Два кораба с българи в екипажа бяха отвлечени в Червено море в рамките на само шест дни.
На 19 ноември йеменските бунтовници хути взеха на абордаж товарния кораб Galaxy Leader, в чийто екипаж капитан и помощник-капитан са 38-годишният Любомир Чанев, родом от Петричко, и Данаил Веселинов, на 39 години, родом от Горна Оряховица. Освен тях на борда са още румънци, украинци, филипинци и мексиканци. Собственикът на плавателния съд е израелският бизнесмен Абрахам „Рами“ Унгар, потвърдиха от фирмата за сигурност „Амбрей“. Корабът е плавал под японски флаг.
Сателитни снимки показаха, че плавателният съд е откаран на пристанище край бреговете на Йемен. Членът на Висшия политически съвет на хутите Мохамед Али ал Хуси по-късно обяви ултиматум относно кризата с похитения търговски кораб:
„Ако Америка и Израел спрат да убиват палестинците в Газа и занесат там вода, лекарства и храна, тогава ще могат да говорят за израелския кораб.“
Ал Хуси подчерта, че действията на военноморските сили на хутите „следват принципа на реципрочност“. Това съобщение беше направено чрез социалната мрежа „Х“.
Съединените щати заклеймиха пленяването на кораба като нарушение на международното право и поискаха незабавното му освобождаване.
„Пленяването на моторния кораб Galaxy Leader в Червено море от хутите е грубо нарушение на международното право“, каза говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър на брифинг. „Ние изискваме незабавното освобождаване на кораба и неговия екипаж и ще се консултираме с нашите съюзници и партньори от ООН относно подходящите следващи стъпки.“
На 26 ноември стана ясно, че в Аденския залив е отвлечен и танкерът „Сентръл парк“, сред чийто екипаж също са двама български моряци, потвърдиха от Министерството на външните работи. И този плавателен съд е свързан с израелска компания.
Малко по-късно обаче американският военен кораб „Мейсън“ (USS Mason), част от ударната група самолетоносачи „Дуайт Айзенхауер“, е отговорил на сигнала за бедствие на превзетия от въоръжени нападатели „Сентрал парк“ и е успял да го освободи. Танкерът и екипажът му вече са извън опасност.
Според разпространявана в неделя информация в международни агенции „Сентръл парк“ е бил предупреждаван да не продължава курса си през Червено море, за да не бъде атакуван.
Въпреки че никоя групировка към момента не е поела отговорност, през последните дни поне две други морски нападения бяха свързани с войната между Израел и Хамас, припомня АП. В изявленията на компанията собственик обаче се твърди, че става въпрос за пиратско нападение.
Теоретично тази част от Аденския залив е доста отдалечена от контролираната от хутите територия в страната, но не е известно и сомалийските пирати да действат в този район, отбелязва АП.
Хутите, които се обявяват за част от „Оста на съпротивата“, свързана с Иран, започнаха серия от удари с дронове и ракети, насочени срещу Израел заради офанзивата в Ивицата Газа срещу „Хамас“.
Намесата им беше очаквана
Ръководството на хутите миналата седмица заяви, че техните сили ще предприемат нови атаки срещу Израел и че могат да атакуват израелски кораби в Червено море и протока Баб ал-Мандеб.
Експерти от седмици очакват те да започнат да нападат плавателни съдове, свързани с Израел и техните съюзници. Имаше опасения, че хутите ще атакуват и потапят цивилни кораби, потвърждава Фабиан Хинц, военен експерт от Международния институт за стратегически изследвания в Лондон. „Решили са ескалацията да е на по-ниско ниво“, казва той пред Deutsche Welle. „Това наподобява действията на Иран в Персийския залив, където кораби, които имат връзка с Израел, многократно са били атакувани“. След това тези кораби са използвани „за политически цели в различни конфликти“.
Хинц предполага, че ролята на Иран в отвличането на Galaxy Leader не е била значителна. Иранците са разположили товарния кораб Behshad в региона и го използват за оперативна платформа, а вероятно и за шпионаж, и е „напълно възможно да са помогнали малко с разузнавателна информация“.
Според Хинц обаче отвличането е било дело на йеменските бунтовници. Вече има и информация, че хутите са използвали един от малкото си хеликоптери, за да нахлуят на кораба. Бунтовническата група разполага с „малък флот, който е специализиран в асиметрични действия – това не са големи военни кораби, а моторни лодки, които се ползват за поставяне на мини на кораби или изпращане на ракети“, отбелязва Хинц.
Какво целят хутите?
Йемен не може да си позволи да отвори нов фронт в Червено море. Страната е във война от девет години, след като през 2014 година бунтовниците хути овладяха властта в столицата Сана от легитимното правителство. През 2015 Саудитска Арабия започна да обстрелва хутите и войната се разрасна.
Политическият пейзаж в Йемен е изключително фрагментиран, а инфраструктурата на страната е съсипана. Конфликтът, който до голяма степен се разглежда като прокси война между Саудитска Арабия и Иран, предизвика една от най-големите хуманитарни кризи в света, казват от ООН.
„Хутите искат да убедят хората в Йемен, че трябва да подкрепят освобождението на Палестина“, обяснява Матю Хеджес, експерт по йеменските и близкоизточните въпроси. Военната милиция се опитва да „създаде несигурност и нестабилност“ и да „изпрати сигнал към целия регион“, че трябва да се дистанцират от онези държави, които се опитват да нормализират отношенията си с Израел – като Саудитска Арабия, Бахрейн и ОАЕ.
ОАЕ и Бахрейн нормализираха отношенията си с Израел през 2020 година с подписването на Авраамовите споразумения под егидата на САЩ. Ситуацията се подобряваше и между Израел и Саудитска Арабия, но за момента разговорите са замразени заради войната в Газа.
„Хутите оказват натиск на други военизирани групи в региона да се включат в панислямския наратив“, казва Хеджес. В рамките му нападенията на Израел срещу Газа се очаква да се възприемат като нападения срещу всички мюсюлмани, които от своя страна заедно трябва да атакуват Израел.
Фарея ал Муслими от лондонския мозъчен тръст „Чатъм Хаус“ е на същото мнение. „Червено море е най-новата, но очевидно най-важната фронтова линия по оста на съпротива в Близкия изток“, каза той пред Deutsche Welle. Вероятно ще последват и други нападения от бунтовниците в следващите седмици, включително и по кораби, които не са свързани с Израел, предупреждава експертът. „Никой не бива да подценява безскрупулността на хутите“.
Кои са хутите?
Движението на хутите възниква в Северен Йемен през 90-те години на миналия век, отчасти като реакция на нарастващото финансово и религиозно влияние на Саудитска Арабия.
Те са голям клан, който произхожда от северозападната провинция Саада в Йемен. Изповядват заидската форма на шиизма. Заидите съставляват около 35% от населението на Йемен.
Заидийски имамат управлява Йемен в продължение на 1,000 години, преди да бъде свален през 1962 г. Оттогава насам заидите, лишени от политическа власт, се борят да възстановят авторитета и влиянието си в Йемен.
През 80-те години на миналия век кланът хути започва движение за възраждане на традициите на заидите, тъй като се чувства застрашен от финансираните от държавата салафитски проповедници, които установяват база в районите на хутите. Не всички заиди обаче се присъединяват към движението им.
Бунтовниците влизат в сблъсъци с правителството на Йемен от повече от десетилетие. От 2011 г. насам движението на хутите надхвърля своите заидски корени и се превръща в по-широко движение, противопоставящо се на централното правителство. Бунтовниците започнаха да се наричат Ансарула или „Партията на Бога“.
Каква е идеологията им?
Хутите нямат последователна идеология, а политическата им платформа е неясна и противоречива, се посочва в публикацията на „Уилсън център“.
Първоначално бунтовниците хути искаха да подражават на Хизбула, да имат власт, без да управляват.
„Хутите винаги са били отвън. Те са били милиционерска групировка, която сега започва да се занимава с политика“, казва през април 2015 г. в предаването Fresh Air на NPR експертът по Йемен Грегъри Йонсен, който е учил и живял в страната в продължение на години. „И те наистина не знаят как да управляват”.
Лозунгът на хутите дава само обща представа за възгледите на групата. Тя е съставена изцяло от следните фрази: „Бог е велик, смърт за Америка, смърт за Израел, проклятие за евреите, победа за исляма“.
Според Лес Кембъл от Националния демократичен институт обаче подобно на Хизбула осъждането на Съединените щати и Израел от страна на хутите често изглежда „до голяма степен показно“. Връзките им с бившия президент Салех заплашват да разобличат групировката като „още една група, която иска да споделя плячката от корупцията“.
Все още не е ясно и доколко иранците упражняват контрол върху хутите.
Въпреки това бунтовническата групировка отбелязва бърз напредък в програмата си за балистични ракети и дронове, въпреки че е обект на дългогодишно оръжейно ембарго на ООН. Анализаторите отдават това на иранските оръжейни доставки, някои от които преди това са били конфискувани от военноморските сили на САЩ и съюзниците им.
Всичко това прави Червено море, което се простира от Суецкия канал в Египет до пролива Баб ел-Мандеб, разделящ Източна Африка от Арабския полуостров, все по-опасно за корабоплаването. Този тесен пролив, с диаметър около 29 километра в най-тясната си точка, е от решаващо значение за превоза на товари и енергия.