Крайният срок за подаване на заявление за гласуване на изборите на 12 май 2013г. изтече на 11 април. Българските посолства и консулства имат срок до 18 април да изпратят до Централната избирателна комисия чрез Министерството на външните работи информация за постъпилите заявление за гласуване извън България. Два дни по-късно ЦИК ще обяви в кои градове и къде ще се гласува.
Официалното съобщение гласи: "ЦИК със свое решение определя населените места извън страната, в които ще се образуват избирателни секции." Тази информация ще бъде обявена на 20 април. Всеки българин с избирателни права може да гласува в която и да е избирателна секция извън страната. Дали е подал заявление за гласуване или не няма значение.
Причината да има една седмица между крайния срок и обявяване на изборните секции е да може дипломатическите ни мисии и ЦИК да получат заявления, които са пратени с обикновената поща.
Според данните, качени на сайта на ЦИК и на външно министерство до 16 април, градовете, които са събрали над 100 гласа, са седем. По закон в САЩ, за да се отвори избирателна секция в град, в който няма консулство на държавата, в която се провеждат избори, е необходимо да се съберат минимум 100 подписа. И така, очертава се да можем да гласуваме в 11 града в САЩ. Това са:
Албъни, Лос Анжелис и Сънвил в щата Калифорния
Сейнт Питърсбърг и Форт Уотърдейл в щата Флорида
Атланта в щата Джорджия
Бостън в щата Масачузетс
Чикаго и Дес Плейнс в щата Илинойс
Вашингтон, окръг Колумбия
Ню Йорк в щата Ню Йорк
На президентските избори през 2011 г. в САЩ имаше 14 секции, където българите можеха да упражнят правото си на глас. За разлика от преди две години, на 12 май няма да можем да гласуваме в Атлантик Сити (Ню Джърси), Брумор (Филаделфия), Детройт (Мичиган), Лас Вегас (Невада) или Орландо (Флорида).
За сметка на това, двата града, в които досега не е имало избирателни секци, но ще има след по-малко от месец, са Албъни и Сънвил в Калифорния.
Българите в Канада ще може да гласуват единствено в Отава и Торонто. Отправено е искане до властите в Монреал и Брамтън там да бъдат отворени допълнителни две избирателни секции по изключение, но решение още не е взето. Според канадския закон, чужденци могат да гласуват единствено в дипломатическите представителства на страната, в която има избори. Дали ще има още две места, на които българите ще могат да упражнят правото си на глас, зависи от добрата воля на канадските власти.