140 000 българи вече са получили статут на уседналост на Острова, дни преди развода между Брюксел и Лондон.
Отношенията между двете държави няма да се променят след Brexit, увери вече на някълко пъти посланикът на Великобритания у нас Ема Хопкинс.
Пред bTV тя заяви, че като съюзници в НАТО двете страни продължават да споделят общи ценности.
"До края на 2020 г. всичко ще бъде както до сега. След това, през януари 2021 г. Великобритания ще въведе нова имиграционна система. Всеки, който иска да живее и работи в Обединеното кралство след тази дата ще трябва да се съобрази с новите правила. Няма да са необходими визи за хора, които искат да посетят Великобритания за кратък период до три месеца – за ваканция или бизнес пътуване", обясни Хопкинс.
А проточилият се "развод" на Великобритания с Европейския съюз най-после ще достигне своя край – в петък, 31 януари.
Финалната права обаче ще отбележи началото на нова битка – за това как раздялата ще работи на практика.
В действителност почти всички аспекти на бизнеса и всекидневието ще останат непроменени, докато Обединеното кралство и ЕС договорят специфични въпроси – от търговията и сътрудничеството в сигурността до паспортите за домашните любимци, пише "Блумбърг".
Как ще изглежда Brexit първоначално?
Великобритания вече смени корицата на новоиздадените паспорти, но други сигнали за промяна няма да са толкова видими.
- Свободното движение на граждани от ЕС и Великобритания към блока и за излизане от него ще остане непроменено. В момента заради свободата на движение гражданите на ЕС не се нуждаят от виза, за да работят във Великобритания, но имигрантите от страни извън блока подлежат на система с точки, основана на познанията им по английски език, спонсорство от компания или заплата.
Правителството казва, че ще въведе основана на точки система от австралийски тип от януари 2021 г. По силата на тази система хората, които искат да работят във Великобритания, ще получават точки според редица професионални и лични характеристики, като например ниво на образование.
- Ще влезе в сила сделка за защита на над 3 милиона граждани на ЕС, живеещи във Великобритания, и на около милион британски граждани в блока. Споразумението им дава възможност да останат там, където са, и да продължат да имат право на пенсии и достъп до образование на местата, където живеят.
- Гражданите на ЕС във Великобритания ще имат същите права както досега. Те ще трябва да кандидатстват за статут за уседналост до 30 юни 2021 г.
- Великобритания ще плати "сметката си за развода", която може да достигне около 33 милиарда паунда.
- Ще бъдат задействани плановете за предотвратяване на появата на "твърда" граница на остров Ирландия, но няма да влязат в сила, докато не настъпи краят на преходния период.
- Великобритания ще продължи да прилага правилата на ЕС, но няма да бъде представена в евроинституциите и повече няма да има право на глас при вземането на решенията.
- Преходният период трябва да приключи на 31 декември, но може да бъде удължен еднократно за срок до 1 или 2 години, като решение трябва да се вземе до 1 юли тази година.
- Великобритания ще може да договаря търговски сделки с трети страни. САЩ изразиха увереност, че могат да сключат такава с Лондон до края на годината.
Какво остава неуредено?
Законодателството за Brexit не засяга далеч по-големия въпрос какви ще са бъдещите отношения между ЕС и Великобритания след края на преходния период през декември 2020 г.
На теория дотогава двете страни ще са подписали споразумение за свободна търговия. Но това е въпрос на политически преговори. Така че ако работите за японска компания със седалище в Лондон, която изнася за ЕС, все още ще има неяснота около условията за търгуване от началото на 2021 г.
Ами ако няма сделка през 2020 г.?
Преговарящите от ЕС предупредиха, че крайният срок за сключване на всеобхватна търговска сделка до декември 2020 г. е нереалистичен. Премиерът Борис Джонсън вече изключи удължаване на преходния период, въпреки че и преди е променял мнението си.
Ако ЕС и Великобритания не стигнат до сделка, Великобритания ще трябва да търгува с ЕС при условията, договорени през 1995 г. от членовете на Световната търговска организация. Тази ситуация в голяма степен ще прилича на Brexit без сделка.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.