Георги Вангелов спечели щатското състезание по бодибилдинг в Отава, Илинойс, което се проведе на 6 октомври. Той взе абсолютната титла, след като най-напред победи в първия етап на състезанието в категория до 198 паунда. Това се оказа ключов момент за Вангелов. „Тогава главният съдия ми каза, че съм с две класи над останалите и че моята форма е най-добра", разказа Вангелов пред BG VOICE.
Тези думи след сравнителното позиране, където той и други 9 състезатели от неговата категория показват на съдиите мускулите си за около 10 минути, надъхват родения в Бургас младеж. „Дотогва мислех, че мога да спечеля в моята категория, която беше най-тежка, защото в нея имаше най-много хора, каза Вангелов, но не бях помислял за абсолютната титла."
Състезанието в Отава е дебютът на Вангелов в САЩ. Победата му позволява да се записва за национални участия навсякъде в Америка.
Вторият етап на състезанието е още по-кратко. В рамките на една минута всеки, стигнал до тази фаза, трябва да покаже най-доброто от себе си под музикален съпровод. Вангелов е завършил музикалното училище в Бургас и после Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров" в София със специалност кларинет. Георги
избира музика от 300-цигулковия оркестър
на композитора Джордж Куинтеро, която описва като „тежкарска и шампионска".
"Съдиите са безкомпромисни в бодибилдинга, каза Вангелов. А в този спорт много се държи на симетрията. Имаше хора с по-силни гърди, но слаби крака, а това е минус."
Бургазлията мечтае да се състезава в САЩ, откакто сериозно започва да се занимава в бодибилдинг още в България през 2007г. Той тренира карате в продължение на шест години, а през това време фитнес тренировките си провежда по училищните площадки в Бургас. „Каратето е изкуство, каза Вангелов. Аз исках нещо по-твърдо."
Въпреки че има опит като музикант в България, тъй като е свирил по концерти и е бил солист на оркестри, Георги казва, че не вижда как ще изкара достатъчно пари, занимавайки се с изкуство в България. „Не исках и за мен да важи „музикант къща не храни". Вангелов заминава за САЩ на музикално турне в сборен състав с Орлин Горанов през октомври 2010. След това остава в Чикаго.
Георги започва да тренира по-сериозно и впоследствие се стига до стриктен режим. Диетата е винаги на първо място, казва младежът. „Тя е 40 процента. После са 30 процента сън и почивка и също толкова важна е и тренировката." Георги не пропуска ден, без да посети залата. Всеки ден набляга на различна мускулна група, а на шестия ден почива. Почивката представлява 40 минути аеробика. Вангелов няма треньор. Методът му на подготовка е на принципа „проба - грешка." „Чета в интернет, с приятели разменяме идеи, говоря с треньори в България и тук, казва Георги. И правя като тях. Виждам какво действа и какво не и правя микс."
Режимът на тренировка става още по-стриктен около два месеца преди състезание. Упражненията се умножават, аеорбиката е всеки ден, 20 дни преди състезание пие около 20 литра вода на ден, като постепенно намалява количеството до нула три дни преди състезание. Алкохолът също не е позволен, но това не е проблем за Георги, защото той
не пие от пет години насам
Неговият приятел и съквартирант Деян Славчев казва, че понякога той пръв опитва напитки, за да се убеди, че няма алкохол. „Дори пияни вишни не яде," казва Христо Тодоров, приятел на Вангелов, който е дошъл от Ню Орлиънс специално за състезанието и с когото се познават от 4-ти клас.
„Малко дразни, че не можем да го изкараме навън, казва Деян. Пием водичка и си тръгваме, но сме свикнали вече и се гордеем с него, защото знаем каква е подготовката."
Въпреки че става раздразнителен в дните преди състезание, както Тодоров казва, и очите му хлътват и изглежда неадекватен, те го подкрепят. Приятелката му Савина дори му приготвя специална храна дни преди състезания. „Тя положи безусловни усилия по време на подготовката, каза Георги. И искам специално да й благодаря."
За Георги сега предстои да качи мускулна маса, като иска да наблегне на краката, преди да се запише за националното състезание Ironman през пролетта на 2013 г.