Баба Петкана вече пристигна в Солун. От две години всяко лято е първа кипра там, за да проси и покрадва в центъра

Светлана Василева

За поредна година български просяци окупираха втория по големина град в Гърция - Солун - преди Великден. Те пресрещат туристите пред храмове, светофари, на Бялата кула, може да се видят пред всички туристически атракции. Сезонът тръгна, а с това се активизира и българската просешка мафия, казват ни и гръцки колеги журналисти от Солун. Тръгваме да търсим някой нашенец и срещата не закъснява.

Пред храма „Свети Димитър" обикаля с чашка в ръка 76-годишната Петкана Стоянова. Мрънка и търси пари на някакъв странен език, но когато я заговаряме на български, чак подскача от радост. Питаме я как се е озовала на тия години в чужда държава. А тя казва - ами докараха ме. Разбира се, не иска да говори с имена, защото се страхува. „Аз съм на 76 години и не зная нито да пиша, нито да чета. Никога през живота си не съм работила. Имам четири деца, големи, те са си в България, оправят се някак. Мъжът ми почина и аз изпаднах сама със 70 лева пенсия и не знаех как да оцелея. Тогава едни хора ми предложиха да ме вземат с тях и да работя в Гърция. Така ме докараха в Солун преди 2 години. Казаха ми - тук ще стоиш пред църквата и ще просиш. После ми вземат парите", разказва баба Петкана. Тя е от село край Ловеч. Признава, че не й харесва този живот, но няма избор. Казва, че живее на квартира с още българи, но шефовете я карали сама да си плаща всеки ден леглото по 10 евро.

Жената е пълна развалина, няма нито един зъб в устата. Драго й става, като види българи, защото само така се чувства близко до дома си. Но изпитва огромен ужас да говори за организираната мафия, която е докарала нея и други мъже и жени и ги принуждава да просят. Казва, че въпреки кризата гърците били доста състрадателни и все пускали по някое евро в пластмасовата чашка. За да са по-жалостиви, тя се прави пред тях за бедна гръцка пенсионерка.

На метри от нея лежи и се мята мъж на средна възраст. Той пък играе ролята на луд. И за да получи пари, буквално ляга пред прага на храма, та туристите да му подадат нещо, иначе буквално ще го стъпчат. Баба Петкана разказва, че изкарва различно - някой ден 20 евро, друг път стига до 50 евро дневно. Споделя, че европейските туристи дават винаги, щедри били. И като мине група от 15-ина души, бабата вече е на сметка. Босовете й казват, че заделят от прибраните пари и пращат на близките й, но дали е така или лъжат, възрастната жена не знае.

Казва, че те я завели и да гласува на изборите. Не знае за кого, но й обяснили каква бюлетина да пусне. „Искам да се прибера в България, но не мога, а и не знам как да живея там с толкова малко пари, които получавам", казва бабичката ромка, която се е цанила за професионална просякиня. Докато бъбрим, жената се опитва и да ни преджоби, оказва се, че е много ловка. И започва да се оправдава. „Аз само да ти кажа, че имаш нещо в джоба...", дудне Петкана, която явно има няколко професии.

Но преди всичко българските просяци са уникални актьори - то се вият, превиват, превързват си краката, мажат ги с пюре, все едно имат кървясали рани. Невероятно изобретателни са. Журналисти от Солун ни разказват, че преди три-четири години имало наплив от деца просячета, но ги събирали при полицейски хайки и ги екстрадирали в България. А възрастните хора първо ги настаняват в центрове, а след това ги изпращат за Родината. Редовно се правели акции срещу просяците, но те пак идвали буквално на талази. Били мобилни и се местели често, за да не привличат погледите на полицията. Преди време били задържани и двама от тарторите на ромската просешка мафия, но потокът не секнал.

Организираната просия на българи в Гърция е доходоносен бизнес за босовете им. Но при задържане на някого от уличните просяци няма измъкване на информация, всички мълчали и не издавали шефовете си. Напоследък българските роми внесли у Гърция и системата за телефонни измами. Оказало се, че и там проработила схемата, но не била толкова масова, колкото в България. Според местните журналисти борбата с просията би станала по-ефективна, ако през туристическия сезон дойдат повече български полицаи в Солун, които да патрулират не само в курортите, но и в града. Според тях досега прилаганата размяна на български и гръцки патрули в Банско и реципрочно в няколко гръцки курорта давала много добри резултати.