Федералният резерв (Fed) повишава основния си лихвен процент с 0,25%, продължавайки своя кръстоносен поход срещу инфлацията, като същевременно предупреждава, че нестабилността в банковия сектор напоследък може да натежи на икономиката.
При обявяването на своето девето поредно повишение на лихвения процент, което увеличава референтния лихвен процент по федералните фондове от 4,75% до 5%, представители на Fed казаха в изявление в сряда, че "банковата система на САЩ е здрава и устойчива". След поредица от исторически сривове и спасявания на кредитори в САЩ и отвъд океана те предупредиха, че "последните развития вероятно ще доведат до по-строги кредитни условия за домакинствата и бизнеса и ще натежат върху икономическата активност, наемането и инфлацията".
Това означава потенциално по-високи разходи по заеми за всичко - от жилищни и автомобилни заеми до по-високи лихви по кредитните карти.
"Степента на тези ефекти е несигурна", продължава изявлението, в което се изразява предпазливост относно вероятността от по-нататъшни повишения на лихвените проценти, тъй като Fed се стреми да намали инфлацията до целта си от 2%.
След скока си веднага след решението пазарите рязко се гмурнаха надолу. Dow Jones Industrial Average затвори с повече от 500 пункта по-ниско, или около 1,6% надолу. Индексите S&P 500 и NASDAQ също завършиха деня с около 1,6% спад всеки.
На пресконференция след съобщението председателят на управленския борд на Fed Джером Пауъл обърна внимание на продължаващите опасения около банковия сектор, като увери американските вложители, че техните средства остават в безопасност и че Fed продължава да използва всички свои налични инструменти, за да предотврати повече проблеми.
"Това не са слабости, които изобщо са широко разпространени в банковата система“, каза Пауъл в отговор на въпрос, наричайки обстоятелствата около фалиралата Silicon Valley Bank "изключителни".
Уверенията на Пауъл съвпадат с усилията на министъра на финансите Джанет Йелън да успокои вложителите и инвеститорите, разтърсени от последствията. Йелън каза пред законодателите в сряда, че регулаторите ще предприемат всички необходими мерки, за да "гарантират, че спестяванията на вложителите остават в безопасност" в банките в САЩ.
Последните данни за 12-месечна инфлация са 6% за февруари. Това беше малко по-ниско от нивото от 6,4% през януари - и спад от пика от 9% миналото лято, тъй като ценовите проблеми остават за потребителите въпреки постепенните спадове.