България е с най-голямо месечно намаление на цените на продуктите собствено производство сред страните от ЕС, сочат данни на Евростат. Цените на индустриалното производство в България са със спад от минус 12,6%. След нея са Словакия (минус 11,6%) и Гърция (минус 6%). На годишна основа през ноември производствените цени на промишлени стоки в България са наддали с 25,3 на сто. Така родната годишна производствена инфлация се забавя през ноември в сравнение с отчетените 55,5 на сто през октомври и 78,2 на сто през септември. Най-голямо годишно увеличение на цените на промишлените производители бе отчетено в Унгария (+63,5%), Латвия (+51,2%) и Румъния (+44,8%). Единственото намаление се наблюдава в Ирландия (-13,0%). В България годишното увеличение е с 25,3%. През ноември цените на промишленото производство в ЕС са били повлияни по-специално от 56% увеличение на цените на енергията и увеличение на цените на потребителските стоки (17,1%), на цените на междинните стоки (15,5%) и на цените на стоките за дълготрайна употреба (9,7%). Най-значително увеличение на цените на продуктите, напускащи фабричните врати, е отчетено в Италия (3,3%), Швеция (2,7%) и Ирландия (2,4%). Цените на промишленото производство в ЕС са повлияни главно от цените на енергията и цените на междинните стоки, които са се понижили съответно с 1,9% и 0,4%, докато цените на стоките за дълготрайна употреба и тези на потребителските стоки са се повишили съответно с 0,2% и 0,6%.
Месечно сравнение по основни индустриални групи и по страни членки
През ноември спрямо октомври 2022 г. цените на промишлен производител в ЕС са намалели с 1,9 на сто в сектор енергетика и с 0,4 на сто при междинните стоки, докато са се увеличили при дълготрайните потребителски стоки - с 0,2 на сто, с 0,3 на сто при капиталовите стоки, както и с 0,6 на сто при нетрайните потребителски стоки. За същия период цените на производител в цялата индустрия в еврозоната, с изключение на енергийния сектор, са се увеличили с 0,1 на сто.
Цените на производител в промишлеността в еврозоната през ноември в сравнение с октомври са отбелязали спад с 2,2 на сто при сектор енергетика и с 0,4 на сто при междинните стоки, но са се повишили с 0,2 на сто при дълготрайните потребителски стоки, с 0,3 на сто при капиталовите стоки и с 0,6 на сто при недълготрайните потребителски стоки. Цените в цялата промишленост, с изключение на сектора на производство на енергия, без енергетиката са били нагоре с 0,1 на сто.