Два паралелни протеста събраха множество граждани от 10 ч. на 12 април в София и Телиш. Хората настояват за безопасност на пътя и решителни мерки срещу войната по пътищата. Протестите са организирани в памет на Сияна и други деца, загинали на пътя. Мотото им е „България няма деца за убиване!“.
„Искаме справедливост и сигурност на пътя! Време е борбата за живот, здраве и сигурност да стане основен приоритет за държавата! Всеки ден губим безценни животи. Време е да кажем СТОП! Всеки един от нас може да бъде промяната! Излезте и покажете, че животът е безценен и трябва да бъде защитен”, призовават протестиращите.
Основните цели на протеста са:
- Солидарност с протестиращите в село Телиш, които излизат, след като 12-годишната Сияна стана поредната невинна жертва на войната по българските пътища;
- Изразяване на нетърпимост към войната по пътищата, която продължава да отнема много човешки животи и да оставя след себе си много ранени и пострадали;
- Решителни и ефективни мерки, които да спрат безумията по пътищата и безсмислената загуба на човешки живот;
- Справедливост и сигурност на пътя;
- Безопасността на движението по пътищата да бъде призната за национален приоритет;
- Отговорност на пътя;
- Отдаване на почит към всички загинали в ПТП в България, както и съпричастност към пострадалите в катастрофи.
Движението към Телиш тази сутрин беше ограничено заради нова катастрофа межди тир и лека кола. За щастие, при този инцидент нямаше жертви.
Стойка Ангелова е майка на мъж, който загина две седмици преди Сияна на същия път. Цветан отишъл да пазарува до Луковит и навръщане джип ударил автомобила му. „Организирайки този протест, целта ни беше една – жителите на Телиш да се обединят около трагедиите на семействата”, обясни пред NOVA кметът на селото Нели Дакова.
„Няма по-голяма ценност от човешкия живот. Детето ми си отиде по безумен начин заради безхаберието на институциите, неразумните шофьори и неадекватността на пътя. Един знак можеше да я спаси”, заяви бащата на Сияна Николай Попов. Според него отговорността за инцидентите е споделена, защото обществото е мълчало до този момент.
„50 лв. струва един знак за ограничение на скоростта. А този за винетка си стои и го поддържат. Не можаха ли и другия знак да сложат”, попита риторично той. „Дядото на Сияна ще остане инвалид със сигурност. Сега ще го будят от кома. Не знам как ще му поднесем новината, че неговото любимо внуче е загинало в тази тежка катастрофа”, каза още опечаленият родител.
Над 1000 мотористи от Северозапада тръгнаха към село Телиш. Те се присъединиха към националния протест, който се организира след трагедията със загиналата в катастрофа 12-годишна Сияна. Светослав Струнчев членува в мотоклуб в Монтана. Той също се присъедини към протестиращите, но е скептичен, че нещо кардинално ще се промени. „Дори всяка една от мерките да беше в действие, Сияна пак нямаше да я има. За да има безопасност по пътя, трябва на първо време да имаме пътища”, подчерта той. Други рокери пък смятат, че надежда има. В 11:30 ч. протестиращите се отправиха към главния път.
В протеста се включиха и граждани на Царево. Участие взеха и от Фондация „Евелин Дуков“, които от години се борят за по-сигурни пътища и за намаляване броя на почернените семейства, вследствие от катастрофи с участието на нетолерантни, пияни и/или дрогирани водачи.