Парламентът на България се събра във вторник на извънредно заседание, за да обсъди появилите се кадри, на които полицаи зверски бият протестиращи на демонстрациите срещу кабинета „Борисов 3“ миналата година. Въпреки че беше извикан, главният прокурор Иван Гешев не дойде на заседанието. В залата обаче бяха част от битите младежи. На влизане, всички депутати без ГЕРБ станаха на крака и ги аплодираха.

Изслушване на служебния вътрешен министър

От трибуната на парламента служебният вътрешен министър Бойко Рашков обвини прокуратурата, че са знаели за кадрите с полицейското насилие под колоните на властта, но разследване няма.

По думите на Рашков предишното ръководство на МВР и прокуратурата са знаели за записите от камерите още преди година, но не са предприели адекватни действия. В МВР тече нова проверка по случая с насилието. „Не е случайно, че протестиращите са влачени зад колоната. Тук има задколоние. Разчитали са, че тази камера, дори да работи, няма кой да подаде тази информация. Камерата е заснела какво се случва зад колоната. Този запис се е съхранявал в НСО и на 17 юли – седмица след инцидента, е изискан от СДВР и е получен от НСО. Тоест, всичко е било известно още тогава. Някой бил крил тези материали, някой – намеква се, че някой като мен ги е крил една година“.

Прокурорът по делото

Рашков отправи остра критика към прокуратурата във връзка с разследването на полицейското насилие от протестите през лятото на 2020 г. По думите му държавното обвинение са знаели за записите с насилие, но са ги укрили. „Делегиран прокурор на Европейската прокуратура е поел случая и е решил веднага и бързо – да прекрати преписката. Тоест, те не са имали образувано досъдебно производство, Трифонова се казва“, коментира Рашков пред депутатите. Пред bTV Трифонова заяви, че изнесената от Рашков информация не е коректна, защото тя е разследвала три случая за полицейско насилие срещу Евгени Марчев, Цветелина Цветкова и Антон Николов, по единият има образувано досъдебно производство, за другите два – преписките са прекратени.

Отказът може да бъде обжалван от пострадалите, но жалба в прокуратурата не е постъпвала, допълни Трифонова.  Адвокатът на лицата Николай Хаджигенов заяви пред bTV, че той ги е посъветвал да не дадат показания. Той коментира, че има достатъчно данни за престъпление и без сведенията на пострадалите.

Какво казаха депутатите

Зам.-председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов по време на изслушването на силовия министър Бойко Рашков в парламента определи полицаите, били протестиращите миналото лято като садисти, а бившите министри на МВР социопати. Той се обърна към ГЕРБ-СДС и ги попита как не ги е срам депутатите и бивши вътрешни министри Младен Маринов и Христо Терзийски да са между тях. „Това Народно събрание свърши част от работата на прокуратурата. Хубаво е някои неща да се казват в прав текст, колкото и грубо да звучи. Видяхме ясно доказателства, че в българската полиция има садисти, защото десетина човека, колкото там бяха за колоните на Министерския съвет бяха. Това означава, че няма никакъв филтър в българската полиция при назначаването на хора“, каза Йорданов. Йордан Цонев от ДПС посочи, че те категорично осъждат това, което се е случило. Той заяви, че бруталността на властта в България има корени и традиции и визира тоталитарното минало на България. „Полицейското насилие и полицейщината имат традиции в тази държава“, посочи Цонев. От ГЕРБ-СДС призоваха насилието в тази страна трябва да спре и всички трябва да положат усилие. Според депутата Радомир Чолаков миналата година насилието е било провокирано.

„Не можахте да кажете на младите хора, че съжалявате, че ги пребиха, хвърлете си оставките сега и запазете вашето достойнство и това на партията, която представлявате“, обърна се от трибуната Антоанета Цонева от „Демократична България“ към Младен Маринов и Христо Терзийски. „Начинът Иван Гешев (главният прокурор – б.р.) да не дойде в Народното събрание е като си подаде оставката“, заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в парламента. Според Иванов проблемът не е просто в това, че някакви полицаи са нарушили правилата, а в това, че са го направиха като изпълнение на политическа поръчка. „Те го направиха, охранявайки една власт, включително властта на главния прокурор“, обясни той. „Тук става въпрос за един тежък политически конфликт на интереси. Гешев, чиято оставка искаха хората, покрива хората, които биха и малтретираха протестиращите“, коментира Иванов. Малко, след това парламентът реши главният прокурор да представи доклад за полицейското насилие по време на протестите през 2020 г.

Бившият министър на вътрешните работи се извини

След заседанието, в кулоарите на парламента и само пред журналисти, бившият вътрешен министър Младен Маринов се извини на битите младежи: „Искам да се извиня и да кажа, че съжалявам за случката, която стана достояние за превишаване на полицейските правомощия“. „Като полицай и като човек не допускам такива действия. Именно в тази посока веднага, когато станаха известни видеоклипове, които бяха заснети от протестиращи и където се виждаше, че има някакво движение, някакво насилие, аз разпоредих незабавна проверка“, добави той.

Парламентът осъди насилието

В края на заседанието 46-ото Народно събрание прие декларация, с която осъжда полицейското насилие по време на протестите срещу „Борисов 3“. 191 депутати гласуваха „за“, без „против“ и „въздържали се“.

„Народното събрание осъжда бруталното полицейско насилие над протестиращи граждани, извършено по време на протестите през 2020 г. Парламентът определя това за позорящ акт на нечовешко унизително третиране, забранен от Конституцията и от международните договори, по които Република България е страна“, се казва в декларацията.