Професор Маринов с прототип на бъдещите банкноти с чип, снимки Норт Дакота стейт юнивърсити
Българин е на път да сложи край на фалшифицирането на банкнотите чрез нова технология. Тя използва радиочестотните идентификационни чипове, които могат да се поставят в почти всичко - от хотелските кърпи до футболните фланелки. Професор Вал Маринов и екипът му от Норт Дакота стейт юнивърсити във Фарго вече са намерили начин да вграждат тези чипове в хартия, което може да проправи пътя на така наречените умни пари. Целта на екипа била създаването на смарт хартия, която да се използва за съдебни документи, билети, опаковане на колети и банкноти.
При паричните средства потенциалът на смарт хартията е голям, защото технологията може да помогне за предотвратяването на измамите и фалшификациите на пари.
Хартия с вградени подобни чипове все пак има, но тя е твърде дебела и неравна и на нея не може да се печата. Екипът на проф. Маринов обаче е разработил процес, наречен "детайлна лазерна опаковка", за създаване на ултратънки силициеви чипове, които могат да бъдат безпроблемно вградени в хартията. Процесът използва плазмен инструмент за изтъняването на чиповете, а след това лазерен лъч за вмъкването им директно в хартията.
Според българина процесът е по-евтин и два пъти по-бърз в сравнение със сегашните методи на производство. "Преди десетина години централната банка на Япония и Европейската банка съобщиха, че смятат да разработят такива технологии, но оттогава няма никакво развитие по въпроса, споделя Маринов. - Вярвам, че нашата идея и усилия ще променят това", добавя той. Професорът и екипът му представиха наскоро работата си на конференция в Института на инженерите по електротехника в Орландо, Флорида.
В момента те търсят инвеститори. "Технологията трябва да напусне лабораторията и да намери място в индустрията", категоричен е русенецът, който работи за Норт Дакота юнивърсити от 2002 г.
Задава се летящ автомобил
Летящите автомобили вече не са само във фантазията на някой режисьор на фантастични филми. Те са напълно реални и дори могат да бъдат закупени срещу неголяма сума. Пионерът в тази сфера е компанията "Терафюджия", която вече показа завършения модел "Транзишън". Сега инженерите на компанията подготвят своя следващ подобен летящ автомобил. Той е хибрид, управлява се като обикновена кола и може да излита и каца автоматично. Името му е "TF-X" и по думите на производителите управлението му може да бъде овладяно от всеки, при това само за около 5 часа. "Терафюджия TF-X" има четири места и се превръща от самолет в лек автомобил за няколко секунди. За разлика от вече представения "Транзишън" новият "TF-X" не се нуждае от писта за излитане или кацане, тъй като може да прави това вертикално, като вертолет. Машината се задвижва от двигател с вътрешно горене, имащ мощност 300 к.с. Той работи в синхрон с два електрически двигателя, генериращи по 600 к.с., които се използват при излитане и при кацане. Те черпят енергия от пакет акумулатори, които се зареждат в електропреносната мрежа и от двигателя с вътрешно горене. Във въздуха "Терафюджия TF-X" може да развива 322 км/ч и е способен да измине около 800 километра без нужда от презареждане. За инженерите, работещи по "TF-X", основен акцент е безопасността. Машината е снабдена със специална система, която изисква да бъде въведена крайната дестинация на пътуването, както и няколко резервни, намиращи се в близост. Причината за това изискване е, че понякога метеорологичните условия не позволяват кацане на определеното място. Възможно е също така заради насрещен вятър например горивото на возилото да свърши по-рано. Освен това "Терафюджия TF-X" е оборудвана с парашути, както и със система за аварийно кацане, която поема изцяло управлението и приземява машината напълно автоматично, ако пилотът не реагира или дава неправилни команди. От "Терафюджия" все още не могат да се ангажират с точна цена на своя продукт, но уточняват, че целта им е да предложат летящата кола на цена, близка до тази на луксозен автомобил. Настоящият им модел "Транзишън" струва $279,000. Лошата новина е, че "Терафюджия TF-X" ще се пусне на пазара чак след около 8-12 години.
|
Новите чипове са достатъчно тънки, за да се вграждат в деликатна хартия
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.