Една британка, влюбена в България: Барбара Пейдж-Робъртс
„Много хора ме питаха за тази страна, която искрено обичам, признава Барбара Пейдж-Робъртс, която вече близо 30 години работи в България. - Аз все им казвах, че не мога просто да я опиша, а те трябва да я видят." Така на Барбара й хрумва идеята да създаде мобилно приложение за iPad, което „доста ще улесни" нейните отговори. Засега идеята на Барбара и нейният екип от около 10 българи е да включи снимки от най-големите природни и исторически забележителности от цялата страна. „Лично на мен най-много ми харесва Балчик, така че той със сигурност ще е включен", уверява тя.
Приложението се казва „The Best of Bulgaria" и ще е достъпно за всички потребители в средата на септември. Ще го има на български и на английски език. „Идеята е българи, който живеят извън България, но не искат да забравят родината си, да имат лесен достъп до нейните забележителности, обясни Барбара. - Има много деца, които са родени извън България и те знаят малко или нищо за нея."
Временната версия включва 18 забележителности и може да се дръпне безплатно от iTunes. В началото ще включва само снимки, но след два-три месеца, „ако върви добре, ще добавим музика и други неща", сподели авторката. Към фотосите са добавени кратки описания и причини защо човек може да обича тази страна.
Барбара може да не е първият човек, на който му хрумва идеята за приложение с много снимки от България, но е първият, който се наема да я осъществи. Това малко я озадачава: „Знам, че много българи не искат и да чуват за родината си, след като имигрират. Искам да им кажа и се надявам, че това приложение ще ги накара да размислят. Защото няма нищо лошо в това да харесваш и да се гордееш с България." Така че приложението е не само за хора, които обичат България, но и за тези, които искат да научат повече за нея.
Наред с всичко това Барбара организира и конкурс за най-добра рисунка. Той се казва „Обичаме България" и цели да мотивира деца и тийнейджъри от цял свят да изразят в рисунка любовта към родината си. Крайният срок е 25 юли. Творбите ще бъдат включени в изложба в София, Русе и Брюксел. Участието е безплатно, като могат да се включат деца между 5- и 16-годишна възраст. Най-добрите шест ще получат WiFi iPads, а най-добрите девет - сертификати.