Генерали на ключови постове и едно ултралиберално "момче от Чикаго" за министър на икономиката: избраният за президент на Бразилия Жаир Болсонаро ще формира през януари едно нетипично правителство, съставено предимно от хора без политически опит и с предизвикващи разделение личности. Бившият капитан от армията иска да намали наполовина броя на министерствата (от 29 на 15) и най-вече да не се раздават повече постове заради партийна принадлежност с цел формиране на коалиция. "Обещавайки генерали в правителството, той се опитва да създаде представа за завръщане към реда, но повечето от възможните кандидати за министерски постове нямат никакъв политически опит. Можем да очакваме трудности при диалога с парламента", твърди Жералдо Монтейро, политолог от Университета на Рио де Жанейро. Ето имената на някои от възможните министри в правителството на Болсонаро:

Пауло Гедес, икономически гуру

Той е гаранцията, с която Болсонаро цели да спечели доверието на пазарите. Самият Болсонаро признава, че "нищо не разбира" от икономика, но уверява, че неговият гуру Пауло Гедес ще има отговор за всичко. Шейсет и девет годишният икономист има докторска степен от университета в Чикаго, люлката на съвременния икономически либерализъм. В правителството на Болсонаро той би бил "суперминистър" на икономиката, в чиито компетенции ще бъдат включени въпросите, които сега се решават от министерствата на финансите и търговията, на планирането и от държавния секретариат за публични инвестиции. Във вечерта на победата си Болсонаро обеща "да промени икономическия модел на страната" чрез масова приватизация и по-строг контрол върху държавните финанси.

Ониш Лорензони, диригентът на оркестъра

С негова помощ Жаир Болсонаро се надява да компенсира липсата на опит у останалите министри в опасните лъкатушения на бразилската политика. Той най-вероятно ще заеме поста ръководител на гражданската канцелария на президента, който е нещо средно между премиер и ръководител на кабинета. "(Лорензони) има голям опит в парламента и знае как функционира той", твърди Марсио Коимбра.

Депутат в продължение на 20 години, първоначално в регионалния парламент на щата Рио Гранди до Сул (1994-2002 г.), а след това и в долната камара на бразилския парламент, 64-годишният Ониш Лорензони е "сивият кардинал" на кампанията на Болсонаро. Член на дясната партия "Демократи", Лорензони се отличи през последните години в долната камара на парламента в ролята си на докладчик по антикорупционен проектозакон.

Аугусто Елено, кумирът

Жаир Болсонаро изпитва огромно възхищение от този генерал, който е бил негов преподавател във военната академия през 70-те години на миналия век. Той ще заеме поста министър на отбраната. Главнокомандващият на мисията на ООН в Хаити Аугусто Елено Рибейро Перейра, на 70 години, се очакваше да участва и в надпреварата за президентския пост, но неговата Прогресивна партия не одобри кандидатурата му. В интервю за вестник "Естадо де Сао Паулу" през април 2017 г. Болсонаро заяви, че генералът може да заеме "който пост пожелае" в неговото правителство и че би бил радостен да е министър с президент Елено.

Освалдо Ферейра, Г-н Околна среда

Бивш ръководител на дирекцията на армията за инженерство и строителство, 64-годишният генерал Освалдо Ферейра се очаква да стане министър на транспорта. Именно той определи съдържанието на програмата на Болсонаро по отношение на инфраструктурата и околната среда.

В скорошно интервю за вестник "Естадо де Сао Паулу" той заяви, че по времето, когато е изграждал пътища през 70-те години на миналия век, "нямаше прокуратура и (агенция за околната среда) Ибама, които да създават проблеми".

Маркос Понтис, астронавт

Пилот на изтребител и астронавт, той стана през 2006 г. първият бразилец в Космоса на борда на кораб "Союз", с който стигна до Международната космическа станция, където прекара една седмица. Смятаният за национален герой астронавт може да стане на 55 години министър на науката в правителството на Болсонаро.

Страховете: Расист, хомофоб, женомразец

Новият президент на Бразилия се прочу с крайни изказвания срещу коренното население на страната, жените,  LGBT общността и пресата. Например той подвикна на една депутатка от лявата Работническа партия, че била толкова грозна, та дори не заслужавала да бъде изнасилена. Негова е и тази реплика: "По-добре синът ти да е мъртъв, отколкото да е гей!" На финалната права преди балотажа той се закани на противниците си, че ще ги арестува и изгони от страната и дори си позволи заплахи за убийство. Той обеща "невиждана досега чистка" и обяви, че "хората уважават само онези, от които се страхуват". Болсонаро е майстор и на грозните провокации: когато гласува за импийчмънт на бившата президентка Дилма Русеф, която по времето на военната диктатура (1964-1985) е била брутално изтезавана, Болсонаро демонстративно посвети вота си не на кого да е, а на Карлос Алберто Брилянте Устра, изтезавал до смърт поне 40 опозиционери. Именно този човек е идолът на Болсонаро.