„Днес ни изписват", ми каза в събота (19 януари) Ралица Ангелова от болницата „Света Мери" в Уест Палм бийч, Флорида. Там лекарски екип начело с доктор Пейли извърши операция на крака на дъщеричката й Лора, която е само на две годинки. Операцията била във вторник, 15 януари, в института по ортопедия и гръбначни изкривявания към лечебното заведение. Тя  включвала изграждане на ямката при тазобедрената става, наместване на ставата и коригиране на ъгъла на бедрото. По време на процедурата лекарите стабилизирали и коляното на детето.

Операцията невъзможна в България

Сега Ралица и съпругът й Петър са се въоръжили с много търпение, позитивизъм и вяра в бъдещето, защото това е само началото на серия операции и много часове физиотерапия. През 2020 г. Лора трябва пак да дойде в Америка за втора операция, свързана с удължаване на крачето й, следствие от деформацията в тазобедрената област. „Тези операции не са достъпни в България", казва Ралица.

България препраща всички подобни случаи във Виена, защото в Родината ни лечение за болестта на Лори няма. Държавата дава и средства, отпуснати от Фонда за лечение на деца. И тук идва голямото „но", което е довело Ралица, Петър и Лора чак в Америка. Това голямо „но" е, че и във Виена, както и в България, нито един лекар не може да извърши операцията. Така семейството се отказва от помощта на фонда за лечение на деца и избира вариант „Б" – да търси самостоятелно кой и къде може да помогне. „Отказахме помощта, защото нямаше смисъл да вземаме пари, щом никой във Виена не може да помогне", разказа Ралица. „Направи ни впечатление също, че фондът дава много малка сума от 13 000 евро, които не стигат за плащане на големи операции в България, и ако можехме да ги ползваме в Австрия, сигурно нямаше да ни стигнат въобще. Така че решихме да си направим собствена кампания за набиране на средства. Ако бяхме в списъците на фонда, по техните правила, не можем да правим своя кампания", допълни още майката.

Диагнозата на Лора

Вродена малформация на крака. Това е страшната диагноза, която Ралица чува за дъщеря си при раждането й. Това означава, че тазобедрената кост на Лора не си е на мястото и ставната ямка, където тя трябва да застане, не се е изградила правилно още по време на бременността. Така Лори се е родила с осезателна разлика в дължината на крачетата от 10 см. Тя може да ходи, но с ортеза и куца. Това заболяване се среща при едно на всеки 250 хиляди деца. „Имахме късмета, че в Русе работи един от най-добрите детски ортопеди в България, обясни Ралица. – Веднага след раждането той ни направи консултация. Насочи ни към доктор Пейли в Америка", спомня си още тя. Ралица веднага проучва именития лекар и разбира, че той е специалист в лечението на подобни заболявания и е патентовал операция, която е точно за състоянието на Лори. Освен това същият този лекар практикува въпросната операция от 21 години

.

200 хил. долара дарения от България и Америка

Ралица и Петър стартират кампания „Да помогнем на Лори да ходи" през юни 2017 г. „Ние трябваше да съберем 200 хил. долара до декември. Отначало заради летния период постъпиха само около 10% от сумата. Постепенно се оказа, че в България, а и не само там, хората са съпричастни и състрадателни, особено когато става дума за деца", отбелязаха с благодарност двамата родители.

След лятото в кампанията се включват повече хора и фирми, някои с крупни суми от по 10 000 лева и повече. Провеждат се и много инициативи и концерти за набиране на средства. Първата такава инициатива е голям концерт в Русе с участието на звезди като Георги Мамалев, Шкумбата, Росица Кирилова и други. Оттам идват близо 20 000 лева. След това пак в Русе е организирана хоротека, от която също се събира значителна сума. Във Варна пък се провежда благотворително бягане за Лори и за още едно дете. Освен това в Русе и във Варна са поставени много дарителски кутии. Русенските и националните медии като Дарик радио и Нова тв също се включват в разпространяването на историята на Лори. Интересното е, че едно от първите дарения идва от Чикаго. На 2 юни 2017 г. по време на събора във Ветровития град и детската „Българиада" са събрани малко над 3000 долара. На събитието са присъствали повече от хиляда души. Заслуга за разпространението на каузата на Лори на американска земя има Николай Василев, собственик на сайта Chicago.bg, който е и един от активните българи в Чикаго и човек, който помага за различни събития и каузи винаги когато може. „За Лори ми писа една позната от Русе, споделя Ники. – Имам много добри приятели от този град тук, в Чикаго, и ги попитах дали знаят за състоянието на детето. Оказа се, че въпреки че познават семейството, не знаят за проблема. Направихме със съпругата ми детски тениски с лика на Христо Ботев, имах и тениски на футболния отбор „Левски Чикаго". Решихме, че е добра идея да ги продаваме на българския събор по 20 долара или повече, ако някой желае", прибавя още сънародникът ни. Ралица и Петър са много благодарни на всички българи в Чикаго и на дошлите от други градове хора, които са дарили средства по време на събора. „Не очаквахме толкова голяма сума, мислехме, че хората не знаят за Лори и може би няма да дарят пари. Много бяхме трогнати от всичко, което българите в Чикаго направиха за нас. Това беше първото по-голямо дарение за Лори от непознати хора, което дойде буквално един ден след като стартирахме кампанията."

Дългата операция

Операцията е продължила почти цял ден. „Отидохме в болницата рано, в 7.30 ч. сутринта", описва събитията от важния и напрегнат ден Ралица. „Вече трети ден сме в болницата за възстановяване", отбелязва Ралица. Лори все още има болки и спазми в мускулчетата, но това отшумява. Лекарите ни предупредиха, че това е част от възстановителния процес и й помагат с болкоуспокоителни. Грижат се прекрасно за нея”, уточни майката. Сега предстои шестседмична терапия. Ралица е обнадеждена, защото се е срещнала с други малки пациенти на д-р Пейли, които са били в по-напреднала фаза на лечение, и с техните родители. Всички те са заявили, че са много доволни от оперативната намеса. "Една от майките ми изпрати клип как детето й спортува и тича. Искам и моето дете да стигне този етап”, мечтае си Ралица.

"Като дойдохме тук, очаквахме, че Лори може би ще е тъжна, защото ще й липсват домашната среда, по-голямата й сестра, кучето и котката ни, но тя се справи с промяната неочаквано добре. Разбира се, пита за всички от България, но приема ситуацията много добре. Аз от много отдавна й обяснявам, че ще й направят операция на крачето, за да ходи по-добре. Бяхме при нея, когато си отвори очичките след операцията. Тя спрямо моите очаквания реагира много добре, въпреки че се събуди цялата вързана с кабели. От болницата я почерпиха с ледена близалка. Даже тя вече отговаря на английски с „yes“, „no“, „bye“. В бъдеще Лори я очакват още три операции, свързани с удължаване на крачето, и ново идване в Америка. Вие също може да дарите пари по следните сметки:

Дарителска сметка – УниКредит Булбанк UNCRBGSF BGN сметка – BG16 UNCR 7000 1523 2804 10

USD сметка – BG27 UNCR 7000 1523 2804 06

Има и дарителски ДМС номер, където може да се изпращат дарителски SMS с текст на латиница: DMS LORA на номер 17777 (за абонати на всички оператори). Парите от тези съобщения отиват направо за крайната цел и кауза, без титулярите на номера да имат достъп до тях, с което се гарантира истинността на кампанията.