĸcиĸaнcĸият милиapдep Kapлoc Cлим c нeтнo бoгaтcтвo oт 57,1 милиapдa дoлapa.
Глобално: Младите богати дават пари за изкуство
Проучване сред богаташи, изготвено от UBS и икономиста в сферата на изкуството Клеър МакАндрю, показва, че младите хора купуват творби на изкуството по-активно и често, обръщайки се към интернет за този ход. Според това проучване по-голямата част от тях са готови да заделят сериозна сума пари за изкуство, отколкото по-възрастните хора.
Освен това допълнително подкрепят жените творци. „За едно поколение, което може никога да не притежава автомобил, апетитът им към закупуването на изкуство е окуражителен“, казва главният маркетинг директор на UBS Group Йохан Йерву. Продажбите на пазара на изкуство като цяло са се увеличили със 7% до 67,4 млрд. долара през 2018 г., сочи третият годишен доклад на UBS и Art Basel. Хората на възраст между 22 и 37 години съставляват почти половината от богатите купувачи на изкуство, които често са харчили по 1 млн. долара или дори повече, за творба през последните две години, показва проучването, въпреки че иначе представляват малко над една трета от анкетираните лица. Резултатите от проучването, проведено във Великобритания, Германия, Япония, Сингапур и Хонконг, предлагат лъч надежда за арт света. Докато поколението Y трупа все повече пари и се възползва от наследствата, оставяни от застаряващите им родители, богатството им може да достигне 24 трлн. долара до 2020 г., посочва Deloitte.