Кремъл вербува балкански студенти, учещи в Русия, за да ги внедрява в управлението на държавите им. Това твърди Петър Танев, роден в България, но е живял в Москва в продължение на 13 години.
Пред британското издание Metro.co.uk той разказва за опитите да бъде вербуван да разпространява „злонамерена“ анти-ЕС и НАТО пропаганда.
23-годишният младеж има бакалавърска степен по международни отношения от университета RUDN – някога смятан за „Оксфорд“ на Русия.
Месеци преди да се дипломира през 2022 г., Петър е поканен от свой сънародник да пътува до анексирания Крим като част от проект за организиране на събития, целящи да повлияят на Балканския полуостров.
„Всички студенти като мен
са потенциални агенти в очите на Кремъл.
Аз и колега от Сърбия бяхме поканени да участваме в проект за създаване на връзки между балкански и кримски студенти. Човекът, който ни покани, беше страхотен лобист. Той ми каза, че имам светло бъдеще да представям България в Русия или обратното. Вече знаеше, че имам двойно гражданство. Помоли ме да събера и други българи, но и сърби и македонци, които живеят и учат в Русия, за да ги поканя също в Крим. Не казах нищо, не признах, че съм открито против режима на Кремъл. Този човек започна да ми звъни всеки ден, но аз просто не му обръщах внимание. Говорих с моя колега, този, който беше вербуван с мен, и му казах, че има някои очевидни връзки с шпионски служби", разказва Петър пред британското издание.
Според Петър „стотици“ младежи от България пътуват до Русия, за да получат висшето си образование. За да се бори с проникването, той призова българското правителство да ограничи строго наемането на работа в държавни институции на хора, завършили в Русия през последните три години или записани да учат там сега.
„В името на суверенитета и сигурността на България, правителството трябва да има много строг процес за назначаване на лице, което е завършило руски университет по времето, когато е започнала войната“, подчерта Петър.
Петър си спомня и друг случай, когато е почувствал хватката на ръцете на Кремъл, в края на тийнейджърските си години, работейки за студентска организация, фокусирана върху геополитиката на Балканите.
По онова време руското министерство на образованието е похарчило „милиони рубли“, твърди той, за пропаганда за отцепилия се регион на Босна Република Сръбска и за влиянието на Запада.
Опасява се, че редица хора – много от които притежават паспорти на ЕС – са били с „промити мозъци“ в подобни групи.
Петър твърди, че
след като бъдат „всмукани“, „няма връщане назад“,
тъй като е трудно да се избяга. Освен това международните служби за сигурност имат разузнавателна информация, когато някой е на заплата в Кремъл, посочи той.
След началото на войната в Украйна санкциите на Запада направиха много по-трудно за вътрешния кръг на Путин разполагането на така наречените „официални шпиони“, затова те трябва да използват подобни възможности, казва още Танев.
„Много студенти, които учат в Русия, имат паспорти на ЕС. Използването им наистина е най-ефективният начин за влияние върху политическите системи на Балканите“, твърди той.
Откакто се завръща в България миналата година, той лобира пред правителството за проукраински политики и е съветник на евродепутати.