„Няма да подкрепим кабинет с министри на ГЕРБ“, „Щом не ни подкрепят – как очакват да ги подкрепим“, „ПП-ДБ ни унижават“, „Или ни подкрепят – или нови избори“.
И още, и още...
Престрелките между първите две политически сили на България – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се превърнаха в един безкраен сериал, първият епизод на който беше излъчен на 2 април, когато се проведоха парламентарните избори за 49-о Народно събрание.
Колкото и да звучи нереално обаче – невъзможното може и да се случи. Стига да не се изпокарат до връчването на втория проучвателен мандат, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще управляват заедно.
Формула и договорка
Формулата на управление ще бъде последователни периоди от по 9 месеца с премиер акад. Николай Денков и 9 месеца с министър-председател Мария Габриел.
„Реална опасност, ако няма редовен кабинет, е да отидем на поредни избори. Ясно е, че трябва да се търси друго решение. Инициирахме законодателна програма, която да е приемлива за повече от една парламентарна група.
Получихме упреци, но съставихме състав на кабинет, за да покажем, че може да се управлява държавата“, обяви на съвместен брифинг с Мария Габриел кандидат-премиерът на ПП-ДБ акад. Николай Денков в понеделник.
„Документът, който изготвихме с ПП-ДБ, показва колко много отстъпки направихме всички в името на това страната да има редовен кабинет. Искам специално да благодаря на акад. Денков за търпението и професионализма“, заяви от своя страна Мария Габриел, кандидат за министър-председател на ГЕРБ-СДС.
Идеята е в първите 9 месеца на новия кабинет премиер да бъде Денков, а Габриел – вицепремиер и министър на външните работи. В следващите 9 пък министър-председател ще стане Габриел, а Денков ще бъде неин заместник.
След изтичане на първите 9 месеца Денков следва да подаде оставка, парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да я гласуват и след това да одобрят кандидатурата на Габриел.
Папката е празна
По-малко от час след брифинга Мария Габриел отиде в президентството, където върна първия мандат неизпълнен на президента Румен Радев.
„Г-н президент, папката, която ви връщам, е празна. Вторият мандат трябва да бъде национален и да търси подкрепата на конституционното мнозинство.
Имаме съгласие с ПП–ДБ да излъчим министър-председател и зам. министър-председател на ротационен принцип. От името на парламентарната група ГЕРБ-СДС няма да допусна да има имена на хора, които не са резултат на открити и ясни разговори, на основата на принципи и отговорности. А са резултат на задкулисни договорки“, каза Габриел на държавния глава.
„Когато първият мандат не успее, всеки следващ означава още по-тежки, а понякога и трудно обясними компромиси и рискове за обществото. Пътят, по който сте се насочили, изисква много интензивна работа и комуникация пред българското общество“, посочи Радев от своя страна.
Предателство
Напук от спешната нужда България да има редовен кабинет, решението на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да постигнат договорка доведе до остри критики от страна на някои водещи политически фигури.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов определи споразумението като предателство към избирателите.
„От времето, когато „Атака“ стана резервната гума на правителството на БСП и ДПС не е имало по-голямо предателство към избирателите от това, което сега извършиха ПП и Доносническа България. Да не говорим за това, че и избирателите на ГЕРБ са погнусени от избора на своите избраници за коалиционен партньор. Обръщам се към всички измамени – за пореден път, от своите избраници честни и почтени избиратели на ГЕРБ и ПП-ДБ – имате избор в лицето на „Възраждане“. Ние не лъжем избирателите си и не си променяме възгледите от днес за утре. Защото „Възраждане“ е всичко това, което другите партии не са“, коментира Костадинов.
„Ротация между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е срамно съглашение – борците срещу мафията сключват съглашение с мафията“. Това пък коментира Мая Манолова от „Левицата“.
Според Манолова Борисов е „получил застрахователна полица“, че няма да бъде разследван. „Ще настъпи крахът на политическата система в този й вид. Повече никой няма да вярва на ГЕРБ и ПП“, заяви тя.
„Очевидно Гешев изигра ролята на ускорител по сглобяването на тази ротационна коалиция. Вероятно от ПП-ДБ са обещали да пазят Борисов. Можем само да гадаем докъде са стигнали различни разследвания, нямам обяснение как се отказаха ПП и Бойко Рашков от своите намерения да разследват, да покажат на публиката цялата истина за управлението на Борисов“, каза още Мая Манолова.
Ротацията – противоречи ли на Конституцията?
По същество ротацията не противоречи на Основния закон, но по така предлаганата формула има политически пречки, които могат да доведат до предизвикване на парламентарна криза.
Бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров е на мнение, че идеята за ротационни премиери не противоречи на Конституцията, но първият министър-председател трябва да подаде оставка след 9 месеца, а вторият да предложи отново състав на Министерския съвет, като преди това получи от президента проучвателен мандат. Според него това е „класическа парламентарна коалиция“.
Ако у нас тази идея е на път да се осъществи за първи път, то в Европа има няколко работещи модела.
След 6 месеца преговори в Ирландия двете враждуващи формации направиха голяма коалиция в разгара на коронавируса.
„Две години премиер беше лидерът на „Пианапол“ Майкъл Мартин, а в момента премиер е лидерът на партия „Финагел“. Преди подобни големи коалиции в България, това, което може да се постигне като вариант, е нарастване на влиянието на антисистемните сили, защото тези две формации много трудно могат да обяснят на своите избиратели защо правят всъщност тази голяма коалиция“, коментира политологът доц. Милен Любенов.
На ротационен принцип в момента действа правителството и в съседна Румъния, а миналата година в Израел този вариант просъществува само 9 месеца.