Концентрацията на "вечни замърсители" във водите в Европа в повечето случаи надвишава регулаторните прагове, определени за избягване на потенциални рискове за човешкото здраве и околната среда, предупреди днес Европейската агенция по околна среда, цитирана от Франс прес.

"Съществува проблем с перфлуорооктансулфоновата киселина (ПФОС, забранена в Европа от 2019 г.), който е едновременно устойчив и широко разпространен", обобщи за АФП Надя Чериоли, експерт от ЕАОС.

В периода 2018-2022 г., в зависимост от обектите, за които има данни, в 51-60% от реките, 11-35% от езерата и 47-100% от крайбрежните води са превишени екологичните стандарти за наличие на киселина, се посочва в доклада, на който тя е съавтор. Докладът, който е първият по рода си в Европа, обединява данни за измерените концентрации на ПФОС - един от двата най-разпространени пер- и полифлуороалкилови вещества. Тя е класифицирана като "възможен канцероген" от СЗО. Данните, събрани от европейската агенция, са предоставени на доброволна основа и дават само обща представа, като не всички държави членки ги предоставят. Участвали са около 22 държави.

През 2022 г. 14 държави са предоставили данни за концентрацията на замърсители в повърхностните води. В Белгия, Франция и Исландия 100 % от отчетените водни обекти са превишили допустимите концентрации. В други пет държави (Испания, Ирландия, Полша, Хърватия и Естония) превишенията са регистрирани в по-малко от 20% от обектите, а в три държави - България, Латвия и Черна гора - няма обекти, в които да са регистрирани превишения.

"Все още се нуждаем от повече данни от мониторинга, за да картографираме замърсяването и да получим по-пълна картина на горещите точки", заяви Магнус Лофстед, съавтор на доклада, който е загрижен за липсата на данни за нерегистрираното присъствие на други пер- и полифлуороалкилови вещества в околната среда.

"Поради това е необходимо да се засилят усилията за мониторинг на пер- и полифлуороалкилови вещества чрез методи, които са достатъчно чувствителни, за да откриват веществата при много ниски концентрации", добави той.

Според него е невъзможно да се определи дали тенденцията е към намаляване на тези замърсители, които са широко разпространени, въпреки че са забранени, тъй като данните са регистрирани за твърде кратък период от време. Първото измерване е от 2011 г.