След 43 години в Европейския съюз, англичаните гласуваха странат им да го напусне на референдума в четвъртък. Министър-председателят Дейвид Камерън обяви, че подава оставка.

При преброени гласове във всичките 382  избирателните райони във Великобритания привържениците на излизането на страната от Европейския съюз събират 51,89% срещу 48,11%. Избирателната активност е 71 на сто.

За Brexit са гласували мнозинството от избирателите в Североизточна Англия и Уелс. За оставане в общността са се обявили в Шотландия и Северна Ирландия. В Лондон и големите градове също са гласували за оставане в рамките на Евросъюза.

Според лидера на евроскептичната Партия за независимост на Обединеното кралство Найджъл Фараж излизането на Великобритания от ЕС е стъпка "за доброто на цяла Европа". "Ние ще построим нова Европа като съюз на суверенни държави, които ще дружат, ще търгуват, ще си сътрудничат", заяви Найджъл Фараж. "Може да се каже, че 23 юни ще стане нашият нов ден на независимостта", посочи той.

Пазарите се сринаха

Световните пазари се сринаха при новината, а британският паунд е на най-ниското си ниво спрямо долара от 1985 година - валутата поевтиня с 10% още преди отварянето на борсите в Европа и САЩ. На фона на силния долар петролът поевтиня с 5%.

Еврото се срина с повече от 3% спрямо долара. Това предизвика опасения, че Брекзит може да сложи началото на икономическа и политическа криза в ЕС. Инвеститорите са пренасочили капиталите си в по-безопасни активи като златото, например. Японската йена отчете ръст.

 

Вотът на Великобритания води към мъчителна двегодишна процедура по раздяла с ЕС. Той повдига въпроса и за ролята на Лондон като световна финансова столица и поставя под сериозен натиск премиера Дейвид Камерън, който призоваваше да се подкрепи оставането в съюза.

Шотландия и Северна Ирландия искат в ЕС, мислят дали да се отделят от Обединеното Кралство

„Шотландия вижда бъдещето си като част от ЕС", коментира първият министър и допълни, че ако Великобритания избере брекзита, то това ще ускори шотландската независимост. Никола Стърджън поздрави гласувалите в страната за това, че са гласували да останат в ЕС. 32 от месните общини са подкрепили кампанията „Оставане".

Резултатът може да накара Стърджън да поиска втори референдум за независимост. Аргументът за това ще е заради това, че има голяма промяна при обстоятелствата от тези през 2014 година, след като шотландците ще трябва да напуснат ЕС въпреки тяхното желание.

„Шотландия ясно и категорично гласува да остане част от Европейския съюз, с 62% спрямо 38%", уточни Старджен.

Според последните резултати в избирателните секции в Уелс, както и в Йоркшир и Хъмбър са гласували за напускане на ЕС, предава Reuters.
Засега 48,22% са дали вота си за оставане в Съюза, докато 51,78% са подкрепили брекзита.

Северна Ирландия пък гласува да остане в ЕС с мнозинство от 56% "за" и 44% "против" оставане в съюза.