България планира да замени лева с еврото от 1 януари 2024 година. Прогнозата е записана в доклад на министъра на финансите Кирил Ананиев.
Документът е част от представен в петък проект за нормативни промени, свързани с координацията на процеса.
Предложено е в срок до 30 юни 2021 г. да бъде разработен проект на Национален план за въвеждане на еврото в Република България, с индикативна дата за членство в еврозоната от 1 януари 2024 г., пише още в документа.
Датата 1 януари 2024 г. бе спомената като възможна за България през юли 2020 г. от зам.-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис, който е един от най-последователните подръжници на страната по пътя към единната европейска валута. Гаранции, че членството ще се случи точно на тази дата, обаче няма.
Със сигурност се знае, че българският лев трябва да премине успешно участието си във валутния механизъм ERM II, известен като чакалнята за еврото, поне до 10 юли 2022 г. След това е необходим положителен доклад на Европейската централна банка и на комисията, както и постигане на съгласие сред държавите членки на еврозоната. България трябва да се вмести и в критерия за инфлация, който не успя да изпълни при последната оценка на ЕЦБ.
На фона на всички неясноти посочването на конкретна дата за влизане в еврозоната в официален правителствен документ месец преди парламентарните избори може да се тълкува в две посоки. Едната е, че кабинетът е напреднал в преговорите с европартньорите си до степен, в която може да договаря конкретна дата. Възможно е обаче целта на вписването на дата да бъде излъчването на политическо послание към избирателите за постиженията на ГЕРБ по пътя към еврозоната, както и ангажиране на следвщото управление с бързото въвеждане на еврото. Третият кабинет на Бойко Борисов смята за свой голям актив успешно изпълненото присъединяване към ERM II на 10 юли 2020 г. - цел, към която се стремяха българските правителства още от влизането на България в ЕС през 2007 г.
От документа, публикуван на сайта на МФ, става ясно още, че до 30 юни тази година координационният съвет трябва да изработи Национален план за въвеждане на еврото в Р България. Според доклада на министър Кирил Ананиев именно с приемането на плана ще започне "същинската практическа подготовка на страната ни за приемането на еврото, която според опита на последно присъединилите се към еврозоната държави отнема приблизително три години".
"В този смисъл, с оглед реализиране на целта България да стане член на еврозоната от 1 януари 2024 г., е необходимо подготовката ѝ за еврозоната да започне възможно най-скоро", аргументира се Ананиев.
Обичайно въвеждането на еврото задължително включва широка информационна кампания сред населението в продължение на половин-една година, за да се попречи на спекулантите, които ще се опитат да се възползват да вдигнат цените ненужно покрай замяната на валутите.
През януари тази година Европейската централна банка публикува експертен анализ за България и Хърватия, от който става ясно, че институцията като цяло е доволна от преодоляването на макроикономическите дисбаланси в двете страни, но смята, че все още е нужен "значителен прогрес" по отношение на качеството на институциите и управлението, за да ги допусне в еврозоната.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.