Тялото на руския опозиционен лидер Алексей Навални очевидно не е в моргата, където затворническите власти казаха, че се съхранява, съобщи екипът му в социалните медии и потвърди, че той наистина е мъртъв. Адвокатът на Навални, който пристигна в град Салехард с майката на почианлия Людмила, се обадил на номер в моргата и му било казано, че „тялото на Алексей не е в моргата“, както твърдят от затвора, където е починал, твърди екипът в Telegram.
Петър Карабоев от "Новая газета Европа" обясни, че не е ясно какво ще се случи с тялото на Навални, защото службата за излежаване на наказанията може съвсем законно да откаже да го предаде. Може и да не съобщят къде е погребан.
Междувременно властите в Русия са арестували повече от 100 души, които са участвали в бдения в памет на Алексей Навални в страната. Това съобщи неправителствената организация ОВД-Инфо.
Новината идва, след като по-рано в петък регионалният отдел на Федералната служба за изпълняване на наказанията съобщи, че Навални е починал в затвора. Информацията все още не е потвърдена от близките и екипа му.
След съобщението за смъртта на Навални в десетки градове в Русия хората започнаха да оставят цветя и снимки върху паметниците на политическите затворници.
По данни на ОВД-Инфо до сутринта в събота полицията в страната е задържала най-малко 101 души, участвали в спонтанните акции в памет на Навални. Повечето от задържаните са в Санкт Петербург - 64 души, в Нижни Новгород - 15 и в Москва - 11. Някои са оставени за една нощ в полицейския арест.
Междувременно действията продължават в източната част на Русия: във Владивосток хората носят цветя на паметника в памет на жертвите на ГУЛАГ, а в Магадан - пред православна църква. Там периодично излизат служители и премахват цветята, отбелязва Сота .
В Новосибирск местна жителка излезе на единичен протест с плакат „Кой е следващият?“ Полицаите са я попитали защо го прави, но не са я задържали според публикациите в социалните мрежи.
Гражданка на северозападния град Мурманск пък излезе на протест с плакат с надпис „Кръвта му е по ръцете ти, Вова“. Според News Beware тя е била задържана. Вова е начина, по който някои се обръщат към руския президент Владимир Путин.
Подобни единични протести е имало и в Таганрог, Брянск, Краснодар, Твер, Ростов на Дон и Белгород, съобщи ОВД-Инфо.
В Москва полицията започна дежурства около паметник на жертвите на политическите репресии. Според изданието "Комерсант" най-малко 1000 души са дошли на мемориала, за да положат цветя и да оставят бележки в памет на Навални. Спонтанен мемориал се появи и край къщата в московския квартал Марино, в която Навални живееше преди ареста си.
Навални е най-известният критик на режима на Владимир Путин, както и водеща фигура на руската опозиция. През 2020 г. той беше отровен с Новичок, но впоследствие беше спасен в Германия. През 2021 г. се върна в Русия, където беше арестуван, и оттогава е осъден и обвиняем по множество изфабрикувани дела.
Най-големият руски опозиционен лидери и изтъкнат критик на Кремъл Алексей Навални почина в арктически затвор месец преди изборите, които са на път да удължат 24-годишната власт на Владимир Путин.
Смъртта на Навални, предшествана от отравяне с "Новичок" през 2019 г. и последвалия тригодишен строг затвор, лиши руската опозиция от нейния лидер в момент на брутални репресии и военна кампания на Москва в Украйна.
Руски дисиденти и лидерите на Запада обвиниха Путин и режима му за смъртта на 47-годишния опозиционер, която последва месеци на влошаване на здравословното му състояние в тежки условия зад решетките.
"Алексей Навални беше измъчван и изтезаван в продължение на три години... Към присъдата на Алексей Навални беше добавено и убийство", заяви руският носител на Нобелова награда за мир Дмитрий Муратов.
"Не се заблуждавайте, Путин е отговорен за смъртта на Навални. Дори и в затвора той беше мощен глас на истината", подчерта президентът на САЩ Джо Байдън в коментар от Белия дом.
Смъртта на Навални беше обявена от руските власти, които обявиха, че Навални "се е почувствал зле след разходка, като почти веднага е загубил съзнание".
Руските информационни агенции съобщиха, че медици от местната болница са пристигнали за минути и повече от "половин час" са се опитвали да го реанимират.
Съпругата на Навални, Юлия, заяви, че смята Путин за лично отговорен за смъртта на съпруга ѝ, и призова международната общност да се "обедини и да победи този зъл, ужасяващ режим".
Навални беше най-известният опозиционен лидер в Русия и си спечели многобройни поддръжници с кампаниите си срещу корупцията в Путинова Русия.
Руският лидер, който е известен с това, че никога не споменаваше Навални по име, беше на посещение в Урал днес, но не спомена смъртта на главния си опонент в публичната си изява.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини западните лидери в "абсолютно неприемливи" и "истерични" реакции на смъртта на Навални.
Московските власти също така предупредиха обществеността да не участва в никакви протести, тъй като видеоклипове, споделени в интернет, показаха десетки руснаци да полагат цветя пред паметници на жертви на политически репресии в десетки руски градове.
Във видеоклип, публикуван от независимия канал Sota в Telegram, се вижда, че поне един човек е бил арестуван, само защото държал плакат, на който е пишело "убийци".
"Те не позволяват на никого да излезе на улицата. Правителството изпитва ужасяващ страх от протести, заяви пред АФП Татяна Станоева, основател на консултантската компания R. Politik.
"Брутално убит"
Един от адвокатите на Навални, Леонид Соловьов, заяви пред вестник "Новая газета", че критикът на Кремъл е бил "в добро състояние", когато го е видял в сряда, 14 февруари.
На кадри от съдебно заседание от затворническата му колония ден по-късно се вижда как Навални се усмихва и шегува, докато се обръща към съдията чрез видеовръзка. Държавните медии съобщават, че по време на заседанието той не е показал никакви признаци на здравословни оплаквания.
В рамките на Мюнхенската конференция по сигурността часове след новината за смъртта на съпруга си, Юлия Навални заяви, че Путин и неговото обкръжение "ще бъдат наказани за всичко, което са направили на нашата страна, на моето семейство и на съпруга ми".
Западните правителства и руските опозиционери мигновено порицаха Кремъл.
Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис заяви, че смъртта на Навални е "знак за бруталността на Путин".
Германският канцлер Олаф Шолц каза, че опозиционерът е "платил за смелостта си с живота си", а британският премиер Риши Сунак посочи, че смъртта му е "огромна трагедия" за руския народ.
Президентът на Латвия Едгарс Ринкевич заяви, че той е бил "брутално убит от Кремъл", а френският външен министър Стефан Сежурн подчерта, че смъртта му "ни напомня за реалността на режима на Путин".
Президентът на Украйна Володимир Зеленски, чийто народ се бори с руските сили през последните две години, каза, че без съмнение критикът на Кремъл е бил "убит от Путин".
Български политици, общественици и журналисти също осъдиха режима в Москва за гибелта на руския опозиционер.
"Силно разстроена съм да науча за смъртта на Алексей Навални. Той се бори за свобода, защитава демократичните ценности и демонстрира забележителна смелост", написа в профила си в Х вицепремиерът Мария Габриел.
Министърът на външните работи изказа и съболезнования на семейството и близките на руския опозиционен лидер по повод кончината му.
Премиерът Николай Денков подчерта, че "Навални е символ от години на борбата срещу диктатурата в Русия, борбата за свободно слово, на борбата срещу това, че не може човек да бъде затварян заради това, че има различно мнение".
"В известен смисъл изглеждаше неизбежно, че това ще се случи, защото виждаме как стъпка по стъпка примката беше затягана около него", каза още той. Според Денков изпращането на Навални в Северната колония е изглеждало като смъртна присъда.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че режимът е убил Навални.
"Навални е мъртъв?! Не - Навални е убит! Режимът го уби! Това е убийство срещу демокрацията", каза Борисов.
"Необходим е силен натиск върху Кремъл и повече помощ за Украйна", добави той.
"Днес Навални победи Путин. Той стана символ на свободата в Русия", написа във Фейсбук съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. "Символ, който не може да бъде затворен, скрит или убит. От тук на татък, Навални само ще мотивира милиони свободни хора в Русия да поискат промяна", посочи Петков.
"Не се страхувам"
Навални, който предвождаше улични протести повече от десетилетие, стана известен с антикорупционната си кампания.
Разкритията му за корупция в държавната администрация, публикувани в канала му в YouTube, събраха милиони гледания и изведоха десетки хиляди руснаци на улицата, въпреки строгите закони срещу протестите.
Той беше вкаран в затвора в началото на 2021 г., след като се върна в Русия от Германия, където се възстановяваше от почти фатално отравяне с "Новичок" - нервнопаралитично вещество от съветската епоха.
В поредица от дела той беше осъден на 19 години затвор по обвинения, определяни от независими правозащитни групи и на Запад като отмъщение за опозицията му срещу Кремъл.
Със завръщането си в Русия Навални спечели възхищението на демократичния свят, въпреки сигурния затвор.
"Аз не се страхувам и ви призовавам да не се страхувате", каза той на поддръжниците си, когато кацна в Москва, малко преди да бъде задържан по обвинения, свързани със стара присъда за измама.
Арестът му през 2021 г. предизвика някои от най-масовите демонстрации в Русия от десетилетия насам и хиляди хора бяха задържани на митинги в цялата страна заради призиви за освобождаването му.
Отвъд решетките той беше твърд противник на пълномащабната военна офанзива на Москва срещу Украйна и наблюдаваше безпомощно как Кремъл ликвидира организацията му и арестува съюзниците му един по един.
Десетки от неговите главни поддръжници избягаха в изгнание и продължиха да водят кампания срещу настъплението в Украйна и нарастващите репресии в Русия.
"Не правете нищо"
В края на миналата година Навални беше преместен в отдалечена арктическа затворническа колония в руския регион Ямало-Ненец в Северен Сибир.
През януари Навални заяви, че ежедневието му включва разходки в затвора при минусови температури в бетонно дворче с малки размери.
Откакто беше вкаран в затвора през 2021 г., Навални прекара повече от 300 дни в карцера, където затворническите власти го държаха заради предполагаеми дребни нарушения на правилата.
Последната публикация в канала на Навални в Telegram, който той управлява чрез адвокатите си и екипа си в изгнание, беше послание към съпругата му, публикувана в Деня на влюбените - 14 февруари.
В документален филм, заснет преди завръщането му в Русия, Навални беше попитан какво послание иска да остави на руския народ, ако умре или бъде убит.
"Не се отказвайте. Не трябва, не можете да се откажете. Всичко, което е необходимо, за да възтържествува злото, е добрите хора да не правят нищо. Затова направете нещо!", гласяха историческите думи на Алексей Навални.
В последните си публикации Навални призоваваше за протести в Москва в деня изборите.
От Кремъл не коментираха информацията за смъртта му, но заявиха, че президентът Владимир Путин е уведомен. От Федералната служба за изпълнение на наказанията (ФСИН) съобщиха, че към наказателната колония е изпратена комисия, която да проучи случая. От Следствения комитет на Русия обявиха, че започнала проверка по случая.
Адвокат на Навални е отлетял за село Харп, където се намира наказателната колония. Говорителят на Навални Кира Ярмиш заяви, че не разполага с никаква информация.
Издирваният в Русия български разследващ журналист Христо Грозев реагира на съобщенията за смъртта на Навални. Той написа: "Навални най-накрая беше убит от Путин".
Първият чуждестранен лидер, който коментира съобщенията за смъртта на Алексей Навални, беше президентът на Латвия Едгарс Ринкевич.
"Каквото и да мислите за Алексей Навални като политик, той просто беше брутално убит от Кремъл. Това е факт и това е, което трябва да знаете за истинската природа на сегашния руски режим. Моите съболезнования на семейството и приятелите", заяви Едгарс Ринкевич.
Френският външен министър Стефан Сежурне каза, че Алексей Навални е платил с живота си за съпротивата срещу системата на потисничество, създадена при президента Владимир Путин.
"Алексей Навални плати с живота си за съпротивата срещу системата на потисничество", пише Сежурне в социалната мрежа X.
"Неговата смърт в наказателна колония ни напомня за реалността на режима на Владимир Путин."
Ръководителят на френското външно министерство също изрази съболезнования на семейството на Навални и на руския народ.
Така руски политически и обществени фигури реагираха на новината за смъртта на Алексей Навални.
"Ако това е вярно, тогава, независимо от формалната причина, отговорност за преждевременната смърт носи лично Владимир Путин, който първо е разрешил отравянето на Алексей, а след това го е вкарал в затвора," пише Михаил Ходорковски.
"От себе си мога да кажа следното: миналия вторник чух аудиозапис на гласа му, направен по време на съдебното заседание, което се проведе предишния ден, в понеделник. Това беше глас на здрав, енергичен, неизтощен човек. Когато човек има скъсани връзки, пневмония, сърцето не работи или е гладен, това се чува в гласа - повярвайте на учителя. Преди седмица беше здрав и пълен с енергия. Не оставаме без други версии освен убийство," заяви Екатерина Шулман.
"Не мога да повярвам. Но ако всичко се потвърди, тогава смъртта на Алексей е убийство.
Организирано от Путин. Дори Алексей да умре от "естествени" причини, те са причинени от неговото отравяне и по-нататъшни мъчения в затвора. Кръвта е по ръцете на Путин. Още един в допълнение към стотиците хиляди убити - също от него - във войната. Разбира се, той не е единственият убиец - но всичките му поддръжници, всички тези Патрушеви, Бастрикини и по-нататък, до последния тъмничар. И все пак - страшно и важно. Днес вратите към смъртното наказание за политическите затворници са отворени. И след това - за всички," пише Дмитрий Гудков.
Михаил Ходорковски, Екатерина Шулман и Дмитрий Гудков са включени в регистъра на "чуждестранните агенти" в Русия.
47-годишният Навални излежаваше присъди в арктическа наказателна колония - общо над 30 години по обвинения, включващи екстремизъм, които той отхвърли като измислени с цел да го накарат да замълчи.
Навални спечели възхищението на руската опозиция с доброволното си завръщане в Русия през 2021 г. от Германия, където беше лекуван след опит да бъде отровен с нервнопаралитично вещество в Сибир.
Навални твърдеше, че е бил отровен в Сибир през август 2020 г. От своя страна Кремъл отрече да е бил замесен в случая.
Поддръжниците на Навални го представяха като руския Нелсън Мандела, който един ден ще излезе от затвора, за да застане начело на страната си.
Сътрудници на критика на Кремъл изразиха притеснението си, след като Навални беше преместен н в наказателната колония в Ямало-Ненецкия регион.
Според неговата говорителка, Кира Ярмиш, трансферът е бил свързан с кампанията за руските президентски избори през март. Въпреки че преизбирането на руския президент Владимир Путин беше почти сигурно, предвид преобладаващия му контрол върху политическата сцена в страната, критиците му се надяваха да използват кампанията, за да подкопаят обществената подкрепа за лидера на Кремъл и неговите военни действия в Украйна.