Българин, доведен в САЩ на 2 годинки, беше експресно депортиран миналия четвъртък въпреки одобрението, което има по програмата DACA. Тя даваше закрила от депортации на хора, доведени в САЩ като деца и без тяхно съгласие, и беше стартирана от президента Барак Обама. Доналд Тръмп обаче я спря в началото на септември и остави съдбите на над 800 хиляди души без решение. Сред тях и стотици българи.
27-годишният Ени Енчев живеел със семейството си в Ню Бръзнуик, Ню Джърси. Той работел като механик в местен автосервиз. Мъжът бил сгоден за американска гражданка.
Бащата на Ени - Атанас Енчев, идва тук с J-1 виза в началото на 90-те години, а след това го последват съпругата му и малкият им син. Атанас е одобрен за виза за изключителни способности в областта на компютърното моделиране. Но неговата J-1 виза е била с условие да се върне за 2 години в България. Адвокатите на Енчев не успяват да получат т.нар. waiver за това и така се започват две десетилетия на борба с имиграционните власти, няколко адвокати и десетки хиляди похарчени долари. "Ние сме и до ден днешен с временен статут и всяка година ни се заверяват разрешителни за работа, вадим си шофьорски книжки и т.н.", разказва пред BG VOICE Атанас Енчев. Периодично семейството ходи в имиграционните служби за проверка. Това е и условието на програмата DACA, по която е получил статут Ени. Последния път обаче, вместо да получи удължение, той е бил задържан от имиграционните власти и няколко дни по-късно екстрадиран по бързата процедура към България след 25 години живот тук. "Не знаем какво точно е станало. Имиграционните не ти казват никога нищо. Но това, което аз предполагам, че е станало - синът ми имаше няколко ареста за марихуана, в които той винаги е бил оправдан, но тези арести му стоят на рекърда - разказва бащата Атанас. - Ени трябваше да се яви в съда малко след като го бяха затворили. Аз предполагам, че имиграционните са очаквали той да бъде осъден и в този момент да стане престъпник, което на тях им дава карт-бланш да го депортират." Това обаче не се случва - въпреки че е в ареста, Ени е оправдан от съда по обвиненията за марихуана, казва бащата. Така криминалното минало на Ени е дефакто чисто и не е нарушил правилата на програмата DACA. Въпреки това те го депортирали на следващия ден, преди той да може да обжалва в съда, твърди Атанас. Ени планирал да се ожени скоро за своята годеница, която е американски гражданин, и така да уреди за постоянно статута си.
При подобен случай - първият депортиран от програмата DACA Хуан Манюел Монтес заведе дело срещу администрацията на Доналд Тръмп, а съдията нареди той да бъде пуснат обратно в САЩ, за да свидетелства.
Но много имигранти виждат промяна. "Това, което синът ми казва, е, че, когато отишъл за своя чек-ин, имиграционните се държали по различен начин. Те били по-наперени и му казали - имаме нов мениджмънт и нови правомощия. Така са му казали", разказва бащата.
Сега семейството търси подкрепа от местни политици, сред които и сенаторът Кори Букър. За да се покрият сметките за адвокатите, е стартирана и gofundme кампания.
Тръмп иска спешна промяна в имиграционната система заради атентатите Президентът Доналд Тръмп каза след нападението със самоделна бомба в Ню Йорк, че е необходимо Конгресът спешно да реформира имиграционната система. В атентата близо до „Таймс скуеър" бяха ранени леко трима души. Арестуван е мъж с бангладешки произход, който е сериозно пострадал. По-късно стана ясно, че заподозреният Акайед Улах е пристигнал в САЩ през 2011 г. със зелена карта като роднина на американски гражданин. Улах живеел в квартал в Бруклин, не е имал професия, но не имал и криминално минало, нито пък до момента е показвал признаци на радикализация. Тръмп нарече атаката „опит за масово убийство" и подчерта, че задържаният е влязъл в САЩ благодарение на системата за издаване на визи за събиране на семействата на някои имигранти, известна като „верижна миграция". Според президента тази система е несъвместима с националната сигурност, тъй като „дава достъп до нашата страна на твърде много опасни и непроверени хора". Разследването обаче показва, че Улах се е радикализирал преди три години - много след като пристигнал в САЩ. А всички кандидати за визи или зелени карти минават през щателни проверки на миналото, преди да бъдат одобрени. |