Пред журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов защити решението на Народното събрание България да влезе в чакалнята на Еврозоната.
"Българските лекари, инженери, програмисти са много добре дошли в Европейския съюз, а държавата влага много пари да ги обучава, за тях е хубаво да има Европейски съюз. Тези, които сме били в социализъм, рязко се отличаваме от тези, които са с евро. Опитаха се да говорят, че еврото е лошо.
Чакалнята гарантира банковата система. Банковият съюз означава дисциплина, контрол и гарантирани финанси. И аз не виждам в Европа държава с евро да е по-зле от България, да кажеш - виждате ли, те ги карат да станат по-зле. Ще говорим защо толкова ги е страх, че не могат да се нарушават банковите закони и да се фалират банки, това се големите опасности на нашите противници.
А това глобално ни привързва към белите държави и към, които нашите деца се стремят. Общият портфейл на едно семейство е важен. Най-лесно е да се откажем. Това геостратегически е второто глобално нещо, което ни праща директно в ЕС", каза Борисов, като подчерта, че парламентът гарантира, че сегашният курс на еврото ще се запази фиксиран.
Премиерът подчерта, че именно средствата от ЕС са моторът, който ни помага да се движим по-бързо напред.
Той коментира и плана на ЕК за 1 трлн. евро инвестиции за осъществяване на идеята до 2050 г. ЕС да стане първото международно държавно обединение, което има неутрален ефект върху промените в климата.
"Зелената сделка за България е голям проблем, 60% от електроенергията идва от въглищните централи, но надали Европа ще се откаже от нея и надали ЕП ще спре да иска това да стане по-скоро. Трябва следващите 10 години да се работи много активно. Дето се вика, аз тогава сигурно няма да се занимавам с политика вече, но трябва да се намерят механизми да се заменят въглищата или такава технология, която да не замърсява околната среда", заяви Бойко Борисов.
Той отбеляза, че според представителите на ЕС с 14-те милиарда евро от следващия европейски бюджет до 2027 г. нашата страна би могла да реши тези проблеми, но същевременно това са средства също за инфраструктура, малки и средни предприятия, конкурентоспособност, образование.
"Тук е основният ни спор и битката е много голяма", каза премиерът и пресметна, че бюджетът на ЕС за 2021-2027 г. ще бъде с 60 млрд. евро по-скромен.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.