Два месеца преди местните избори - все още не е ясно как точно ще гласуваме с машините. Експерти предупредиха, че ни очаква най-сложният изборен ден - и за избирателите, и за организаторите. 68 дни остават до момента, в който пак ще се изправим пред избор - този път за местна власт. Експерти предупредиха, че време няма и въпросите за това как точно ще гласуваме са повече от отговорите.
За първи път ще можем да дадем вота си на местни избори с машина. Проблемът е, че машините, с които разполага държавата, не са пригодени за този вид избор, а все още няма поръчка за изработването на нов софтуер. Така не е ясно как ще изглежда екранът и колко сложен ще е той за избирателите. Потърсихме Централната избирателна комисия (ЦИК) с въпрос кога ще бъде обявена обществената поръчка, но оттам отказаха коментар, предаде bTV.
Задават се най-сложните избори, предупредиха експерти. „Местните избори са най-сложните избори като организация“, каза Полина Витанова, председател на ОИК-Столична община. „Нищо не би трябвало да ни изненада, но изглежда, че отново администрацията е объркана и месец преди изборите не е ясно точно как ще се проведе”, посочи Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК.
Сложността идва от това, че на местния вот гласуваме с няколко вида бюлетини. Избираме кмет на община, общински съветници, кмет на район, а в София, Пловдив и Варна – и кметове на кметства.
„Тук говорим за четири вида избори. Над 1700 секции, над 6400 протокола следва да се приемат от ОИК, цяла София е това на едно място събрана, организацията не е трудна, тук става въпрос за човешки фактор, за хора, които трябва да приемат, да обработят, да прегледат тези 6400 протокола, за да обявят изборния резултат“, заяви Полина Витанова.
Не е ясно как тези няколко вида бюлетини ще се показват на екрана, защото готов софтуер няма. „Най-сериозният проблем е нежеланието на ЦИК да даде всичките варианти за гласуване на избирателите, отново ни казва, че ние сами ще избираме за кой вид избори ще искаме да гласуваме. Би следвало всяка една бюлетина да се появява една след друга“, подчерта Цицелков.
Сред въпросите за решаване е и как ще се попълват протоколите в секционните комисии, при които се събират резултатите от хартиените бюлетини плюс резултатите от разписките от машините. Призивите на експертите са протоколът да бъде максимално улеснен.
До 13-ти септември партиите и коалициите, които искат да се състезават на местния вот, могат да се запишат за участие. А на 29-ти септември официално започва предизборната кампания.