Пленумът на ВСС отстрани от длъжност главният прокурор Иван Гешев. Причина за това стана изказването му: "ясно кой е политическият боклук в Народното събрание и той трябва да бъде изметен", изречено на 15-ти май по време на изявление, на което той скъса оставката си.
Това стана с 16 гласа "за" и 4 гласа "против". Подобна процедура се случва за първи път в България.
Срещу решението за отстраняване гласуваха Евгени Иванов, Вероника Имова, Пламен Найденов и Олга Керелска.
Предстои ВСС да предложи на президента Румен Радев да подпише указ за освобождаването му. Държавният глава няма срок за това, а през почивните дни се появи информация, че е възможно той да изчака произнасянето на Конституционния съд по искането на Гешев срещу промените в закона за съдебната власт, въвеждащи механизма за разследване на главния прокурор. Междувременно главният прокурор не присъства на заседанието, на което бе взето решението, тъй като е в Страсбург, където се очаква утре да бъде изслушан от подкомисията за върховенство на правото към Европейския парламент за делото "Барселонагейт" и други разследвания за корупция.
Процедурата започна по предложение на четирима членове на Прокурорската колегия заради изказване на Гешев от 15 май по време на пресконференция, на която той използва израза „политически боклук”, с което според тях се уронва престижът на съдебната власт.
Според приетите промени в Закона за съдебната власт, освобождаването от длъжност на главния прокурор става с подкрепата на 13 от членовете на ВСС.
Гешев напусна заседанието около 12:00 ч., за да пътува за Страсбург, където утре ще бъде изслушван в Европейския парламент. Заедно с него си тръгна и адвокатът му Радостина Томова. Гешев обясни, че иска лично да присъства на цялото заседание на Пленума и да упражни правото си на лична защита.
При дебата след напускането му кадровиците се разделиха в мнението си дали заседанието по процедурата трябва да продължи в отсъствието на Гешев, или да се отложи за друг ден. Според няколко от членовете на Съвета главният прокурор „шиканира” процедурата, докато останалите отбелязват, че той има право на лична защита.
Впоследствие Пленумът на ВСС реши да продължи днес с процедурата за предсрочно освобождаване на главния прокурор. В подкрепа на решението гласуваха 13 от членовете на ВСС, а седем бяха против.