Уебсайта за краткосрочни резервации Booking остави много хотели и други свои партньори по цял свят без плащания за хиляди долари и то в продължение на месеци. Платформата обяснява забавянето на дължимите суми с „технически проблем“.

Казусът е широко разпространен в Тайланд, Индонезия и Европа, а хотелиерите изливат разочарованието си във Facebook групи, разказва британският вестник The Guardian.

Носят се различни слухове за причината, поради която Booking бави плащанията.

Обикновено, ако клиент направи резервация за хотел през уебсайта и избере да плати предварително, Booking приема плащането и го предава на хотелския оператор, като удържа комисионна.

Партньорите на Booking съобщават за проблеми с получаването на плащания от юли,

а в някои случаи и месеци по-рано. Въпреки че платформата продължава да приема плащания от клиенти, компанията не винаги е прехвърляла дължимата сума на хотелските оператори и други, с които Guardian е разговарял.

През август Booking Group отчете общи приходи от 5.5 млрд. долара и печалба от 1.3 млрд. долара за второто тримесечие на 2023 г. – съответно с 27 и 51% повече спрямо предходната година.

"Както нощувките, така и брутните резервации изпревариха предишните ни очаквания в резултат на благоприятната среда на търсене“, каза тогава главният изпълнителен директор Глен Фогел. „Ръстът на приходите от 27% през второто тримесечие също доста надмина нашите очаквания.“

Лорен Инфелд управлява хостели в Ко Панган, Тайланд, където работи от 20 години. Booking спира да прехвърля плащания към американския гражданин за един от въпросните хостели в средата на април.

"Част от плащанията през април се забавиха. След това всички плащания спряха. Така че шест месеца останах без плащане“, разказва той.

След като дължимото от Booking престава да постъпва, той е принуден да плаща наема си и други разходи от собствения си джоб, докато накрая не остава с 3 долара в сметката си.

Споделя, че дължи около 125 000 бата (3500 щатски долара), което според него е много за бизнес в Тайлан, и разказва, че след това имотът е отнет от собствениците заради неплащане на наема. Това го разорява, докато се опитва да управлява другия си бизнес. Част от разочарованието на Инфелд идва от битката въобще да се свърже с някого в Booking и да говори относно проблема.

"Няма начин да се свържете с тях. Онлайн пише, че трябва да говорите с финансовия или кредитния контрол. Нито един от тях няма телефонен номер или имейл адрес“, обяснява той.

Случващото се кара все повече хора да опитват и други начини да осъществят контакт с компанията, включително съобщения в LinkedIn, имейли към изпълнителния директор на Booking Group и търсене на отделни финансови служители онлайн. Емили Стенли, австралийка, управляваща вила с две спални в Бали, успява да получи плащане от 11 000 австралийски долара миналата седмица. Сумата ѝ е дължима от март, а Стенли успява да си я извоюва след като проследява и се свързва с финансов служител на компанията във Facebook.

"Усещам, че това е единствената причина, поради която се получи, защото пробвах всичко останало. Звънях, изпращах имейли и какво ли не, но нищо. Беше просто смешно, че ден след като той отговори, парите постъпиха в сметката ми“, разказва Стенли.

Тя признава, че заради забавянето на сумите не е могла да плаща наема на собствения си дом и е била принудена да поеме допълнителна работа като медицинска сестра при пътуване, където настаняването е безплатно.

Транфир Рат, който отдава вила в Дания, също е бил принуден да поеме допълнителна работа, за да покрие дълговете си. Той казва, че електричеството му ще бъде спряно в началото на октомври, освен ако Booking.com не му изплати дължимите 10 000 евро.

Сред засегнатите от случая са още туристически блогъри и уебсайтове, на които се публикуват рекламни банери, водещи към Booking.